Deset nejzajímavějších internetových statistik

Kolik lidí na webu používá Linux, kolik se každý den prodá počítačů, kolik čtenářů navštíví Živě.cz, kdy dojdou IPv4 adresy, kolik nás je na internetu a kolik na Facebooku. Nejlepší statistiky.

Web je plný čísel, kde je ale sehnat a můžete jim důvěřovat? Na stejném webu naštěstí najdete celou plejádu služeb, které přináší vcelku zajímavá data. Podívejte se na desítku těch nejzajímavějších – alespoň pokud vezmu v úvahu svět výpočetní techniky a internetu.

Takže kde surfujeme nejčastěji, kolik nás vlastně je a kde žijeme. Kolik napíšeme každý den blogových zápisků a kolik si koupíme počítačů. Kdy dojdou IPv4 adresy, kdy internetová komunita dosáhne velikosti dvou miliard a kdy budou na Facebooku tři miliony českých účtů?

NetMonitor

Pokud chcete znát návštěvnost webů, můžete samozřejmě kouknout na služby jako Toplist nebo Navrcholu. Pokud ale chcete znát detailní návštěvnost těch největších tuzemských webů včetně Seznamu, iDnes nebo rodiny Živě.cz, navštivte NetMonitor. Najdete tu real-time přehled návštěvnosti všech členů a každý měsíc pak rozsáhlou analýzu návštěvnosti českého internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Živé výstupy z NetMonitoru pro aktuální den

Google DoubleClick Ad Planner

Google pohltil svého soka, profesionála na webovou reklamu DoubleClick, v roce 2007. Akvizice se díky průtahům nakonec protáhla až do roku 2008. Podstatné je ale to, že jedním z výsledků spojení je nástroj Ad Planner pro zadavatele reklamy. V něm si mohou zobrazit profil prakticky každého webu s odhadem návštěvnosti. Nejedná se tedy o ostrá čísla, zase se ale tak neliší (u českých webů se hodí srovnání s přesným Netmonitorem).

Klepněte pro větší obrázek
Návštěvnost podle Googlu a DoubleClicku

Rankings.cz

Tolik tedy k jednotlivým webům, co když ale chcete zjistit, jaký je třeba nejpoužívanější operační sytém nebo prohlížeč? V případě České republiky bude mít nejlepší výstupy asi Rankings.cz, jedná se totiž o stejná data jako v případě NetMonitoru. A jelikož NetMonitor měří ty největší české weby, i výsledky Rankings.cz budou velmi reprezentativní.

Klepněte pro větší obrázek
Který systém a prohlížeč patří v České republice k nejpoužívanějším?

StatCounter

Rankings pracuje pouze s českým webem (k dispozici jsou i další národní verze), chybí ale mezinárodní srovnání. Těch už je pochopitelně více od Hitslinku až po StatCounter GlobalStats. Jeho výhoda spočívá ve velmi pěkných výstupech (Flash Player) a v možnosti exportu do CSV, takže si můžete zpracovat vlastní grafy třeba v Excelu.

Klepněte pro větší obrázek
StatCounter patří k nejzdařilejším globálním statistikám internetového trhu

Worldometers

Kolik se každý den prodá počítačů, mobilních telefonů, kolik přibude lidí připojených k internetu a kolik se nás vlastně narodí? Na tyto otázky odpoví působivá statistika v podobě dynamických počítadel napsaných v Javascriptu. Zdrojem dat je OSN, Eurostat a další statistické databanky.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik vzniklo během posledních deseti sekund zápisků na blozích?

Internet World Stats

Takže už víte, jaké weby patří k těm nejnavštěvovanějším, na jakém systému surfujeme a kolik počítačů se prodá každý den. Kolik nás je ale vlastně na internetu? Na tuto otázku se pro změnu pokusí odpovědět Internet World Stats a získáte i rozdělení podle kontinentů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik nás vlastně surfuje na webu?

WorldWideWebSize.com

A nakonec asi to nejpodstatnější – jak je vlastně web velký? Vyhledávače ani zdaleka neindexují vše. I když tedy Google zná stovky milionů adres, ne všechny schraňuje na svých datových serverech. Kolik webových stránek dnes indexuje Google, Bing nebo Yahoo? Nějaká zaokrouhlená čísla vám řekne web WorldWideWebSize.com.

Klepněte pro větší obrázek
Jak je velký Google? Alespoň podle odhadů...

IPv4 Address Report

Současných IP adres ubývá. Záchranou by měl být rozšířený adresní prostor, který skýtá 128bitová verze IPv6. Kolik adres starého systému tedy ještě zbývá? A kdy nastane den „D“? Odpověď najdete na webu Potaroo.net. K dispozici je tu grafický odpočet a předvídané datum, kdy se tak stane.

Klepněte pro větší obrázek
Tak prý už za rok, nejpozoději za dva

Fejsbůček.cz a CheckFacebook

A nakonec Facebook. Největší sociální síť světa se nafoukla do takových rozměrů, že si zaslouží vlastní statistiky. Ty ostatně má a nabízí je při zakládání nové reklamní kampaně, běžný smrtelník si ale spíš najde cestu na některou ze statistik třetích stran. Čerpají data z oficiálního Facebooku, nejsou to tedy jen hrubé odhady. Fejsbůček nabídne základní přehled pro Českou republiku, CheckFacebook pak interaktivní mapu, kde se dozvíte, kolik je v každé zemi registrovaných účtů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik je nás na Facebooku? Odpovědi pro české uživatele zná Fejsbůček.cz

A to je vše. Pokud znáte další zajímavé internetové statistiky, podělte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Internet, Statistiky, Statistika, Jednotlivý web, Toplist

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji