Desatero významných hardwarových novinek roku 2006 očima redakce

V letošním roce se objevila řada komponent a periferií, které posouvají vývoj a dění v oblasti hardwaru výrazně kupředu. Na desatero těch z našeho pohledu nejvýznamnějších či nejoblíbenějších se podíváme v dnešním žebříčku.
Desatero významných hardwarových novinek roku 2006 očima redakce

V tomto přehledu hardwarových novinek roku 2006 najdete komponenty, které byly během letošního roku něčím přelomové, zajímavé a určitě se, alespoň na nějakou dobu, stanou mezi svými konkurenty pojmem. Oprostíme se od významných technologických objevů, které se do počítačů, které máme na stole, promítnou až za několik let. Stejně tak si odpustíme věci, které jsou díky vysoké ceně pro většinu lidí nedostupné, a zůstaneme alespoň trochu při zemi. Podíváme se na nejzajímavější hardware, který se letos objevil, a přitom jste si jej mohli pořídit domů.

Procesory Intel Core 2

Uvedení procesorů s architekturou Intel Core byla bezesporu nejzajímavější hardwarová událost letošního roku. Intel s novou architekturou prakticky zavrhl starší generaci Pentií s architekturou Netburst. S uvedením nových procesorů Core 2 Duo pochopitelně přišlo i zlevňování starších Pentií. Společnost AMD musela doslova ze dne na den zlevnit převážnou část svých procesorů na polovic, aby mohlo nové řadě procesorů od Intelu a novým cenám starších modelů konkurovat. Dva roky jednoznačný trhák, Athlony 64 3000+ a 3200+, vyšší střední třída procesorů, se najednou ocitla mezi low-endovými Semprony a na její pozici jej nahradila dřívější špička – dvoujádrové Athlony 64 X2. V listopadu se pak objevily první čtyřjádrové procesory určené pro stolní PC. O těchto procesorech jsme toho letos na našich stránkách napsali více než dost - namátkou jmenujme články Conroe přichází na scénu, Dvoujádrový procesor: mýtus silnější než realita, Levná dvoujádra: Core 2 Duo vs. Athlon 64 X2, test čtyřjádrového Core 2 pak najdete v článku Core 2 Extreme QX6700: dvakrát dvě jádra od Intelu,

Na konto Intelu se ale krom chvály dá také říct: „Proč to trvalo tak dlouho?“

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia GeForce 8800

Prozatím poslední generace grafických karet od společnosti ATI přinutila Nvidii, podobně jako v případě Athlonů 64, aby se vážně zamyslela nad další generací grafických karet. Nejvýkonnější jednojádrové řešení ATI musela Nvidia dohánět „slepením“ dvou grafických karet do jediné. Ačkoliv toto řešení svým výkonem ATI překonávalo a cena byla poměrně výhodná, převažovaly nevýhody – zdaleka ne vždy to fungovalo a spotřeba byla vyšší než u jediné karty. Také osazení dvou karet do Quad-SLI příliš nefungovalo. ATI tak získala vedoucí pozici v nejvýkonnějších grafických kartách, a ve středním segmentu trhu také začaly nové modely Radeonů postupně vytlačovat zajímavé GeForce řady 7600. Nvidii nezbývalo, než přivést na trh nové grafické karty s čipy GeForce osmé generace. Ty v současné době nemají konkurenci. I přesto, že jde o špičku, je její cena velmi příznivá – výkonnostní náskok oproti předcházející generaci grafik je totiž vyšší než obvykle, a přitom cena karet s výkonnější variantou GTX začíná na šestnácti a půl tisících korun s DPH. Více se o Nvidiích GeForce 8800 dočtete v našem testu

Klepněte pro větší obrázek

Blu-Ray a HD-DVD

Ačkoliv je doba, kdy začne nová generace optických mechanik ohrožovat pozice DVD, stále ještě daleko, je uvedení prvních optických mechanik pro oba formáty bezesporu přelomem. Zavádění nové technologie není u optických mechanik na rozdíl od procesorů nebo grafických karet otázkou pár týdnů, ale jde o proces docela zdlouhavý. První Blu-Ray vypalovačky se už objevily i v obchodech u nás, samostatné HD-DVD mechaniky zatím nedostanete. Najdete je však v podobě externí mechaniky k Xboxu 360, nebo uvnitř multimediálního notebooku Toshiba Qosmio G30. Na to, než se stanou nové mechaniky běžnou součástí počítače, stejně jako je tomu u DVD vypalovaček, si sice ještě chvilku počkáme, ale důležité je, že jsou konečně po dlouhém čekání venku. O technologii Blu-Ray se více dočtete v článku Blu-ray vypalovačka Pioneer BDR-101A: Blýská se na modré časy. Srovnání tří Blu-Ray a jedenácti DVD vypalovaček najdete v nejnovějším Computeru 24/06.

Klepněte pro větší obrázek


Seagate Barracuda 7200.10

Desátá řada disků Barracuda přinesla jako první (pomineme-li dva modely Barracud z řady 7200.9) technologii kolmého zápisu pro disky do stolních PC. Použití kolmého zápisu znamená vyšší hustotu záznamu, s tím související vyšší rychlosti sekvenčního čtení, a především možnost, jak i nadále kapacitu pevných disků zvyšovat. Nová generace disků Seagate Barracuda se na rozdíl od ostatních komponent v žebříčku svými výkony od soudobé konkurence tolik neliší, nejvýznamnější je rozdíl v maximální kapacitě. Znamená ale úspěšné nakročení k několika dalším generacím pevných disků. Recenzi tohoto disku najdete i na stránkách Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Intel P965

Spolu s novými procesory Intel Core 2 Duo se objevila i nová čipová sada stejného výrobce. A čím je tato čipová sada zvláštní? V sestavách s procesory Core 2 Duo zkrátka nemá konkurenci. AMD nemá, a jak se zdá, ještě nějaký ten čas nebude mít, podobný produkt. Musí totiž stále spoléhat na řešení Nvidie. A ta má s čipovými sadami Nforce tu menší, tu větší, patálie. Fůzí s ATI se prozatím nevyřešil největší problém procesorů AMD – totiž absence opravdu kvalitní, široce používané a bezproblémové čipové sady, a s tím i absence zcela spolehlivých základních desek. Intel je na tom zkrátka v tomto ohledu mnohem lépe, a sada P965 se jistě zařadí mezi další z legendárních čipsetů tohoto výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

ATI Radeon X1950 Pro

Obdobně, jako se škorpila společnost AMD a Intel na poli procesorů, předháněla se společnost ATI a Nvidia v tom, kdo uvede zajímavější model grafické karty. Po uvedení GeForce 8800, která dosavadní špičkové grafické karty deklasovala, se většina z nich přestěhovala do střední třídy, ve které je v současné době opravdu našlapáno. Důsledkem vzájemného klání obou výrobců je Radeon X1950 Pro, karta s vynikajícím poměrem výkon/cena. Při výběru karty v ceně kolem šesti tisíc korun zkrátka v současné době není lepší volba. Pokud se chcete o Radeonech X1950 Pro dozvědět víc, přečtěte si náš velký test grafických karet.

Klepněte pro větší obrázek

AMD Athlon 64 X2 3600+

Pro AMD nebyl letošní rok ani zdaleka tak významný, jako ten loňský. Přechod na novou platformu, socket AM2, byl u AMD spíše nutností, nežli výrazným krokem kupředu. Naděje, že by se snad mohl s přechodem na rychlejší paměti zvýšit výkon procesorů v nové patici se rozplynuly a potvrdily se skeptické předpovědi, že díky integrovanému řadiči pamětí nebude přechod na DDR2 tak významný, jako u Intelu. Nakonec jsme byli rádi, že jsou výkony procesorů v kombinaci s rychlejšími DDR2 pamětmi alespoň srovnatelné s Athlony pro socket 939.

Asi nejzajímavějším produktem, který se letos u AMD objevil, byl Athlon 64 X2 3600+. Model 3600+ je prvním dvoujádrovým procesorem AMD, jehož TDP i bez přídomku EE, tedy Energy Efficient, nepřesahuje 65 W. Je tak prvním procesorem AMD, u kterého se za nižší spotřebu nepřiplácelo. Taktovací kmitočet stejný, jako u dražšího modelu X2 3800+, znamená v závislosti na nasazení často srovnatelný výkon za nižší cenu – a to i přes poloviční velikost vyrovnávací paměti.

Nedávné srovnání cen dvoujádrových procesorů X2 s jejich úspornější variantou a zlevnění modelu X2 3800+ EE o asi osm stovek znamená, že už není toto dvoujádro ani zdaleka tak výhodné, jako tomu bylo v době uvedení. Přesto se dá říct, že se díky symbióze jeho vlastností, tedy nízké ceně, dostatečnému výkonu a nízké spotřebě jedná zřejmě o nejzajímavější nový procesor, který letos společnost AMD nabídla. Jak si tento procesor vedl ve společnosti dalších sedmnácti konkurentů se můžete dočíst v našem velkém testu procesorů.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia GeForce 7600

Grafické karty GeForce 7600 letos převzaly roli klasiky v podobě GeForce 6600. Díky dobrému poměru výkon/cena a příznivé spotřebě se staly grafické karty GeForce 7600 GS a 7600 GT velmi oblíbenými. Reakce ATI na sebe jako vždy nechala chvilku čekat, a tak se nová karta střední třídy stihla na trhu zabydlet. Ale vývoj jde kupředu, všichni netrpělivě čekají na nové karty střední třídy s čipy GeForce osmé generace, Ati má v tomto segmentu taktéž více než dost modelů, a tak nezbývá než říct, že je v dnešní době GeForce 7600 překonána. Pokud se o těchto kartách chcete dozvědět víc, nebo vás zajímá, jak si vedou ve srovnání s dalšími čtrnácti modely grafických karet, doporučujeme vám náš Velký test 16 grafických karet do 5000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Genius SW-HF 5.1 5000

Nástupce bestselleru mezi počítačovými reproduktory, sadu Genius SW-HF 5.1 5000, představil výrobce již na sklonku roku 2005. Ale až v letošním roce se tyto reproduktory dostaly mezi lidi. Už její předchůdce, sada Genius SW-5.1 HT, byla v době svého výskytu fenoménem, ve své kategorii neměla díky použitému materiálu konkurenta. Audiofilové budou určitě protestovat, ale my můžeme bez obav říct, že je sada Genius SW-HF 5.1 5000 důstojným pokračovatelem legendy mezi počítačovými reproduktory pro normální lidi a za normální cenu. Srovnání této sady s přímým konkurentem - sadou Redstar RS502, najdete v jednom z našich předvánočních tipů pod stromeček.

Klepněte pro větší obrázek

Logitech G25 Racing Wheel

Nový herní ovladač společnosti Logitech způsobil letos právem menší pozdvižení. Volant G25 Racing Wheel své konkurenty překonává opravdu výrazně. Poprvé se v sadě volantu s pedály objevila řadicí páka s klasickým řazením, poprvé se objevil spojkový pedál, volant se otáčí o reálných 900 °, díky čemuž vyčnívá z kategorie hraček s 240° rozsahem otáčení. A velmi netradiční je i provedení, elegantní kombinace kůže, nerezu a plastů z této sady dělá něco víc než jen hračku. Rozsáhlou recenzi, ve které se o této novince dozvíte spoustu zajímavostí, najdete i na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Chybí vám zde něco?

V tomto žebříčku jsme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vybrali to nejzajímavější, co se podle našeho názoru objevilo. Samozřejmě se nedostalo na všechny novinky, které se letos objevily. Za všechny jmenujme třeba první monitory či grafické karty s HDMI rozhraním, konzoli Nintendo Wii s novým ovladačem Wii-mote, myš Logitech MX Revolution s novým kolečkem či první grafické karty s pamětmi GDDR4 v podobě Radeonů X1950 XTX. Každý má svůj úhel pohledu, a tak se mohou vaše názory lišit. Neváhejte se v diskuzi pod článkem pochlubit s tím, co podle vás v žebříčku schází a co by tam naopak být nemělo a proč.

Diskuze (18) Další článek: Svět podle Apple: Nový Parallels i VMware Fusion

Témata článku: Hardware, Logitech G25, Blu-Ray, Řadící páka, Blu Ray, Střední třída, Revolution, Uvedená doba, Nvidia Geforce, Řadicí páka, První model, Letošní model, Bestseller, Racing, Spojkový pedál, První karta, Volanty, Levné monitory k pc, První článek, Nový procesor, Nintendo Wii, Nový model, První uvedení, Wii U, Ovladač grafické karty AMD


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 35

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky