Google | Android | Kotvy

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

  • Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl
  • Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí?
  • Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu
Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Operační systém Android je tu s námi od září roku 2008, kdy byl představen první telefon T-Mobile G1, známý také pod označením HTC Dream. Během necelých dvanácti let se mu podařilo obsadit více než dvě třetiny trhu. Dnes se zkusíme podívat na jeho největší slabiny, chyby a nedostatky, které ho provázejí prakticky od jeho počátků.

Účelem tohoto článku v žádném případě není „zhejtit Android od A až do Zet“. Autor je dlouholetým uživatelem telefonů s tímto operačním systémem, nicméně přesto, že je s ním takřka úplně spokojený, objektivně a kriticky vnímá i druhou stranu pomyslné mince. A proč „kotvy“? Oprášili jsme takový jeden náš starý seriál :) 

Grafické nadstavby a nejednotnost rozhraní

Jednou ze zásadních výhod Androidu je jeho otevřenost. Díky ní mohou výrobci upravovat operační systém podle svých představ a potřeb. Nejčastěji tak činí prostřednictvím grafických nadstaveb – například Xiaomi má MIUI, Samsung One UI a Huawei EMUI.

Klepněte pro větší obrázek 
Výrobci upravují Android k obrazu svému

V jejich rámci často přidávají funkce, jež v čistém Androidu chybí, součástí bývá většinou i vlastní sada základních aplikací. Zákazníci tak mají možnost vybírat podle toho, co potřebují – zatímco jedni ocení co nejméně „balastu“ a sáhnou po telefonu s čistým Androidem, druzí preferují určitou softwarovou výbavu.

V rámci grafických nadstaveb výrobci také provádějí úpravy uživatelského rozhraní. „Na pozadí“ tedy stále běží Android, který však na zařízeních různých výrobců může vypadat úplně jinak. Úpravy se nejčastěji dotýkají oznamovací oblasti, panelu Rychlého přístupu či systémového nastavení.

V čem vidíme zásadní nevýhodu tohoto liberálního přístupu? Právě v tom, že takřka na každém telefonu vypadá Android jinak. Liší se terminologie, struktura nabídek i způsoby ovládání. Uživatelům pak komplikují život skutečnosti, že postup či návod pro určité zařízení neplatí pro telefon jiného výrobce, nebo třeba zdánlivé banality, jako že na telefonech dvou různých značek se hovor přijímá odlišným způsobem.

Diskuze (155) Další článek: Podívejte se, jak vypadá Edge na Linuxu. Microsoft se pochlubil na Build 2020

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Google, Apple, Windows, Android, YouTube, Aktualizace, iPhone, iOS, Huawei, Samsung, Mobilní telefon, Kotvy, iPad, Excel, Smartphone, T-Mobile, Google Hangouts, Xiaomi, Material Design, Garmin, Google Talk, One UI, Google Play


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 155

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X