Deset počítačových technologií, které změní trh

V dnešní době „snížené viditelnosti“ zkouší analytici z Gartner Group odhadnout, jaké příští velké věci se na nás v příštích třech letech přiřítí.

Zajímavou analýzu připravili odborníci ze společnosti Gartner Group při příležitosti výroční firemní výstavy Gartner Expo – zkusili vyjmenovat deset technologií, které v příštích třech letech „dozrají“ z dnešního stavu a stanou se významnými, hybatelskými technologiemi nebo produkty v informačních a komunikačních technologií. Z jejich zprávy, která je spolu s dalšími texty uvedena na adrese sympózia, si dovolíme ocitovat a komentovat. Gartner projevil v dnešní době, kdy se zdá, že nikdo nevidí dál než na konec své ruky, nemalou odvahu – dnes si nikdo příliš prognózovat netroufá, protože na fiaska smělých prognóz z doby internetové bubliny máme ještě příliš žhavé vzpomínky. Zde je prvních pět nejdůležitějších technologií budoucnosti, seřazených; kurzívou je komentář autora článku.

  1. Instant messaging. Stane se údajně nejsilnějším trendem zejména v korporacích: díky rozšíření na kapesní počítače a mobily nadobude největší síly vlastnost „podívat se, kdo je online“, tj. s kým mohu okamžitě a kdykoli hovořit, chatovat. Souhlasíme – tuto vlastnost všichni, kdo používají dnes např. ICQ, dobře znají a dovedou ji vyhodnotit. Na druhé straně ale máme pocit, že je mírně „překomunikováno“ a projevuje se spíše touha redukovat množství komunikace a komunikačních kanálů, firmy zavádějí „hodiny bez e-mailu“ a podobně. Komunikace je pěkná; je ale taky potřeba něco dělat.
  2. RFID, jako vylepšená náhrada čarových kódů. RFID alias radio frequency identification může znamenat takový pokrok oproti čarovým kódům, jako znamenal web oproti gopheru: uživatelská přívětivost, rozšířené množství informací. Zákazník chodí po prodejně a ukazuje „tužkou“ na zboží; na displeji mobilu se mu objevují rozsáhlé další podrobnosti, cenová porovnání, obsahy surovin, kalorií atd. Proč by ne; pokud to ovšem bude v zájmu provozovatelů supermarketů a ti to povolí; není ovšem v jejich skutečném zájmu pravý opak?
  3. Network security platform, sjednocení jednotlivých a dnes rozdrobených bezpečnostních prvků do jediné platformy. Sen bezpečáka; otázkou je, zda se může stát realitou, když je otázka bezpečnosti tak komplexní a široká.
  4. Grid computing. Počítače propojené v síti (či Internetu) pracují ke splnění jediného účelu, dříve „distribuovaný computing“. Věříme naprosto, že to bude jeden z největších trendů příštích let s úžasnými důsledky.
  5. Web services. Ještě pořád není jasné, jestli je to bublina nebo reálný byznys, ale podle Gartnera brzy „dozrají“. Webové služby mají tak jednoznačnou podnikatelskou logiku, že prostě dozrát budou muset. Bude to ale postupné a na mnoho let.

Dalších pět technologií, které podle Garntera uzavírají první desítku: location-based services, rozpoznání řeči, real-time enterprise technology, IP telefonie, tablet PC.

Zdroj: Gartner Group.

Diskuze (6) Další článek: Dobíjení Go karet a platby faktur Eurotelu v bankomatech i přímo mobilem

Témata článku: Web, Instant Messaging, Nejdůležitější otázka, Online Radio, Trh, RFID, Jednoznačná náhrada, Nejsilnější trend, Počítačový trh


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji