Deset nejlepších webových služeb roku 2009

Rok 2009 se pomalu chýlí ke konci. Světlo světa spatřily stovky nových webových služeb. Dali jsme hlavy dohromady a vybrali desítku těch nejzásadnějších. A co vy?

Před rokem jsme dali s Honzou Sedlákem hlavy dohromady a podívali se na ty nejlepší webové kousky roku 2008. Vznikl z toho zajímavý žebříček a také několik prognóz do následujícího roku. Na podzim minulého roku se hodně mluvilo o brněnském akademickém projektu Mufin, který umí na webu hledat podobné fotografie. A naší prognózou bylo, že v roce 2009 budeme „mufinovat“. Krátce na to s podobnou technologií přispěchal Google ve svém vyhledávači obrázků. Analýze fotografií na webu nesporně patřil končící rok. Google i Bing umí složitě rozlišovat fotografie podle mnoha charakteristik a všechny velké programy pro katalogizaci fotografií umí rozpoznávat lidský obličej – sic s různou kvalitou.

To vše tu ale již bylo, jaké skutečně nové webové služby přinesl rok 2009 a které si zaslouží malé připomenutí? Dali jsme opět hlavy dohromady a zde je výsledek. Nejedná se o žebříček s prvním a posledním místem – nesnažili jsme se je řadit. A možná se vám líbí úplně jiné, na které jsme zapomněli. V takovém případě nám i ostatním dejte vědět v diskuzi pod článkem. Takže pojďme na to.

Vyhledávač Bing

O tom, že Microsoft přijde s něčím novým, se vědělo mnoho měsíců. Od zimy do jara se tajemný projekt jmenoval Kumo, koncem května ale definitivně získal svoji tvář a jméno a stárnoucí Live Search vyhledávač se proměnil v Bing. Dnes funguje plnohodnotně pouze v americké verzi a čeká na kompletní českou lokalizaci, Microsoft se ale v jeho propagaci skutečně snaží, takže jej zvláště v USA používá stále více webů. Z těch českých stojí za zmínku Seznam, který Bing používá pro vyhledávání na zahraničním webu namísto Googlu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Titulní strana Bingu a vyhledávač obrázků

Google Real-Time

Jestli je Bing kvalitní vyhledávač, nebo se jedná pouze o nové šaty pro původní Live Search, není zase až tak důležité. Podstatné je to, že rozproudil krev v žilách konkurence, takže jsme se dočkali i mnoho novinek v Googlu. Tou nejzajímavější bylo propojení vyhledávače s Twitterem, Facebookem a MySpace a vypisování výsledků v reálném čase.

Office Web Apps

Mluvilo se o tom rok, počkat jsme si ale museli až do listopadu. Teprve tehdy Microsoft uvolnil velmi ranou testovací verzi svého webového textového, tabulkového a prezentačního editoru. Na pozoru by nyní měl být především Google a jeho webový balík Docs, na druhou stranu má zatím docela velký technologický a funkční náskok především ve sdílení a propojení Docs s Gmailem a dalším službami. Microsoftu ale patří velký potlesk, webový Office je totiž zdarma a světe div se, nepotřebuje k chodu Internet Explorer.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tentýž dokument ve webovém PowerPointu uvnitř prohlížeče
Chrome a v plnohodnotném desktopovém PowerPointu 2010

WolframAlpha

S koncem jara jsme se nedočkali pouze Bingu, ale také Wolframu od věhlasného Stephena Wolframa, kterého zná přinejmenším každý technikou políbený vysokoškolák, je totiž mimo jiné autorem programu Mathematica. WolframAlpha je znalostní vyhledávač. Neindexuje na webu kdejaký „štěk“, ale pouze nejrůznější databáze, statistické žebříčky a další zdroje. S trochou nadsázky jej tedy lze nazvat sémantickým vyhledávačem (zná smysl vašeho dotazu), a pokud mu dáte několik let k dobru, možná bude stejně chytrý jako palubní počítač Matka z filmu Vetřelec. Co myslíte?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vše co by vás mohlo zajímat o Niklu, rychlosti 120 km/h, teplotě 6000°C nebo 22g zlata – čím konkrétnější dotaz, tím přesnější a překvapivější výsledky

Grooveshark

Toto je takový malý podfuk, Grooveshark má totiž za sebou několik let vývoje. Na druhou stranu nedávno prošel velmi důkladnou proměnou a stala se z něj tak jedna z nejslibnějších a nejlepších hudebních služeb. Grooveshark přehraje uvnitř flashové webové aplikace skoro jakoukoliv zahraniční skladbu, nebo třeba celou desku, a to zcela zdarma, což se přirozeně nelíbí nahrávacím společnostem, které pomalu sepisují žaloby. Takže rychle na Grooveshark za bezplatnou muzikou, pokud se totiž autoři nedohodnou s autory, skončí služba jako Napster – špatně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nové rozhraní Groovesharku vypadá díky Flashi jednotně napříč prohlížeči i operačními systémy

eBay.cz

Na jaře se z ničeho nic objevila v globální verzi aukčního internetového domu global.ebay.com i česká lokalizace. Dnes už eBay vlastní i doménu, stačí tedy do prohlížeče zadat ebay.cz a můžete začít obchodovat. Přitom už ani zdaleka nemusíte kupovat použité zboží a ke všemu ho zdlouhavě dražit. Na eBay dnes můžete kupovat zcela nové zboží za pevnou cenu a bez prodlevy, mnoho obchodů i prostých prodejců si z něj totiž udělalo obchodní platformu a platební systém. V zimě by se pak měl globální eBay ještě více zlepšit a uživatelé se dočkají přepracovaného designu. Český eBay ve stylu toho polského (ebay.pl) nebo tuzemského Aukra tu sice mít nebudeme – na to je český trh příliš malý – i tak lze ale očekávat, že z nás příští Vánoce celníci nebudou mít radost.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Globální eBay je lokalizovaný do češtiny již půl roku a to včetně přepočtu měn

Bing Maps

Teprve před několika týdny Microsoft představil testovací verzi svého mapového portálu. Ten je nyní kompletně přepsaný do Silverlightu, mapová data se tak nahrávají, kešují a zobrazují plynule a vážně rychle. Mapy jsou ke všemu propojené s Photosynthem a ač je to k nevíře, Microsoft po dlouhé pomlce obnovil svůj projekt mapování ulic fototechnikou a se svou službou Streetside začal přímo konkurovat Street View – zatím ale pouze na území Států,

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Streetside na středozápadě a v San Francisu (v pozadí Golden Gate)

Český Street View

No dobrá, Microsoft možná fotí ulice na předměstí New Yorku, k čemu je to ale dobré letitému obyvateli Vršovic? Ten se nyní v Google Street View může podívat na libovolnou pražskou adresu včetně čísla popisného. Po jarním focení Google spustil Street View nejprve v Praze a okolí, medávno pak zmapoval také Český Krumlov, centrum Olomouce a části Ostravy. Druhé největší město republiky si ale zatím musí počkat – do Vánoc to „googleři“ už asi nestihnou.

Google Wave

O poslední dvě příčky jsme svedli houževnatý boj, Wave od Googlu ale nesměl chybět. Ne snad že by byla až tak přelomový a účelný, i když z hlediska technologického pozadí tomu tak skutečně je, ale čistě proto, jaký poprask na internetové scéně způsobil. Wave si z tohoto důvodu tedy jistě zaslouží i metál první třídy v kategorii „Hype roku“. Alternativní komunikační služba, která v sobě kloubí výhody e-mailu, běžné webové diskuze a synchronizace v reálném čase je nyní ve fázi polouzavřeného testování, do systému totiž může vstoupit pouze ten, kdo získá pozvánku. My jich máme mnoho, pokud jste tedy doposud Wavem nepolíbení, ozvěte se v diskuzi pod článkem.

Posterous

Poslední místo (ale toto přeci není žebříček) zbylo na Posterous. I ten je svým způsobem zajímavý chameleon, kloubí v sobě totiž mikroblog ve stylu Twitteru nebo Facebooku a velký blog ve stylu Wordpressu nebo třeba Bloggeru. Jeho specialitou je psaní nových příspěvků skrze běžný e-mail a spolupráce s několika desítkami webových služeb, takže se zápisek na Posterous blogu snadno „republikuje“ i na Facebooku, video z e-mailu na YouTube a obrázky třeba na Flickeru nebo Picase. My jsme Posterous už propadli. A co vy?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Příspěvek napíšete v běžném poštovním klientu a po odeslání se zobrazí na webu včetně příloh,
které se ke všemu automaticky nahrají na další služby, třeba na YouTube

Vedle těch velkých a mezinárodních služeb samozřejmě v průběhu roku vzniklo i množství českých webů. Některým jsme se věnovali, jiné si to prozatím nezasloužily, ale to se může již za pár dnů změnit. Seznam pracuje na novém e-mailu a spustil přepracované Zboží.cz, cestovatelský blog (ve své kategorii světová jednička) OnTheRoad.to zase získal ocenění Křišťálová Lupa. Ty další najdete zde.

A co vy? Narazili jste v průběhu roku na skutečný binární webový šperk, který se může pochlubit letošním datem výroby? Tak sem s ním! Pochlubte se ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (38) Další článek: Podrobný test sluchátek s mikrofonem

Témata článku: Microsoft, Google, Web, Internet, Webová služba, Chameleon, Malé připomenutí, Wolfram, Palubní systém, Český Krumlov, Použité zboží, Web Mail, Titulní strana, Cestovatelský web, Světová jednička, Flickeru, Globální web, Bing Maps, Wave, Vetřelec, Lidský obličej, Tajemný projekt, YouTube Live, Nejlepší web, Google Video

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk