Děrné štítky a pradědeček robota Karla

Historie je matkou moudrosti a nikdo není natolik moudrý, aby ji ignoroval. Jak vznikly baterie, kdo byl na prvopočátku barevného televizního vysílání? Nakolik ovlivnily děrné štítky současné počítače? Nebo vás spíše zajímá pradědeček známého robota Karla? To jsou jen některá z významných výročí, která nás příští týden čekají.
Děrné štítky a pradědeček robota Karla

Po stopách první baterie

Bez mobilních zařízení všeho druhu si lze život v dnešním uspěchaném světě jen těžko představit. Notebooky, PDA, mobilní telefony a všichni jim podobní pomocníci mají základ své přenositelnosti zakotven v použití rozličných baterií. Dne 5. března si na tuto skutečnost můžeme zavzpomínat ve spojitosti s výročím úmrtí slavného fyzika Alessandra Volty. Tento italský rodák skonal v roce 1827 a světu zanechal odkaz v podobě řady objevů ve světě elektřiny.

Navázal na výzkumy Luigi Aloisia Galvaniho, v roce 1791 pak například došel k závěru, že elektřina vzniká stykem dvou kovů (oproti původní hypotéze takzvané „živočišné elektřiny“). Vyvrcholením výzkumů se stalo uvedení Voltova sloupu na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, kdy Alessandro Volta takto prakticky představil první baterii. Jednalo se o na sebe naskládané páry zinkových a měděných kotoučů, mezi než vložil výplň nasáklou slanou vodou. Jednotlivé konce tohoto sloupce Volta nazval póly – jeden z nich přitom byl zinkový a druhý měděný. Při spojení těchto dvou pólů začal celým obvodem procházet proud, jehož velikost byla přímo úměrná počtu kotoučů ve sloupu.

Klepněte pro větší obrázek

Alessandro Volta předvádí svůj objev Napoleonovi Bonapertemu

Další informace:

Herman Hollerith: děrné štítky pro sčítání lidu

Ačkoliv v tento nepřechodný rok musíme oželet prodloužený únor, zmíníme také jednu významnou osobnost, jejíž datum narození připadá právě na magické datum 29. února. V tento den se roku 1860 narodil Herman Hollerith, který výrazně přímo ovlivnil vývoj budoucích informačních a výpočetních technologií. V roce 1890 vynalezl děrné štítky, které v té době ještě nesloužily jako programovací nástroj, nýbrž důmyslné úložiště dat.

Svůj technologický přínos v podobě počítacího stroje využívajícího zmíněné štítky přitom předložil jako odpověď na vypsaný konkurz při příležitosti sčítání lidu – automatizací tak ušetřil mnoho času a zároveň přispěl k výraznému zpřesnění výsledků. Při vložení štítku do stroje se při každém čtení otvoru spojily kontakty obvodu, což dalo elektromagnetickému počítadlu podnět k přičtení jedničky. Sčítání lidu zabralo pouhých šest týdnů, oproti předpokládaným deseti. Na základě svého úspěchu Hollerith později založil společnost Tabulating Machine Company, ze které se nakonec vyklubalo slavné IBM

Klepněte pro větší obrázek

Děrný štítek použitý při sčítání lidu

Další informace:

Televize vládne světu

Televizní a rádiové vysílání v současné době vyplňuje podstatný kus života většiny lidí, široká podpora je zřejmá také v oblasti Internetu. Dne 27. února roku 1891 se narodil David Sarnoff, americký průkopník rádiového i televizního vysílání. V roce 1926 založil společnost National Broadcasting Company, již o dvacet let dříve jej však inspirovalo setkání s Marconim. Tou dobou naprosto správně odhadl nadcházející rozmach rádia a použil příměru, že se tato vymoženost stane běžnou součástí domácností stejně jako například piáno. Později ke zvuku začal přidávat obraz a proslulá televizní stanice NBC se začala stávat stálicí televizního vysílání.

Ve stejném oboru se pohyboval také Rus Isaac Schoenberg, který ještě před svým přestěhováním do Velké Británie (1914) napomáhal v Rusku k rozšíření rádiového vysílání. Výročí jeho narození připadá na 1.března, v tento den by se dožil 126. narozenin. Isaac Schoenberg se ve Velké Británii uplatnil jako úspěšný inženýr a vynálezce u televizní společnosti BBC (British Broadcasting Corporation), později se stal vedoucím výzkumu EMI (Electrical and Musical Industries).

Pozastavíme-li se ještě u zmíněného BBC, pak tomu 3. března bude přesně čtyřicet od té doby, co tento britský gigant oznámil nadcházející pravidelné barevné vysílání. Spolu se zavedením barevného vysílání samozřejmě měla zůstat možnost původního příjmu na černobílých televizorech, odhadovaná cena barevného přijímače se v té době měla pohybovat kolem 250 liber.

Další informace:

Jazyk Logo jako předchůdce Karla

Dne 1. března 1928 se narodil počítačový nadšenec Seymour Papert, jenž dal vzniknout zajímavému programovacímu jazyku s názvem Logo. Tento jazyk byl určen především pro začínající programátory v raném věku a měl je zábavnou formou naučit základům algoritmizace.
Řada budoucích skvělých programátorů svou kariéru zahájila na Karlovi – robotu, jehož pohyb dirigovali speciálními příkazy, a tím se učili základům programování. Logo namísto robota Karla využívalo želvu, nicméně také té se rozkazovalo prostřednictvím psaní rozličných příkazů. Kromě toho v grafické variantě želva dokázala po obrazovce také například kreslit.

Další informace:

Témata článku: Volt, Isaac, Lid, Kate, Napoleon

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Inri 2. 3. 2006 9:00:54
    To by jako živě mělo psát pro VŠ? Já myslel že spíš pro ty střední školy,...
  • Bubák 1. 3. 2006 14:00:06
    Velmi trefné hodnocení. Bohužel platí pro 80% článků na zive.cz. Procenta...
  • jaja 28. 2. 2006 23:34:44
    Kdybych nebyl ing. ale 11-lety pubertak na zakladni skole, rozhodne bych...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 28

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky