Google | Android | Kotvy

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

  • Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl
  • Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí?
  • Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu
Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Operační systém Android je tu s námi od září roku 2008, kdy byl představen první telefon T-Mobile G1, známý také pod označením HTC Dream. Během necelých dvanácti let se mu podařilo obsadit více než dvě třetiny trhu. Dnes se zkusíme podívat na jeho největší slabiny, chyby a nedostatky, které ho provázejí prakticky od jeho počátků.

Účelem tohoto článku v žádném případě není „zhejtit Android od A až do Zet“. Autor je dlouholetým uživatelem telefonů s tímto operačním systémem, nicméně přesto, že je s ním takřka úplně spokojený, objektivně a kriticky vnímá i druhou stranu pomyslné mince. A proč „kotvy“? Oprášili jsme takový jeden náš starý seriál :) 

Grafické nadstavby a nejednotnost rozhraní

Jednou ze zásadních výhod Androidu je jeho otevřenost. Díky ní mohou výrobci upravovat operační systém podle svých představ a potřeb. Nejčastěji tak činí prostřednictvím grafických nadstaveb – například Xiaomi má MIUI, Samsung One UI a Huawei EMUI.

Klepněte pro větší obrázek 
Výrobci upravují Android k obrazu svému

V jejich rámci často přidávají funkce, jež v čistém Androidu chybí, součástí bývá většinou i vlastní sada základních aplikací. Zákazníci tak mají možnost vybírat podle toho, co potřebují – zatímco jedni ocení co nejméně „balastu“ a sáhnou po telefonu s čistým Androidem, druzí preferují určitou softwarovou výbavu.

V rámci grafických nadstaveb výrobci také provádějí úpravy uživatelského rozhraní. „Na pozadí“ tedy stále běží Android, který však na zařízeních různých výrobců může vypadat úplně jinak. Úpravy se nejčastěji dotýkají oznamovací oblasti, panelu Rychlého přístupu či systémového nastavení.

V čem vidíme zásadní nevýhodu tohoto liberálního přístupu? Právě v tom, že takřka na každém telefonu vypadá Android jinak. Liší se terminologie, struktura nabídek i způsoby ovládání. Uživatelům pak komplikují život skutečnosti, že postup či návod pro určité zařízení neplatí pro telefon jiného výrobce, nebo třeba zdánlivé banality, jako že na telefonech dvou různých značek se hovor přijímá odlišným způsobem.

Diskuze (169) Další článek: Podívejte se, jak vypadá Edge na Linuxu. Microsoft se pochlubil na Build 2020

Témata článku: Microsoft, Apple, Windows, Google, YouTube, Microsoft Office, Android, iOS, Samsung, iPhone, Aktualizace, Google Hangouts, Huawei, Mobilní telefon, iPad, Excel, T-Mobile, Xiaomi, Smartphone, Garmin, Material Design, Kotvy, One UI, HTC Dream, Google Talk, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows