Den s Linuxem: Mandriva 2008

Ve vydavatelstí Computer Press pravidelně vychází kniha Mandriva Linux Ivana Bíbra. Poslední je věnována verzi 2008. Obsahuje instalační média s přidanou hodnotou.
Kapitoly článku

První pohled

Kniha s Mandriva Linuxem by měla být k dostání v každém lepším knihkupectví, případně v elektronických obchodech. V balení najdete 432 stránek knihy, která sice nemá, podle počtu stránek, nijak větší obsah, než předchozí verze, ale přesto se rozsahem přibližuje dvěma knihám dodaným s krabicovou verzí 2006.

Přibalena jsou čtyři média, 2× instalační (i586 a lepší, x86-64) jednovrstvé DVD a 2× DVD9 s bonusy (i586 a lepší, x86-64). Pokud vlastníte počítač s jinou architekturou procesoru, například PowerPC, nebo Alpha (jednu Alphu používá autor článku jako domácí desktop :-) ), budete muset použít jinou distribuci.

Klepněte pro větší obrázek

Od deváté verze Mandrake Linuxu, tak se Mandriva Linux jmenoval před koupením Connectivy, je možné koupit distribuci včetně velmi kvalitně napsané příručky, které pomůže zejména začínajícím uživatelům. Příručka byla původně velmi slabá a byla jednoduchým průvodcem pro opravdu začínající uživatele Mandrake Linuxu, ale dnes poslouží i těm pokročilejším.

Na 428 stránkách se dozvíte o rozdílech mezi aktuální a předchozí verzí, postup při instalaci, určený především začínajícím a přecházejícím uživatelům, základy práce v Mandriva Linuxu i vybraných aplikacích, informace o správě distribuce a nejběžnější kladené otázky. V příručce se objevuje i velmi osobitý humor Ivana Bíbra, například hned v úvodu zmiňuje, že u knihy se čtenář stěží pobaví, protože se jedná o manuál.

Klepněte pro větší obrázek

Po typografických konvencích platných pro celou příručku je uveden seznam změn oproti předchozím verzím, z nichž vybíráme ty nejdůležitější:

  • Mandriva Linux 2008 je distribuován v několika verzích, jimiž jsou PowerPack (PowerPack+ a Discovery již dále neexistují), One (živé CD, ze kterého je možné systém nainstalovat, nyní již pouze ve verzi s KDE) a Free Download (z níž vychází stav distribuce dodávané s učebnicí). Změna základu distribuce na Download edici je plně kompenzována 2. DVD, které je součástí příručky, na němž jsou téměř kompletní archivy main, contrib, non-free a plf, mimo to je připravena instalace českých a slovenských OpenOffice.org 2.3.
  • Podpora 64bitové architektury je na výborné úrovni. Maximum aplikací je dostupných v 64bitových portacích a problémů s ovladači je naprosté minimum. Na 64bitové architektuře běží i 32bitové aplikace, což je třeba pro ty, které nebyly zatím přeloženy (Flash Player, kodeky). Na 64bitové PC je možné nainstalovat 32bitovou verzi distribuce, obráceně (pochopitelně) nikoliv.
  • Podpora hardwaru, nové verze aplikací jsou zvyklostí každé nové verze snad libovolné distribuce. Bohužel nejsou stále podporovány zvukové karty Creative Labs X-Fi, ve výchozí instalaci, ale je potřeba stáhnout ovladače ze stránek výrobce. Jádro je ve verzi 2.6.22. Od verze 2007.1 jsou změny v automatickém připojování médií, kdy celou režii připojování a odpojování výměnných médií mají na starosti grafická prostředí. Je dodržováno LSB, média se nepřipojují do adresáře /mnt/, jako donedávna, ale do /media/. Bohužel automatická instalace proprietárních ovladačů, například grafických karet a wifi zařízení, se nekoná, díky změně základu z PowerPacku na Free Download, ale musím pochválit nástroje Drak, které po přidání zdrojů dokázaly při nastavování grafické karty a wifi správně doinstalovat ovladače.
  • Změny v aplikacích RpmDrake a Mandriva Update jsou v oblasti podpory transakcí při aktualizacích / instalacích a přidána byla ikona v oznamovací oblasti, která uživateli signalizuje dostupnost aktualizací. Od verze 2007 je nové dělení verzí jádra, které usnadňuje výběr té potřebné.
  • Kódování UTF-8 bylo možnou volbou již před verzí 2007, ale nyní se jedná o výchozí volbu. Pokud uživatel pracuje s aplikacemi, pro něž je UTF-8 problematické kódování, může použít původní kódování ISO-8859-2.
  • X.org 7.2 zůstal stejný, jaký byl použit ve verzi 2007.1. 3D desktop (správnější terminologie je akcelerovaný desktop) je krásná hříčka, která ohromí nejednoho, začínajícího, uživatele GNU/Linuxu efekty, které jsou plně srovnatelné s efekty v MS Windows Vista, ale s nepoměrně menšími nároky na hardware. Mandriva Linux má jedno vlastní řešení akcelerovaného desktopu Metisse, nebo lze využít řešení XGL/AIGLX se správcem Compiz-Fusion (jenž vznikl sloučením správců Compiz a Beryl).

Instalace

Instalaci a testy distribuce jsem, proti minulému testu, zúžil pouze na laptop Acer s procesorem Intel Celeron M420 o frekvenci 1,46 GHz, s čipsetem ATI 200M a wifi Atheros. Na standardním desktopu jsem se obvykle setkal s podstatně menší množinou eventuálních problémů.

Kdo již MDV někdy instaloval, nesetká se s žádným překvapením v instalačním procesu, který je grafický. Volitelně lze nastavit i textový instalátor, ale tuto variantu využívá jen velmi málo uživatelů. Instalační proces je již několik verzí distribuce stejný, proto nemá valný význam jej podrobněji popisovat. Proběhl bez jediného problému, pouze nebyly nainstalovány proprietární ovladače, jež bylo možné doinstalovat později.

Na testovacím PC trvala instalace po potvrzení zvolených balíků k dalšímu kroku zhruba 20 minut, přičemž nebyly zvoleny serverové služby a byla zvolena instalace Gnome ani KDE. Po instalaci všech zvolených balíků, během níž si lze prohlédnout reklamy a informace o nových možnostech Mandriva Linuxu, se uživatel dostane k nastavení hesla správce systému, možnosti vytvoření dalších uživatelů, nastavení i instalaci zaváděcího programu (boot manager – grub) a souhrnu instalace. V souhrnu jsou možnosti nastavení sítě, tiskárny, rozlišení monitoru, ... Pokud je síť správně nastavena, pokusí se správce aktualizovat systém z repozitářů. Mezi vygenerováním obrazů DVD a instalací uplynul nějaký čas, takže rozhodně aktualizace budou. Po tomto kroku je možné restartovat a začít systém používat.

Klepněte pro větší obrázek

Mandriva Linux 2007 na desktopu

Mandriva Linux jsem používal od roku 2001, tehdy to byl Mandrake Linux, a dá se říct, že tuto distribuci znám vcelku dobře. Na desktopu plní své služby velmi dobře, byť v minulosti byly některé části značně problematické, zejména supermount. O kvalitách distribuce svědčí její dlouhodobá vysoká pozice mezi nejoblíbenějšími distribucemi, nejen v ČR / SR.

Po instalaci distribuce obvykle následuje její uživatelské přizpůsobení. Zejména zadání neoficiálních repozitářů, díky nimž se zpřístupní kodeky pro video a audio soubory. K doplnění nejlepších repozitářů, oficiálních i neoficiálních, dobře poslouží EasyURPMI.zarb.org (známý jako PLF). Stránka, která na základě požadavků uživatele vygeneruje příkazy, jež postačí překopírovat do administrátorské konzole.

Klepněte pro větší obrázek

Dalšími velmi zajímavými zdroji software jsou SoS RMPS, Thac's RPMS, nebo české stránky mandrake.zstenis.org. Pokud bude uživatel hledat další zdroje na internetu, najde jich opravdu veliké množství, ale při neuvážlivém přidávání všeho možného mohou snadno vzniknout konflikty mezi balíky. Užitečné je přidat alespoň PLF a to včetně „nesvobodných“ balíků, které není možné šířit s distribucí. Pro prvotní instalaci všeho potřebného včetně proprietárních kodeků, ovladačů a aplikací, by měla dostačovat dodaná média.

Pokud některý z uživatelů touží po co nejčerstvějším softwaru, lze využít zdroje označené jako cooker, které jsou de facto přípravou na další verzi a ve světě Debianu odpovídají větvi Testing (přidání těchto zdrojů se dá najít na internetu, je třeba mít na paměti, že software nemusí být stabilní a vždy 100% funkční).

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, Svobodný přístup, Ivan Bíbra, Smart Home, Totem, Instalace, Audacity, Vysoká pozice, Potřebný hardware, Samba, Den, Drak, METIS, Blender, Sinclair, Beryl, LSB, Battle, Potřebná aplikace, Populární model, Postfix, Aktualizace ovladače grafické karty9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace