Deset procent IT rozpočtů na e-business: málo nebo moc?

Alespoň tak je to v USA a autorům studie se to zdá málo – jak je tomu u nás?
Investice do informačních technologií jsou skoro u každé firmy docela bolestným zářezem do celopodnikového rozpočtu, ale vyhnout se jim už dnes není možné: v kanceláři nelze být bez počítače, účetnictví se na koleně dělat nedá a větší firmy s už „neobejdou“ bez podstatně nákladnějších informačních systémů. Kolik z tohoto celofiremního IT rozpočtu ale jde na oblast internetového byznysu (e-businessu)?

Agentura Gartner se dotázala asi šesti set amerických firem a zjistila následující čísla:

  • v roce 2000 to bylo průměrně 11 % z celofiremních IT rozpočtů
  • v roce 2001 firmy odhadovaly zvýšení na 12,2 %
  • a pro rok 2002 se předpokládá další zvýšení na 13,2 %
Průzkum se týkal spíše větších firem (průměrný obrat dvě miliardy dolarů) a všech průmyslových oborů. Zajímavá jsou i rozčlenění na jednotlivá obory. Nejvíce utrácí – logicky – samotný sektor informačních technologií, kde e-business pohlcuje 38 % z IT rozpočtu firmy; na druhém konci stojí výrobní firmy s 7 % v loňském roce; ale ty si chtějí polepšit na skoro 10 % letos.

Je to málo nebo moc? Podle Gartneru je toto číslo překvapivě malé – očekávalo se, že to bude výrazně více. Agentura ale jedním dechem dodává, že po pečlivém rozpočítání by to mohlo být i třikrát více, protože většina (odhadují se tři čtvrtiny) IT rozpočtů jsou nerozdělitelné, je to balík, který se investuje, aby „věci vůbec fungovaly“, a jen čtvrtina má přesného oborového adresáta.

Nám se ale naopak zdá toto číslo jako slušně vysoké – zejména pokusíme-li se odhadnout tyto investice v ČR. Domníváme se, že u nás budou v průměru dramaticky menší; velká většina firem e-business vůbec nemá ve svém „programu“, nebo pod něj skrývá základní webovou prezentaci, která přijde na pár tisíc korun. Z tisíců středních a větších podniků lze vypíchnout pouze desítky, které v e-businessu už něco viditelného dokázaly – srovnáváme-li tedy domácí stav s Amerikou, musíme konstatovat, že k nám e-business vlastně ještě pořádně nedorazil.

Diskuze (2) Další článek: Podpora PHP do FrontPage

Témata článku: Bus, Business, Málo, Moc, IT


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5