Deset nejzajímavějších internetových statistik

Kolik lidí na webu používá Linux, kolik se každý den prodá počítačů, kolik čtenářů navštíví Živě.cz, kdy dojdou IPv4 adresy, kolik nás je na internetu a kolik na Facebooku. Nejlepší statistiky.

Web je plný čísel, kde je ale sehnat a můžete jim důvěřovat? Na stejném webu naštěstí najdete celou plejádu služeb, které přináší vcelku zajímavá data. Podívejte se na desítku těch nejzajímavějších – alespoň pokud vezmu v úvahu svět výpočetní techniky a internetu.

Takže kde surfujeme nejčastěji, kolik nás vlastně je a kde žijeme. Kolik napíšeme každý den blogových zápisků a kolik si koupíme počítačů. Kdy dojdou IPv4 adresy, kdy internetová komunita dosáhne velikosti dvou miliard a kdy budou na Facebooku tři miliony českých účtů?

NetMonitor

Pokud chcete znát návštěvnost webů, můžete samozřejmě kouknout na služby jako Toplist nebo Navrcholu. Pokud ale chcete znát detailní návštěvnost těch největších tuzemských webů včetně Seznamu, iDnes nebo rodiny Živě.cz, navštivte NetMonitor. Najdete tu real-time přehled návštěvnosti všech členů a každý měsíc pak rozsáhlou analýzu návštěvnosti českého internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Živé výstupy z NetMonitoru pro aktuální den

Google DoubleClick Ad Planner

Google pohltil svého soka, profesionála na webovou reklamu DoubleClick, v roce 2007. Akvizice se díky průtahům nakonec protáhla až do roku 2008. Podstatné je ale to, že jedním z výsledků spojení je nástroj Ad Planner pro zadavatele reklamy. V něm si mohou zobrazit profil prakticky každého webu s odhadem návštěvnosti. Nejedná se tedy o ostrá čísla, zase se ale tak neliší (u českých webů se hodí srovnání s přesným Netmonitorem).

Klepněte pro větší obrázek
Návštěvnost podle Googlu a DoubleClicku

Rankings.cz

Tolik tedy k jednotlivým webům, co když ale chcete zjistit, jaký je třeba nejpoužívanější operační sytém nebo prohlížeč? V případě České republiky bude mít nejlepší výstupy asi Rankings.cz, jedná se totiž o stejná data jako v případě NetMonitoru. A jelikož NetMonitor měří ty největší české weby, i výsledky Rankings.cz budou velmi reprezentativní.

Klepněte pro větší obrázek
Který systém a prohlížeč patří v České republice k nejpoužívanějším?

StatCounter

Rankings pracuje pouze s českým webem (k dispozici jsou i další národní verze), chybí ale mezinárodní srovnání. Těch už je pochopitelně více od Hitslinku až po StatCounter GlobalStats. Jeho výhoda spočívá ve velmi pěkných výstupech (Flash Player) a v možnosti exportu do CSV, takže si můžete zpracovat vlastní grafy třeba v Excelu.

Klepněte pro větší obrázek
StatCounter patří k nejzdařilejším globálním statistikám internetového trhu

Worldometers

Kolik se každý den prodá počítačů, mobilních telefonů, kolik přibude lidí připojených k internetu a kolik se nás vlastně narodí? Na tyto otázky odpoví působivá statistika v podobě dynamických počítadel napsaných v Javascriptu. Zdrojem dat je OSN, Eurostat a další statistické databanky.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik vzniklo během posledních deseti sekund zápisků na blozích?

Internet World Stats

Takže už víte, jaké weby patří k těm nejnavštěvovanějším, na jakém systému surfujeme a kolik počítačů se prodá každý den. Kolik nás je ale vlastně na internetu? Na tuto otázku se pro změnu pokusí odpovědět Internet World Stats a získáte i rozdělení podle kontinentů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik nás vlastně surfuje na webu?

WorldWideWebSize.com

A nakonec asi to nejpodstatnější – jak je vlastně web velký? Vyhledávače ani zdaleka neindexují vše. I když tedy Google zná stovky milionů adres, ne všechny schraňuje na svých datových serverech. Kolik webových stránek dnes indexuje Google, Bing nebo Yahoo? Nějaká zaokrouhlená čísla vám řekne web WorldWideWebSize.com.

Klepněte pro větší obrázek
Jak je velký Google? Alespoň podle odhadů...

IPv4 Address Report

Současných IP adres ubývá. Záchranou by měl být rozšířený adresní prostor, který skýtá 128bitová verze IPv6. Kolik adres starého systému tedy ještě zbývá? A kdy nastane den „D“? Odpověď najdete na webu Potaroo.net. K dispozici je tu grafický odpočet a předvídané datum, kdy se tak stane.

Klepněte pro větší obrázek
Tak prý už za rok, nejpozoději za dva

Fejsbůček.cz a CheckFacebook

A nakonec Facebook. Největší sociální síť světa se nafoukla do takových rozměrů, že si zaslouží vlastní statistiky. Ty ostatně má a nabízí je při zakládání nové reklamní kampaně, běžný smrtelník si ale spíš najde cestu na některou ze statistik třetích stran. Čerpají data z oficiálního Facebooku, nejsou to tedy jen hrubé odhady. Fejsbůček nabídne základní přehled pro Českou republiku, CheckFacebook pak interaktivní mapu, kde se dozvíte, kolik je v každé zemi registrovaných účtů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik je nás na Facebooku? Odpovědi pro české uživatele zná Fejsbůček.cz

A to je vše. Pokud znáte další zajímavé internetové statistiky, podělte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (13) Další článek: Google Mapy podporují krátké webové adresy

Témata článku: Internet, Statistiky, Statistika, Jednotlivý web, Toplist, Národní verze


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny