Deset důvodů pro Windows XP

Co krásného a zajímavého vás čeká ve Windows XP. Jaké jsou ty pravé vlastnosti, které by vás měly motivovat k přechodu na tento systém?
Deset  důvodů pro Windows XP

Vylepšené uživatelské rozhraní orientované na postupy

Nové uživatelské prostředí připadá mnohým příliš efektní a zářivé. To jde ale vždy vypnout a pak z nového prostředí Windows XP zůstane to dobré. Složky automaticky rozpoznávají typ souborů, které v nich převažují, a tak se uživateli ve složce se skladbami nabídne jejich přehrání, ve složce s obrázky jsou zobrazeny náhledy obrázků. Celým systémem napříč proniká snaha orientovat práci u počítače na postupy, nikoli hledání správného způsobu, jak dosáhnout cíle. Řada vylepšení je drobnějších, ale o to více potěší při každodenní práci. Windows XP je prostě systémem, kde suchý výčet nových funkcí nemůže nahradit reálnou práci s ním, řečeno Microsoftem – experience.

Stabilita systému proti Windows 98/ME

Windows XP jsou primárně systémem nahrazujícím Windows 98/ME. Jejich jádro je vystavěno na Windows 2000 a je doplněno o takové prvky, aby nabídlo stejný multimediální komfort i dřívějším uživatelům Windows 98/ME. Je to prostě systém s vyšší stabilitou než Windows 98/ME a více multimediálními možnostmi, než nabízí Windows 2000.

Multimediální doplňky

Windows XP klade velký důraz na multimédia, tedy nejen na přehrávání hudby, ale na práci s obrázky, videem a hraní her. Řada přístrojů (digitální fotoaparáty, skenery, přehrávače hudby) jsou systémem automaticky rozpoznávány a přímo zpřístupněny v rámci systému. Systém podporuje nejen přehrávání MP3 souborů – například přímo v rámci vlastností souboru v průzkumníku můžete editovat ID3v2 tagy s informacemi o skladbě.

Vypalování CD přímo v systému

Pokud hledáte co nejjednodušší vypalování, je Windows XP kvalitní volbou. Prostě přesunete na cédéčko požadované soubory, stisknete tlačítko a soubory jsou vypáleny. Jednoduché a účinné. Kdo chce víc, třeba možnost volit formát cédéčka, případně kopírovat 1:1 obsah CD, bude muset použít jiný program, pro základní každodenní vypalování je ale vypalování ve Windows XP opravdu „blbuvzdorné“.

Lepší integrace periférií

Jak již bylo zmíněno v předchozím bodě, Windows XP podporují celou řadu periférií. V základní výbavě mají bohatou podporu ovladačů pro všemožné komponenty, a tak je velmi pravděpodobné, že vaše vybavení bude při instalaci rozpoznáno. Problémy jsou s podporou starších (3 a více let) komponent. USB, FireWire, Universal Plug and Play, bezdrátové sítě, vše Windows XP umí a integrují do systému.

Optimalizovaný systém

Windows XP je takzvaně samo se optimalizující systém. Například při každém startu systému jsou vyhodnocovány bloky dat načítaných z disku, a to až do 10 sekund po startu prostředí. Tato data jsou pak při dalším startu přednačítána do paměti, aby se nemusela na disku pomaleji hledat. Výsledkem tohoto a dalších zlepšení (například paralelní a odložené starty ovladačů) je velmi rychlý start Windows XP i z úplně vypnutého počítače. Návrat z hibernace nebo jen uspání počítače se také řadí k velmi rychlým. U notebooků je například přechod ze standby režimu do plného provozu časově v rámci otevírání víka notebooku.

Nejsou hardwarově náročnější než Windows 2000

Optimalizací systému padla i častá výtka na nové operační systémy Microsoftu, že jsou náročnější na procesor a potřebují více paměti. Při srovnání Windows XP a Windows 2000 nezjišťujeme nějaký výraznější rozdíl v hardwarových nárocích. V řadě případů mají Windows XP rychlejší reakci než Windows 2000 na stejném hardwaru.

ClearType přímo v systému

Pokud chcete používat u svého počítače LCD monitor, jsou Windows XP velmi dobrou volbou. Přímo do systému je totiž integrována podpora ClearType, což je vyhlazování písmen na subpixelové úrovni. Prostě vyhlazování písmen s ještě vyšší čitelností, než je to tradiční vyhlazování, které najdeme u Windows dnes. Windows XP na LCD monitoru pak vypadají jako vytištěná stránka papíru.

Remote Desktop

Pro snadnější přístup k počítači a jeho vzdálenou správu je přímo do Windows XP integrována podpora pro Remote Desktop. Z jiného počítače vybaveného Windows XP Professional nebo klientem pro Terminal Services se můžete připojit přes Internet na počítač a pracovat na něm. S integrací on-line komunikace přes Windows Messengera můžete například řešit problém s vaším administrátorem nejdřív jen normální komunikací a v případě potřeby mu povolit přístup na váš počítač.

Vylepšená bezpečnost

Přímo v systému Windows XP je integrován firewall omezující přicházející komunikaci. V rámci Windows XP Home Edition bude navíc standardně zapnut. Zatímco dříve bylo možné vybrané programy zakázat, nyní můžete pouze vybrané povolit. Zabráníte tím instalaci nepovolených programů a spouštění programů, které nejsou pro přihlášeného uživatele vhodné. Nepovolené programy můžete také spouštět s omezeními (zakázat posílání pošty, přístup k souborům a podobně). Soubory na disku mohou být šifrovány na systémové úrovni, tedy transparentně bez komplikací pro jejich majitele.

Diskuze (96) Další článek: Tablet PC od Microsoftu bude za rok

Témata článku: Windows, Windows XP, Důvod, Bohatý výčet, Řada vylepšení, Window, Optimalizovaný systém, Win +, Windows +, Bezdrátový skener


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5