Desatero nejatraktivnějších článků Živě.cz v roce 2006

Letošní rok byl na hardwarové i softwarové novinky a události velmi bohatý. Žebříček deseti článků, které v letošním roce zaujaly nejvíce, je opravdu pestrý - od Windows Vista přes dění kolem ADSL a kauzu „vykradených databází Seznamu“ až k velkému testu notebooků.
Desatero nejatraktivnějších článků Živě.cz v roce 2006

Taková jsou Windows Vista I: Jiný pohled na svět

Windows Vista jsou jednoznačně IT událostí roku 2006. V pátečním redakčním výběru jsme tuto novou verzi operačního systému Windows umístili na první místo mezi softwarovými novinkami tohoto roku. K tomu nás vedla i zcela mimořádná čtenost celého seriálu, z něhož se hned tři pokračování dostala mezi tuto desítku nejčtenějších článků právě končícího roku.
 
V prvním díle recenze jsme si představili dostupné edice a varianty Windows Vista, jejich ceny a možnosti upgradu. Kompletní šestice edic se nachází na jediném DVD, přičemž instalátor na základě zadaného produktového klíče či ruční volby v případě jeho nezadání vybere tu pravou. Při nákupu Windows Vista je u všech edic kromě Ultimate třeba rozhodnout, zda pořídíme dvaatřicetibitovou či čtyřiašedesátibitovou verzi, u Ultimate se dodávají obě naráz.
 
Klepněte pro větší obrázek
Z článku Taková jsou Windows Vista I: Jiný pohled na svět (Vlastimil Waic, 22. 11. 2006)
Časopis Živě získal přímo od výrobce finální verzi Windows Vista x86 i x86-64 a připravil šestidílnou megarecenzi toho nejpřevratnějšího, co se za posledních pět let ve světě Windows událo. Windows Vista totiž rozhodně stojí za pozornost. Stojí za ni proto, že starší verze Windows běží na bezmála 97 % světových desktopů, přičemž se dá předpokládat, že po odeznění porodních bolestí a vyřešení problému s kompatibilitou s hardwarem začnou Windows Vista velmi rychle z tohoto tržního podílu ukrajovat. Netřeba dodávat, že tomu výrazně napomůže spolupráce OEM partnerů Microsoftu, kteří budou nová Windows předinstalovávat na své počítače.

Taková jsou Windows Vista II: Zkušenosti s instalací

Hned druhý díl recenze Windows Vista byl i druhým nejčtenějším článkem roku 2006. Koncem listopadu jsme se zaměřili na hardwarové požadavky a připomněli si zcela nový model instalace. Instalaci jsme detailně popsali a provedli první testy délky instalace různých edic, nároků na diskový prostor a časů instalace i spuštění.
 
Klepněte pro větší obrázek

Z článku Taková jsou Windows Vista II: Zkušenosti s instalací (Vlastimil Waic, 24. 11. 2006)

Minimální požadavky jsou vyjádřeny pod certifikací Windows Vista Capable PC. Takový stroj musí mít alespoň 800MHz procesor, 512 MB RAM a grafickou kartu podporující DirectX 9. Visty jdou ale samozřejmě zprovoznit i na slabších strojích. Mírně lze ubrat na procesoru, výrazně na grafické kartě. Odpustíme-li si totiž grafické lahůdky rozhraní Aero, získáme náročnost stejnou jako u Windows XP, tedy provozovatelnou prakticky na jakékoli (podporované) grafické kartě schopné 2D akcelerace.

V porovnání se staršími Windows XP působí instalční program mnohem přátelštěji. Vše je bohatě popsáno a subjektivně se zdá, že i interakce instalačního systému s uživatelem se omezila jen na nezbytné minimum. Jakoby se Microsoft snažil udělat Windows Vista tak, aby si je zvládl nainstalovat opravdu každý.

Telefónica O2: kabelovky, zlevněte!

Telefónica O2 oznámila spuštění nové služby. Pod obchodním názvem O2TV bude ve své síti nabízet digitální televizní vysílání. Telefónica se tak stala přímým konkurentem operátorům kabelových přípojek. Dnes má O2TV již přes 15 000 zákazníků, co jsme však na tuto službu říkali v den jejího uvedení?

Z článku Telefónica O2: kabelovky, zlevněte! (Vlastimil Waic, 1. 9. 2006)

O2TV přinese do domácností televizní vysílání prostřednictvím telefonních linek. Vzhledem k tomu, že bude využito digitálního signálu, sází Telefónica i na přidanou hodnotu, kterou je možnost výběru pořadů na přání zákazníka (video on demand). Kromě využití jedné ze dvou programových nabídek, jaké známe i z ceníků operátorů kabelových televizí, má odběratel O2TV možnost poskládat si další výběr kanálů z nabídek doplňkových.

Klepněte pro větší obrázek

Za daných podmínek je - i přes omezení daná vzdáleností od ústředny - nabídka digitální televize Telefóniky O2 významnou konkurencí pro kabelové operátory. Konkurenční boj mezi TO2 a společnostmi UPC a Karneval, které nedávno oznámily fúzi, se tak neomezuje již pouze na oblast poskytování přístupu k internetu či hlasové (VoIP) služby, ale zasahuje i dosud výsostnou doménu KTV, tedy nabídku televizního vysílání.

Nahrajte si na USB: software, který spustíte bez instalace

Aplikace, které nevyžadují pro svůj běh ve Windows otravnou instalaci, nezapisují do registrů a dokáží „udržet“ nastavení v konfiguračním souboru u programu, jsou právě kvůli těmto vlastnostem a často výrazně menší velikosti velmi oblíbené. Možnost nosit je všude s sebou třeba na flash disku je nedocenitelná, a tak není divu, že se přehled těchto programů v podobě článku Nahrajte si na USB: software, který spustíte bez instalace dostal na pozici čtvrtého nejčtenějšího článku v letošním roce.

Klepněte pro větší obrázek

Z článku Nahrajte si na USB: software, který spustíte bez instalace (Jan Polzer, 07. 04. 2006)
Pro řadu programů je typická instalační procedura, která provede patřičné nastavení systému a nakopírování souborů nutných pro spuštění programu. Objevuje se ale stále více aplikací, které umožňují používání buď bez instalace, nebo je lze bez problémů zkopírovat a používat například na paměťovém disku USB.
 
Méně zkušení uživatelé jsou vděčni za automaticky vytvořené zástupce na ploše a v nabídce Start. V praxi se ukazuje, že spousta uživatelů ani neví, jak přesunout nebo zkopírovat zástupce z nabídky Start na pracovní plochu. Ovšem zkušenější uživatelé zase ocení aplikace, které nezaneřádí registry Windows, a které je možné spouštět na jakémkoli počítači bez nutnosti instalace.

Levná dvoujádra: Core 2 Duo vs. Athlon 64 X2

V říjnu jsme se ve velkém testu opravdu důkladně podívali na Levná dvoujádra: Core 2 Duo vs. Athlon 64 X2. Testu se účastnily procesory AMD Athlon 64 X2 3600+, X2 3800+ a X2 4200+, spolu s jediným procesorem Intelu, zatím nejlevnější variantou Core 2 Duo – E6300. Výsledek klání se dal už předem tušit, přesto se ale nedá říct, že by Athlony nebyly zdatným soupeřem.

Klepněte pro větší obrázek

Z článku Levná dvoujádra: Core 2 Duo vs. Athlon 64 X2 (Petr Koc, 17. 10. 2006)

Po vyzkoušení všech v testu zastoupených levných dvoujádrových modelů můžu s klidem prohlásit, že nové Core 2 Duo od Intelu je momentálně nejlepším dual-core procesorem na trhu. Velká rychlá L2 cache a především nová architektura čipu založená na zlepšení spekulativního vykonávání instrukcí (a tedy na vyšším průměrném počtu zpracovaných instrukcí za jeden hodinový cyklus) dokázala vyhrát téměř ve všech testech.

Společně s dražším Core 2 Duo E6300 je dle mého názoru zajímavou trefou novinka Athlon 64 X2 3600+. Za aktuální cenu 4000 Kč (73 % ceny Core 2 Duo E6300) poskytuje vynikající hodnotu pro zákazníka. Procesor je to levný a má prakticky stejný poměr cena/výkon jako Core 2 Duo (což o X2 3800+ a X2 4200+ říct nelze). Jedinými nevýhodami mohou být malá cache (což některým aplikacím dost škodí) a již zmíněný horší výběr základních desek.

SUSE Linux 10.1: nahradí u vás XPčka?

Recenze SUSE Linuxu 10.1 se stala dalším trhákem. V článku SUSE Linux 10.1: nahradí u vás XPčka? najdete pětatřicet obrázků z instalace a testování tohoto operačního systému. Je vidět, že i přes totální nadvládu Windows je o alternativní operační systémy velký zájem. Pod článkem je pak ukázkový flamewar s pěti sty padesáti příspěvky. Linux rulezzz!

Klepněte pro větší obrázek

Z článku SUSE Linux 10.1: nahradí u vás XPčka? (Jan Polzer, 29. 05. 2006)

SUSE Linux 10.1 vznikl spoluprací Novellu s open source komunitou vývojářů openSUSE. Přestože jde o plnohodnotný systém, Novell jej (zřejmě z marketingových důvodů) nedoporučuje do firemního prostředí, kam patří spíše jeho další distribuce. Nicméně i tato distribuce má veškeré kancelářské programy, nabízí rychlé vyhledávání dokumentů na disku, práci s internetem, grafikou atd. Jde o více než zdatnou konkurenci pro MS Windows. Je samozřejmě rozdíl, pokud se budeme bavit o legálním softwaru za přijatelnou cenu (nebo zdarma) a nelegálních kopiích Windows. Poté mizí zásadní výhoda Linuxu, a to pořizovací náklady.

Nová distribuce je velice povedená a je dalším krokem na cestě k domácím uživatelům. Pokud se budete pohybovat pouze v rámci distribuce, pracovat s kancelářskými aplikacemi, prohlížet si internet, přehrávat hudbu, video a prohlížet si obrázky, nenarazíte na větší problémy. Pro některé činnosti, které ve Windows zvládne většina uživatelů bez problémů, ale budete potřebovat více zkušeností.

Od února až 4x rychlejší ADSL pro všechny uživatele

Na začátku nového roku pro nás tehdy ještě Český Telecom připravil velmi příjemné překvapení v podobě většinou čtyřnásobného navýšení rychlostí stávajících ADSL přípojek. Inu, když vám někdo dává něco zadarmo, určitě to láká. Úspěch článku Od února až 4x rychlejší ADSL pro všechny uživatele je toho důkazem.

Z článku Od února až 4x rychlejší ADSL pro všechny uživatele (Jan Kuneš, 10. 01. 2006):

Když do naší redakční e-mailové schránky dorazila včera odpoledne tisková zpráva Czech On Line oznamující snižování cen za ADSL připojení a navyšování rychlostí, nevěřili jsme svým očím.

Situace se širokopásmovým přístupem k internetu není v České republice právě nejlepší. Přestože se nejvýznamnější telekomunikační operátor pravidelně bije do prsou, kolik nových přípojek se mu podařilo realizovat, není situace ve srovnání s rozvinutými státy právě růžová. Stále je příliš dobře viditelný několikaletý skluz v zavádění broadbandových technologií i nechuť, se kterou se dominantní telekomunikační operátor k internetovým službám zpočátku stavěl.

Kauza TV Nova vs. Seznam.cz: adresář /www.servis24.cz/ u Modráka

TV Nova vyvolala v dubnu obrovský rozruch svou „erudovanou“ reportáží o zcizení hesel uživatelů elektronické pošty na portálu Seznam.cz. Nakonec se jako obvykle ukázalo, že tato reportáž nadělala víc škody než užitku. Kauza TV Nova vs. Seznam.cz: adresář /www.servis24.cz/ u Modráka zaujala všechny paranoidní, zvědavé či škodolibé čtenáře a stala se osmým nejčtenějším článkem letošního roku.

Klepněte pro větší obrázek

Z článku Kauza TV Nova vs. Seznam.cz: adresář /www.servis24.cz/ u Modráka (Jan Kuneš, Ivo Mareček, Vít Jurásek, 10. 04. 2006):

Jedno je jisté, pokud se příběh „vykradení databáze Seznamu“ skutečně takto odehrál, nic mimořádně závažného se nestalo. „Hacker“ Modrák teď, podle své povahy, buď střídavě zelená a fialoví, nebo se naopak popadá smíchy za břicho. Sympatické je také to, že Ivo Lukačovič v prvním postu na svém blogu zmiňoval právní kroky proti tomuto uživateli, ve druhém už jen to, že kroky by měl podniknout spíše otec dotyčného kvítka – nejlépe řemenem.

Taková jsou Windows Vista III: První doteky

Třetí díl recenze Windows Vista se nesl ve znamení prvních krůčků po nově nainstalovaném systému. Jako v každých čerstvých Windows jsme nainstalovali ovladače a otestovali Windows Update, dále jsme se potrápili s Ochranou uživatelského účtu (UAC) či přepracovanou podporou sítí. Druhý dotek nám přiblížil grafické rozhraní, novinky v Průzkumníku, Ovládacích panelech, nabídce Start i dodávaných aplikacích.
Z článku Taková jsou Windows Vista III: První doteky (Vlastimil Waic, 27. 11. 2006)
Prvním krokem po každé instalaci systému bývá instalace ovladačů. Jakkoli Windows Vista jich obsahují značné množství, celou řadu komponent nainstalovat nedokáží. Výrobci si bohužel obvykle s podporou nových Windows hlavu (snad zatím) nelámou a tak některé kousky prostě zprovoznit nelze. Situace je ještě horší u čtyřiašedesátibitových Windows, které nedovolí použití nepodepsaných ovladačů, pročež není možno použít ovladače určené pro Windows XP 64. Ovladačům a jejich kompatibilitě se budeme věnovat v samostatné části naší šestidílné recenze.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Windows Aero je ve světě Windows převratné nové grafické uživatelské rozhraní. Je totiž plně 3D, plně akcelerováno, k čemu samozřejmě vyžaduje odpovídající hardware. V edicích Home Premium a Ultimate nabízí velmi pěkné grafické efekty, skutečnou průhlednost oken. V případě dostatečně výkonného počítače je Aero velmi svižné, k nerozeznání od Windows XP či základního rozhraní Vista Basic. Pokud však dostatečný výkon nemáme, Aero se odvděčí zážitkem podobným trhající se akční 3D hře. Na objektivní testy a porovnání výkonu se můžete těšit již v příští části naší recenze.

Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč

V září se už vysokoškoláci těšili na zahájení výuky, a srovnání devíti levných notebooků, připravené spolu s Computerem, přišlo určitě náramně vhod. Článek Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč se stal desátým nejúspěšnějším článkem v letošním roce. Notebooky zkrátka táhnou a jsou stále oblíbenější.

Klepněte pro větší obrázek

Z článku Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč (Dušan Šimonovič, 11. 10. 2006)

Druhý letošní test notebooků jsme zaměřili na nejlevnější třídu, která je na našem trhu zároveň i nejprodávanější. Cenovou hranici 22 tisíc včetně operačního systému jsme stanovili jako cenu za adekvátně vybavený a použitelný notebook. Při pohledu na účastníky testu je jasné, že výrazný pokles cen do této kategorie přinesl nejen 512 MB operační paměti (zdravé minimum pro práci), ale i dostatečně rychlé pevné disky (pouze Asus měl výrazně pomalejší pevný disk) a také až na jednu výjimku Wi-Fi jako standard.

Co vám tedy nabídne levný notebook? V podstatě úplně to samé jako srovnatelně drahý stolní počítač. Při porovnávání stolního PC proti mobilnímu je nutno k běžné skříni s komponenty přičíst LCD, reproduktory, myš, klávesnici a také záložní zdroj, aby srovnání bylo kompletní. Výsledkem bude suma kolem 21 000 Kč (běžná sestava s integrovanou grafikou, 80 GB pevný diskem, levným 17" LCD a 512 MB paměti). Stolní sestavu si ale nikam neodnesete, spotřebuje až desetinásobek elektřiny a většinou bude i hlučnější.

Diskuze (30) Další článek: Další způsob cracknutí Windows Vista je na světě

Témata článku: Windows, Linux, Open source, Čerstvý Windows, Vista, První krok, Česká televize živě, Čerstvý pohled, Druhá novinka, Nejlevnější televize, Televize O2, Aero, Zásadní výhoda, První pohled, Levná verze, Televize Nova, Nelegální varianta, Použitelný notebook, Nejlevnější verze, Stejný poměr, Velký test, Nejlevnější notebooky, Rychlý krok, Levný notebook, Ultimate


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji