Deset novinek, pro které si zamilujete Hotmail

Webový pošťák od Microsoftu se na podzim dočkal několika zajímavých novinek. Vybrali jsme desítku, která vás možná přesvědčí, že rozhodně stojí za vyzkoušení.

Tento článek je publikován v rámci parnerské sekce Microsoft TechNet. Autorem je odborník na danou problematiku přímo z Microsoftu.

Minulý měsíc Microsoft v relativní tichosti aktualizoval svého webového pošťáka Hotmail. Aktualizace se zaměřuje zejména na nedávno vyhlášenou válku proti graymailu. Pokud vás zajímá co je to graymail, pak vězte, že se jedná o zpravodaje, bulletiny, obchodní nabídky a podobné maily, které sice nejsou spamem (protože jste kdysi kdesi jednou odklepli, že od tohoto obchodu chcete něco koupit a součástí registrace bylo i přihlášení k odběru novinek), ale nejsou ani příliš vítané, protože už jsou pro vás dávno neaktuální. Pokud svou e-mailovou adresu používáte pro přihlašování k internetovým obchodům často, není problém zaplnit si polovinu mailové schránky pouze takovýmito nabídkami. A proti tomuto jevu Hotmail bojuje.

V tomto článku najdete deset způsobů, jak nový Hotmail bojuje proti graymailu, zároveň ale i deset bodů, které vás možná přesvědčí Hotmail vyzkoušet. V mnoha případech se totiž jedná o funkce, které ostatní služby na trhu nemají.

1. Přehledná doporučená pošta díky plánovanému úklidu

Pokud máte ve své schránce spoustu pošty od jednoho odesilatele (typicky zpravodaje) a chcete mít k dispozici pouze několik aktuálních e-mailů (staré vás nezajímají, protože jsou neaktuální), můžete využít funkci plánovaného úklidu a můžete si například ponechat pouze poslední zprávu od daného uživatele a ostatní smazat. Nastavení se uloží a následně funguje automaticky. Po přijetí dalšího mailu se předchozí mail smaže. Aktivace funkce úklidu je jednoduchá, stačí vybrat odesilatele a v horní liště rozhraní vybrat položku Uklidit – Naplánovat úklid.

Klepněte pro větší obrázek
Elektronická uklizečka nemusí jen mazat, dokáže staré zprávy i přesunout do vybrané složky

2. Automatické mazání starých zpráv

Nastavení plánovaného úklidu umožňuje kromě zachování poslední zprávy i možnost automatického mazaní po určité době. Je to tedy opět funkce, která je cílená na zpravodaje a obchodní nabídky, které typicky po deseti dnech přestávají být aktuální a užitečné. Díky naplánovanému úklidu už se o starší zprávy nemusíte starat, Hotmail je totiiž automaticky přesune do vybrané složky, nebo rovnou smaže.

3. Odhlášení jedním kliknutím

Stává se nám to všem: zaregistrujeme se na e-shopu pro nákup jedné věci, začneme odebírat zpravodaje, které nás časem přestanou zajímat, ale tak nějak nemáme sílu a čas najít ten správný link a odhlásit se. A zpravodajů přibývá a přibývá…

Ovšem nikoliv pokud máte Hotmail. U zprávy identifikované jako zpravodaj stačí opět využít horní menu, konkrétně položku Uklidit – Odhlásit odběr. Kromě samotného odhlášení zpravodaje můžete rovněž odstranit všechny zprávy od daného uživatele ze složky doručené pošty, čímž lze velice efektivně pročistit schránku.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlé odhlášení otravných automatů

4. Vlaječky na prvním místě

Opačným protipólem nevyžádaných zpravodajů jsou důležité zprávy, které je pro nás těžké dohledat v záplavě nepotřebného balastu. Pro zvýraznění těchto zpráv používáme nejrůznější figle: označení zprávy jako nepřečtené, zvýraznění pomocí kategorie, přeposílání sám sobě a podobně. Nic podobného už není potřeba dále provádět – nyní stačí jednoduše u důležité zprávy nastavit vlaječku příznaku. Takto označená zpráva bude neustále nahoře v seznamu mailů, a to až do doby, než příznak odstraníte. Ostatně celé fungování je krásně vidět na videu.

 

5. Rychlé zasílání fotogalerií a celých alb

Miliony lidí na celém světě posílají každý den fotografie svým přátelům, kolegům a známým. Pokud k takovému sdílení použijete Hotmail, můžete během vytváření zprávy e-mail jednoduše změnit na fotoalbum, které pro ukládání využije službu SkyDrive. Do jednoho e-mailu tak bez problémů přidáte stovky fotografií ve vysoké kvalitě, automaticky vytvoříte hezkou  zprávu a ještě můžete přímo v mailu změnit název fotoalba.

Klepněte pro větší obrázek
Snadno odešlete hromadu fotografií, vytvoří se totiž pro ně speciální galerie na SkyDrive

6. Přílohy na SkyDrive

Podobně jako v předchozím případě můžete využít úložiště SkyDrive i pro jakékoliv jiné přílohy. Chcete mailem poslat něco, co je příliš velké pro klasickou zprávu? Žádný problém. Pokud při vytváření zprávy přidáte přílohy, jejichž velikost překračuje povolený limit, Hotmail vám automaticky nabídne možnost uložit tuto přílohu online na SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek
Snadno odešlete také rozměrné soubory, které by se do přílohy jinak nevlezly

A pokud se vám možnost ukládat přílohy na SkyDrive zalíbila, můžete si v nastavení změnit chování Hotmailu tak, že bude na SkyDrive ukládat přílohy automaticky bez nutnosti volby při každém novém mailu.

Klepněte pro větší obrázek'
Na SkyDrive se může automaticky ukládat jakákoliv příloha

7. Chytré zpracování zpráv pomocí Rýchlých akcí

Pro ještě rychlejší zpracování a roztřídění pošty je v Hotmailu k dispozici funkce Rychlé akce. Pokud v seznamu mailů najedete myší na libovolnou zprávu (bez nutnosti kliknutí, opravdu i ve webovém rozhraní stačí na danou zprávu pouze zabrousit kurzorem), zobrazí se vám tlačítka rychlých akcí, přičemž standardně je k dispozici možnost označit zprávu jako nepřečtenou, označit příznakem (viz bod čtyři) či vymazat. Jelikož toto nastavení nemusí vyhovovat všem uživatelům, máte v novém Hotmailu možnost nadefinovat si rychlé akce podle vlastního uvážení, přičemž k dispozici máte možnost přesunu do jiné složky, kategorizace, úklidu (viz body jedna a dva) a přesunu do nevyžádané pošty.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlé akce jsou speciální tlačítka u zprávy, která provedou připravenou úlohu

8. Rychlá práce se složkami

Zpětná vazba od uživatelů ukázala, že správa složek a podsložek je jednou z kritických oblastí při využívání e-mailu. Proto i zde došlo k vylepšení a tvorba nové složky je otázkou jednoho kliknutí v levé části obrazovky. Příjemnou funkcí je možnost přesouvání složek a podsložek pomocí myši. Stejně tak jako můžete přetahovat jeden či více mailů.

Klepněte pro větší obrázek
Složky rychle vytvoříte a přetáhnete myší

9. Hotmail pro Android

Hotmail snadno nastavíte na telefonech s Windows Phone. Novinkou je ovšem klient pro telefony s Androidem, který je k dispozici na Android Marketu. Mimo jiné můžete:

  • Využít push notifikaci a mít tak okamžitě informaci o novém e-mailu
  • Synchronizovat kalendář a kontakty
  • Zobrazovat složky i podsložky v Hotmail účtu
  • Posílat fotografie pomocí Hotmailu
  • Být připojen k více Hotmail účtům najednou
  • Odesílat, přijímat a prohlížet přílohy
Klepněte pro větší obrázek
Jsou podporovány verze Androidu 2.1 až 2.3.3

10. Aliasy ve službě Hotmail

Poměrně hodně lidí si svou hlavní e-mailovou adresu chrání jako oko v hlavě a pro nákupy na e-shopech používá další e-mailový účet. S Hotmailem se tato činnost stává podstatně jednodušší, protože nemusíte tvořit kompletní novou e-mailovou schránku včetně nutné registrace, vyplňování osobních údajů a podobně. Prostě si vytvoříte další e-mailovou adresu neboli alias k vaší stávající poštovní schránce. Aliasů můžete mít více a tak není problém mít jednu trvalou adresu pro komunikaci s přáteli a známými, další alias pro nákup v e-shopech, jiný pro doručování zpravodajů atd.

Tvorba nového aliasu je skutečně jednoduchá, v levém sloupci u složky Doručená pošta kliknete na pložku Nastavení a vyberete možnost Vytvořit alias ve službě Hotmail. Následně zadáte vybraný alias a vyberete si doménu, na které bude daný alias fungovat. Poté už stačí kliknout na tlačítko Vytvořit alias.

Klepněte pro větší obrázek
Více e-mailů k jedné schránce – třeba dočasných pro spam

Služba zkontroluje, zda je zadaná e-mailová adresa volná, a pokud ano, zbývá už jen volba, zda poštu pro daný alias chcete směřovat do zvláštní složky nebo přímo do doručené pošty.

Klepněte pro větší obrázek
Poštá z alternativní adresy může skončit ve vybrané složce

Pro další informace o výše zmiňovaných novinkách navštivte stránku Jak vypadá vaše schránka?

A ať už Hotmail používáte nebo teprve hodláte vyzkoušet, Je čas podívat se na Hotmail z jiného pohledu.

Autor: Tomáš Kantůrek, Microsoft

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (75) Další článek: Čtečka Cybook Odyssey s velmi rychlým inkoustem [CES 2012]

Témata článku: Microsoft, Web, Hotmail, E-mailový účet, Rychlá práce, Důležitý sloupec, Automatické mazání, Nová akce, Fotoalba, Skydrive, Doručená pošta, Novi, Hot, Rychlé zasílání, SložkaČernobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10