Deset důvodů proti Windows XP

Čeho byste se měli obávat ve Windows XP. Jaké vlastnosti nového operačního systému vás nepotěší a naopak vás budou odrazovat od instalace Windows XP?
Deset důvodů proti Windows XP
Proti Windows 2000 není výrazný přínos

Windows XP pro současné uživatele Windows 2000 mnoho nového nepřinášejí. Pochopitelně tu jsou nové vlastnosti, ale aby vyvážily finanční náklady na upgrade, to spíše není pravdou. Kdo prostě dnes používá Windows 2000 Professional v běžné práci a ne na hraní her, tomu Windows XP mnoho neřeknou.

Nové funkce systému odvádí od produktivní práce

V podnikovém nasazení je důležité, aby se novým systémem zvýšila produktivita práce, aby zaměstnanci více pracovali a méně si hráli. Windows XP jsou ale právě hravým systémem se spoustou multimediálních lákadel. Windows XP i ve verzi Professional jsou prostě více orientovány na volný čas a funkcí zvyšujících reálnou produktivitu v nich proti Windows 2000 mnoho není.

Teprve začínající podpora ze strany výrobců hardwaru

Windows XP sice obsahují velmi bohatou podporu různého hardwaru, ta je ale v řadě případů jen základní, což člověk pocítí zejména u grafických karet. Platí to ale i pro starší komponenty. V řadě případů jdou použít ovladače pro Windows 2000, ty ale nemusí podporovat nové schopnosti Windows XP, jako například kvalitní podporu DirectX či vylepšené správy napájení. Windows XP také odmítají necertifikované ovladače a tak může být zprovoznění hardwaru poměrně oříškem. Je to pochopitelně daň za přechodné období a podpora hardwaru se bude jen zlepšovat. Není to ale otázka těchto dnů a plnou podporu Windows XP přímo z instalačního cédéčka v krabici získají produkty až na nadcházejících měsících.

Řada starších programů nejde ve Windows XP spustit

Mnoho starších programů bude zcela zamítnuto při pokusu o spuštění pod Windows XP. Týká se to zejména antivirových programů a nástrojů pro vypalování cédéček. Ač je například v systému integrována podpora pro vypalování od firmy Roxio, Easy CD Creator od té samé firmy pod Windows XP odmítne fungovat. V řadě případů tak bude nutné doplatit náklady za upgrade programového vybavení, případně náklady na stažení aktuální verze z Internetu.

Systém neprověřený reálným nasazením

Ač je systém Windows XP testován řadu měsíců v rámci betatestů, stále chybí zkušenosti z jeho masivnějšího nasazení. Předpokládá se, stejně jako u jiných systémů Microsoftu, že se stane lákavým cílem pro hackery, kteří ve chvíli, kdy dosáhne jistého rozšíření, jej budou řádně zkoušet. Firmy také musí otestovat Windows XP zejména kvůli kompatibilitě s jejich stávajícím programovým vybavením a začleněním do podnikové sítě. Stejně tak firmy obvykle čekají alespoň na první service pack – to Microsoft chce vyřešit brzkým uvedením service packu pro Windows XP.

Aktivace systému

Ač se nakonec ukazuje, že aktivace systému není zdaleka tak kontroverzní, jak to zpočátku vypadalo, pro mnohé uživatele bude nutná aktivace jednou z výrazných brzd přechodu na Windows XP. Zejména ti, kteří velmi často obměňují vlastní počítač, nebudou aktivaci Windows XP vítat. Přiznejme si ale, že takových jedinců zase tolik není. Navíc aktivace produktu bude pouze v krabicové verzi prodávané přes pult.

Náročnost na hardware

Na jedné straně nejsou Windows XP náročnější na hardware než Windows 2000, na straně druhé jsou ale výrazně náročnější než Windows 98/ME, které by měly nahradit. V podnicích bude probíhat spíše přechod z Windows 98/ME na Windows XP než z Windows 2000 na Windows XP. Důvodem je sjednocování správy sítě a zvyšování její bezpečnosti, kde Windows 98/ME pokulhávají.Protože jsou ale Windows XP o poznání náročnější, bude nutná i obměna hardwaru počítačů. Vzhledem k vyšším nákladům na licenci Windows XP je pak vhodnější již uvažovat o koupi OEM verze rovnou s počítačem.

Windows XP Professional a Home edition se příliš liší cenou, méně vlastnostmi

Windows XP Home edition je v podstatě jen očesanou verzí XP Professional. Vše, co je v Home edition, má i Professional, ta má ale navíc lepší podporu pro více uživatelů a sítě. Zřejmě nejbolestnější vlastností Home edition je absence podpory domén, tedy prvku, který mají i obyčejné Windows 98. Pokud tedy budete chtít zařadit stroj s Windows XP do sítě s uživateli a počítači řízenými v rámci domény, bude nutné jít do verze Professional. Home edition ale bude nejčastěji předinstalovanou verzí na nových počítačích, bude tedy pak nutné tuto verzi upgradovat na plnou verzi Professional. Rozdíl mezi verzemi Home a Professional je přitom poměrně významný – 100 dolarů.

Zabudované programy jsou polovičaté

Je skvělé, že je v systému podpora vypalování, osobní firewall či podpora MP3, jedná se ale opět o řešení, která mohou nechat třetí firmy vyvíjející stejné produkty klidně spát. V řadě případů totiž jde jen o vyšší motivaci do pořízení plnohodnotného produktu. Vypalování ve Windows XP je velice blbovzdorné, ale na druhou stranu jen velmi omezené. Cédéčka sice přečtete kdykoli, ale při přidávání na cédéčko neotevřete multisession formát z Windows XP v jiném vypalovacím programu než jen zase ve Windows XP. Chybí také možnost rychlého a přesného kopírování CD. Osobní firewall úspěšně blokuje vše vstupující do počítače, neumí ale blokovat to, co z počítače jde ven. Pokud se vám tedy jednou dostane útočník do počítače, s Windows XP mu nezakážete vysílat ven a například iniciovat útoky typu DDoS. O podpoře MP3 se také již hodně psalo, Windows XP umí sice MP3 slušně přehrávat, k jejich vytváření si ale buď musíte dokoupit modul do Media Playeru, nebo jít do jiného programu. Zabudovaný Movie Maker nabízí také velmi omezené možnosti, ukládá jen do WMV formátu a funkčně je hluboko za specializovanými programy pro zpracování videa. Vhodný je spíše na nenáročný střih videa z dovolené.

Přílišné vazby na MSN a Passport

Windows XP se kamarádí s Internetem a pro mnohé to již přerůstá rozumnou míru. Současně s instalací systému jste vyzváni k registraci na Passportu, který je zatím spíše kontroverzní. Na Passport jsou ale napojeny další programy v rámci Windows XP –Media Player, Windows Messenger a další. Při registraci si můžete zřídit i účet na Hotmailu a systém pak monitoruje, zda vám tam nedošla nová pošta, na Hotmail ale chodí hodně spamu a tak se v pravém dolní rohu zobrazí upozornění i v případě, že dorazila nevyžádaná zpráva. Systém je také výrazně napojen na MSN a často se na tuto síť odkazuje. Toto umělé zvyšování návštěvnosti a současně nucení do neustálého připojení k Internetu nemusí být pro uživatele zrovna příjemné.

Diskuze (31) Další článek: Tablet PC od Microsoftu bude za rok

Témata článku: Hardware, Windows, Windows XP, Reálné nasazení, Brzké rozšíření, Win +, Produktivita práce, Produktivní práce, Windows 7 Professional, Lákavý cíl, Window, Windows Movie Maker, Windows +, Důvod, Rychlý střih, Aktivace, Movie Maker, Neustálé připojení


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5