Deset nejlepších aplikací, které používají otevřená data

  • Fond Otakara Motejla vybral nejlepší aplikace za rok 2015
  • Kraluje jim Supervizor Ministerstva financí
  • Uspěla také hromada specializovaných mapových webů

Státní instituce a samosprávy po celém světě pomalu otevírají svá data a ve strojově zpracovatelné podobě je nabízejí široké komunitě, která nad nimi může stavět všemožné aplikace. Někde to jde lépe, někdo to ještě skřípe a u nás se do propagace otevřených dat (open data) pustil třeba Fond Otakara Motejla, který každý rok vyhlašuje nejlepší aplikace v rámci soutěže Společně otevíráme data.

Nejinak tomu bylo i letos, a tak se pojďme podívat na to nejlepší za rok 2015.

Supervizor

Letošní nejlepší aplikací, která používá otevřená data, je Supervizor, za kterým stojí přímo jedna z nejvyšších státních institucí – Ministerstvo financí. Webová aplikace se pokouší jednoduchou formou zobrazit veškeré výdaje na provoz ministerstva v letošním roce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Od několika tematických skupin po konkrétní fakturu

Namísto nepřehledné tabulky s fakturami jsou tedy nejprve výdaje tematicky rozdělné do několika úrovní od nejvyšších skupin jako doprava, provozní náklady nebo výdaje na zaměstnance po pohled na konkrétní fakturu.

Nelze než doufat, že se v příštích letech ze Supervizoru stane standardní pohled na výdaje přinejmenším všech ministerstev a ještě lépe všech institucí financovaných z veřejných zdrojů.

HejbejBrnem

Druhé místo tentokrát míří do Brna k nevládní organizaci Nesehnutí, která stojí za aplikací HejbejBrnem, která nad mapou z Googlu zobrazuje informace o pohybu vozidel MHD, informace o cyklisty (třeba polohu stojanů na kola) a také aktuální informace o kvalitě ovzduší z několika měřících stanic. V kombinaci s vytížením automobilové dopravy, kterou již mapa od Googlu obsahuje, tak obyvatel města získá kompletní přehled třeba o cestě domů.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste z Brna a jezdíte především MHD (nebo na kole), toto je web přesně pro vás 

GeoSense pro Prahu 17

Bronz pro změnu putuje do Prahy – konkrétně na Prahu 17 a její mapový portál od GeoSense, který kombinuje hromadu mapových podkladů na jednom místě. Zobrazit můžete leteckou mapu, katastrální, čísla popisná, územní plánování, záplavové mapy, služebny městské policie a tak dále. Opět se jedná o praktickou inspiraci i pro ostatní městské části a obce.

Klepněte pro větší obrázek
Mapový portál, pomocí kterého můžete kombinovat hromadu vrstev

Znečišťovatelé.cz

V české republice je ohromné množství subjektů, které nakládají s toxickým materiálem. Další mapová aplikace Znečišťovatelé pod lupou, která používá data z Ministerstva životního prostředí, je zobrazí nad mapou ČR a můžete se tedy podívat, jestli se něco toxického nachází ve vašem nejbližším okolí, oč se jedná a kolik toho je. MŽP zpracovává databázi s ročním zpožděním, aktuální mapa tedy odpovídá situaci z 2014. Aplikace od Vojtěcha Staňka si zároveň odnesla cenu pro nejlepší studentskou práci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste si mysleli, že toxický odpad najdete jen ve velkých průmyslových městech, tato mapa vám trošku otevře oči

GovData

české instituce sice pomalu nabízejí otevřená data, často ale v podobě, která neodpovídá roku 2015. Chybí jednotný standard, aby mohli vývojáři informace snadno napojovat do svých aplikací, a když už nějaká instituce nabízí vlastní API, může být pomalé aj. Projekt GovData od Octagonu se snaží dílčí otevřená data zastřešit jednotícím API a SDK, vytváří tedy jakousi jednotnou bránu pro čerpání otevřených dat.  Projekt zatím zpřístupňuje obchodní a živnostenský rejstřík a také registr plátců DPH včetně údajů o jejich solventnosti.

NeverRun

Představte si mapu, která by zobrazovala aktuální polohu vozidel MHD. A to nejen v Brně, kde k tomu najdete hned několik aplikací, ale všude tam, kde jsou data k dispozici. Zatím to není úplně možné, protože dopravci informace veřejně neposkytují, NeverRun je ale prototypem, jak by to mohlo vypadat, a jednají s dopravními podniky. Snad se jim to podaří.

Hlídáme.je

Na českém webu existují různé weby, které monitorují aktivitu českých zákonodárců, jenže co vzdálení Evropský parlament a o Rada EU, na kterou by měli dojíždět tuzemští ministři, aby to skutečně nebylo o nás bez nás?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tento přehled vám napoví, jestli se čeští europoslanci neflákají

Hlídáme.je je webová aplikace, která se na rozdíl od oficiálních webů EU snaží co možná nejpřehledněji zobrazit aktivitu jednotlivých aktérů od europoslance po ministra. Pokud tedy chcete vědět, jak je váš europoslanec skutečně aktivní, určitě se podívejte.

Zmapováno.cz

A opět mapa, která kombinuje podklad se statistickými údaji MFČR, ČSÚ, české pošty a dalších, takže stačí vybrat třeba svoji obec a dozvíte se, jakou má migraci, podíl dětí aj.

Klepněte pro větší obrázek
Vezměte všechny geografické databáze a propojte je do jedné mapy. Takový cíl má třeba projekt Zmapováno.cz.

IODA

Zatímco GovData se pokoušejí vytvořit jednotné API a SDK pro čerpání otevřených dat z různých zdrojů,  IODA se specializuje na dopravu a použít ji může každý, dopravní data z různých zdrojů totiž přímo vizualizuje v grafech, jejichž ovládání připomíná tak trošku Excel. Můžete tedy měnit jejich typ i filtrovat vstupní data. Chcete vědět, jak se vyvíjel třeba počet lokomotiv? Podívejte se.

Klepněte pro větší obrázek
Webový „excel“ pro fanoušky dopravních analýz

Využití rádiového spektra

A na závěr jedna docela povedená a vzdělávací utilita. Český telekomunikační úřad spustil betaverzi databáze a vyhledávače přidělených frekvencí, takže se můžete podívat, jaké kmitočty se u nás používají a k čemu. Nechybí bohatí filtrování podle typu použití anebo třeba posuvník, kde můžete vybrat konkrétní frekvenční rozsah, a zobrazí se všechny odpovídající služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádiové spektrum v Česku na talíři... Aneb co všechno vámi prochází při procházce městem.

Takto tedy vypadá vítězná desítka, přičemž další přihlášené a užitečné aplikace najdete na stránkách otevrenadata.cz. nelze než doufat, že české státní instituce a samospráva budou v otevírání svých dat pokračovat i nadále, protože všechny do jedné by tu měly být především z jednoho jediného důvodu – aby usnadňovaly život celé společnosti. Otevřená data pak mohou být zároveň výborným prostředkem kontroly, že tak skutečně činí.

Diskuze (7) Další článek: Týden Živě: Počítač, který připomíná hamburger

Témata článku: Doprava, Programování, Web, Open source, Statistiky, Open data, Dopravní podnik, Cyklista, Provozní náklady, Otakar Motejl, Samospráva, Čerpání, Mapové podklady, APL, Státní instituce, Vstupní data, Rada EU, Městská doprava, Dopravní úřad, Vojtěch, Faktura, Veřejný zdroj, Rádiové spektrum, Jednotný standard, Mapová aplikaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

** Každá ruská střela, která selhala, je pokladem pro analytiky ** Britská organizace RUSI prozkoumala 27 ruských zbraní ** Našli v nich 450 různých integrovaných obvodů ze zahraničí

Jakub Čížek
ZbraněČipyRusko