Den s Linuxem: Mandriva 2008

Ve vydavatelstí Computer Press pravidelně vychází kniha Mandriva Linux Ivana Bíbra. Poslední je věnována verzi 2008. Obsahuje instalační média s přidanou hodnotou.
Kapitoly článku

První pohled

Kniha s Mandriva Linuxem by měla být k dostání v každém lepším knihkupectví, případně v elektronických obchodech. V balení najdete 432 stránek knihy, která sice nemá, podle počtu stránek, nijak větší obsah, než předchozí verze, ale přesto se rozsahem přibližuje dvěma knihám dodaným s krabicovou verzí 2006.

Přibalena jsou čtyři média, 2× instalační (i586 a lepší, x86-64) jednovrstvé DVD a 2× DVD9 s bonusy (i586 a lepší, x86-64). Pokud vlastníte počítač s jinou architekturou procesoru, například PowerPC, nebo Alpha (jednu Alphu používá autor článku jako domácí desktop :-) ), budete muset použít jinou distribuci.

Klepněte pro větší obrázek

Od deváté verze Mandrake Linuxu, tak se Mandriva Linux jmenoval před koupením Connectivy, je možné koupit distribuci včetně velmi kvalitně napsané příručky, které pomůže zejména začínajícím uživatelům. Příručka byla původně velmi slabá a byla jednoduchým průvodcem pro opravdu začínající uživatele Mandrake Linuxu, ale dnes poslouží i těm pokročilejším.

Na 428 stránkách se dozvíte o rozdílech mezi aktuální a předchozí verzí, postup při instalaci, určený především začínajícím a přecházejícím uživatelům, základy práce v Mandriva Linuxu i vybraných aplikacích, informace o správě distribuce a nejběžnější kladené otázky. V příručce se objevuje i velmi osobitý humor Ivana Bíbra, například hned v úvodu zmiňuje, že u knihy se čtenář stěží pobaví, protože se jedná o manuál.

Klepněte pro větší obrázek

Po typografických konvencích platných pro celou příručku je uveden seznam změn oproti předchozím verzím, z nichž vybíráme ty nejdůležitější:

  • Mandriva Linux 2008 je distribuován v několika verzích, jimiž jsou PowerPack (PowerPack+ a Discovery již dále neexistují), One (živé CD, ze kterého je možné systém nainstalovat, nyní již pouze ve verzi s KDE) a Free Download (z níž vychází stav distribuce dodávané s učebnicí). Změna základu distribuce na Download edici je plně kompenzována 2. DVD, které je součástí příručky, na němž jsou téměř kompletní archivy main, contrib, non-free a plf, mimo to je připravena instalace českých a slovenských OpenOffice.org 2.3.
  • Podpora 64bitové architektury je na výborné úrovni. Maximum aplikací je dostupných v 64bitových portacích a problémů s ovladači je naprosté minimum. Na 64bitové architektuře běží i 32bitové aplikace, což je třeba pro ty, které nebyly zatím přeloženy (Flash Player, kodeky). Na 64bitové PC je možné nainstalovat 32bitovou verzi distribuce, obráceně (pochopitelně) nikoliv.
  • Podpora hardwaru, nové verze aplikací jsou zvyklostí každé nové verze snad libovolné distribuce. Bohužel nejsou stále podporovány zvukové karty Creative Labs X-Fi, ve výchozí instalaci, ale je potřeba stáhnout ovladače ze stránek výrobce. Jádro je ve verzi 2.6.22. Od verze 2007.1 jsou změny v automatickém připojování médií, kdy celou režii připojování a odpojování výměnných médií mají na starosti grafická prostředí. Je dodržováno LSB, média se nepřipojují do adresáře /mnt/, jako donedávna, ale do /media/. Bohužel automatická instalace proprietárních ovladačů, například grafických karet a wifi zařízení, se nekoná, díky změně základu z PowerPacku na Free Download, ale musím pochválit nástroje Drak, které po přidání zdrojů dokázaly při nastavování grafické karty a wifi správně doinstalovat ovladače.
  • Změny v aplikacích RpmDrake a Mandriva Update jsou v oblasti podpory transakcí při aktualizacích / instalacích a přidána byla ikona v oznamovací oblasti, která uživateli signalizuje dostupnost aktualizací. Od verze 2007 je nové dělení verzí jádra, které usnadňuje výběr té potřebné.
  • Kódování UTF-8 bylo možnou volbou již před verzí 2007, ale nyní se jedná o výchozí volbu. Pokud uživatel pracuje s aplikacemi, pro něž je UTF-8 problematické kódování, může použít původní kódování ISO-8859-2.
  • X.org 7.2 zůstal stejný, jaký byl použit ve verzi 2007.1. 3D desktop (správnější terminologie je akcelerovaný desktop) je krásná hříčka, která ohromí nejednoho, začínajícího, uživatele GNU/Linuxu efekty, které jsou plně srovnatelné s efekty v MS Windows Vista, ale s nepoměrně menšími nároky na hardware. Mandriva Linux má jedno vlastní řešení akcelerovaného desktopu Metisse, nebo lze využít řešení XGL/AIGLX se správcem Compiz-Fusion (jenž vznikl sloučením správců Compiz a Beryl).

Instalace

Instalaci a testy distribuce jsem, proti minulému testu, zúžil pouze na laptop Acer s procesorem Intel Celeron M420 o frekvenci 1,46 GHz, s čipsetem ATI 200M a wifi Atheros. Na standardním desktopu jsem se obvykle setkal s podstatně menší množinou eventuálních problémů.

Kdo již MDV někdy instaloval, nesetká se s žádným překvapením v instalačním procesu, který je grafický. Volitelně lze nastavit i textový instalátor, ale tuto variantu využívá jen velmi málo uživatelů. Instalační proces je již několik verzí distribuce stejný, proto nemá valný význam jej podrobněji popisovat. Proběhl bez jediného problému, pouze nebyly nainstalovány proprietární ovladače, jež bylo možné doinstalovat později.

Na testovacím PC trvala instalace po potvrzení zvolených balíků k dalšímu kroku zhruba 20 minut, přičemž nebyly zvoleny serverové služby a byla zvolena instalace Gnome ani KDE. Po instalaci všech zvolených balíků, během níž si lze prohlédnout reklamy a informace o nových možnostech Mandriva Linuxu, se uživatel dostane k nastavení hesla správce systému, možnosti vytvoření dalších uživatelů, nastavení i instalaci zaváděcího programu (boot manager – grub) a souhrnu instalace. V souhrnu jsou možnosti nastavení sítě, tiskárny, rozlišení monitoru, ... Pokud je síť správně nastavena, pokusí se správce aktualizovat systém z repozitářů. Mezi vygenerováním obrazů DVD a instalací uplynul nějaký čas, takže rozhodně aktualizace budou. Po tomto kroku je možné restartovat a začít systém používat.

Klepněte pro větší obrázek

Mandriva Linux 2007 na desktopu

Mandriva Linux jsem používal od roku 2001, tehdy to byl Mandrake Linux, a dá se říct, že tuto distribuci znám vcelku dobře. Na desktopu plní své služby velmi dobře, byť v minulosti byly některé části značně problematické, zejména supermount. O kvalitách distribuce svědčí její dlouhodobá vysoká pozice mezi nejoblíbenějšími distribucemi, nejen v ČR / SR.

Po instalaci distribuce obvykle následuje její uživatelské přizpůsobení. Zejména zadání neoficiálních repozitářů, díky nimž se zpřístupní kodeky pro video a audio soubory. K doplnění nejlepších repozitářů, oficiálních i neoficiálních, dobře poslouží EasyURPMI.zarb.org (známý jako PLF). Stránka, která na základě požadavků uživatele vygeneruje příkazy, jež postačí překopírovat do administrátorské konzole.

Klepněte pro větší obrázek

Dalšími velmi zajímavými zdroji software jsou SoS RMPS, Thac's RPMS, nebo české stránky mandrake.zstenis.org. Pokud bude uživatel hledat další zdroje na internetu, najde jich opravdu veliké množství, ale při neuvážlivém přidávání všeho možného mohou snadno vzniknout konflikty mezi balíky. Užitečné je přidat alespoň PLF a to včetně „nesvobodných“ balíků, které není možné šířit s distribucí. Pro prvotní instalaci všeho potřebného včetně proprietárních kodeků, ovladačů a aplikací, by měla dostačovat dodaná média.

Pokud některý z uživatelů touží po co nejčerstvějším softwaru, lze využít zdroje označené jako cooker, které jsou de facto přípravou na další verzi a ve světě Debianu odpovídají větvi Testing (přidání těchto zdrojů se dá najít na internetu, je třeba mít na paměti, že software nemusí být stabilní a vždy 100% funkční).

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, První pohled, Battle, Blender, Desktop, Drak, Potřebná aplikace, METIS, Samba, LSB, Populární model, Rychlá komunikace, Den, Audio knihy, Beryl, Draka, Svobodný přístup, Instalace, Aktualizace ovladače grafické karty, Neoficiální verze, Postfix, Ivan Bíbra


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11