Delší zkušenosti s Pinnacle Studio DV

11. listopadu 2001
Chyba v ZoneAlarm SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Programů pro střih videa z digitální kamery je spousta. Málokterý se však může chlubit takovou jednoduchostí jako Pinnacle Studio DV. Za dobu používání jsem však narazil na pár nemilých překvapení.
Videokamera se v dnešní době stále více vkrádá do každé rodiny. Natáčí se narozeniny, dovolené, promoce a jiné významné dny v životě člověka. Touha natáčet jednoho dne dopadla i na mého taťku. Hned od začátku mi bylo jasné rozdělení: Všichni budou točit, já budu stříhat a archivovat. Tato děsivá myšlenka byla nepřímo úměrná mému volnému času a živé představě, jak hodiny sedím před videem a stříhám pětihodinovou dovolenou typem pusť na kameře - nahrávej na videu, stopni na kameře - stopni na videu a tak dále. A to nemluvím o titulcích a doprovodné hudbě. Pak jsem ale začal přemýšlet o mnohem zajímavější variantě - digitální kameře a střihové kartě. Přesvědčit taťku o dvounásobných nákladech na jeho hračku nebyl problém. Stačilo drobné vydírání: Nebude digitál - nebudu stříhat. A bylo to. V době nákupu byla k mání nabídka od Sony. Digitální kamera TRV-330 plus střihová karta Pinnacle Studio DV za zvýhodněnou cenu. V té době jsem tomuto odvětví ještě mnoho nerozuměl, myslel jsem si, že vše v jednom bude šlapat lépe než nějaká kamera s nějakou střihovkou. Dnes je tomu již čtyři měsíce, něco málo jsem už nastříhal. Při práci s tímhle střihovým studiem jsem se však setkal s několika nepříjemnostmi, které by měl vážný zájemce vědět.

Jednoduchost nade vše!

Vlastní kamerou se zabývat nebudeme, věřím, že se program bude chovat stejně s jakoukoli jinou digitální kamerou. Instalace PCI karty proběhla bez problémů. Karta má dva FireWire vstupy/výstupy, jeden tedy zůstane volný pro další zařízení. Instalace vlastního programu je otázkou několika málo minut, Studio si ukousne cca 80 MB prostoru. Za zmínku stojí 165 zvuků, které se můžou hodit pro dokreslení atmosféry. Pro představu - štěkající pes, chrápání, troubící auto atd.

Program je sám o sobě velmi jednoduchý. Celá práce se v podstatě skládá ze tří kroků: Stažení filmu do počítače, střih a úprava (vložení hudby, titulků a prolínaček) a konečně vytvoření filmu (na pásku, nebo do souboru v různých formátech)

Hned u prvního kroku - stažení videa do počítače - bych chtěl upozornit na několik věcí. Před samotným stahováním si musíme vybrat, v jaké kvalitě video z kamery dostaneme. Jsou dvě možnosti:

Prvním způsobem je nahrání videa v plné kvalitě na pevný disk počítače. Na každou minutu je však zapotřebí 200MB, což je zhruba 12GB na hodinu. Pro konečný rendering je navíc zapotřebí další jedno giga volného prostoru.

Druhý způsob – tzv. preview kvalita - si vyžádá na jednu hodinu 300 až 600MB v závislosti na zvolené kvalitě. Nutno podotknout, že výsledný film nebude ovlivněn zvolenou kvalitou preview módu. Funguje to následovně: Film sestříháte s náhledů. Při vytváření filmu se pak stáhnou z kamery všechny snímky v plné kvalitě a film se dokončí. Toto s sebou přináší několik nepříjemností. Na vytvoření filmu v plné kvalitě bude potřeba mnohem více času. Všechny snímky se rychlostí klasického přehrávání stáhnou do počítače na základě tzv. time kódu, který páska uchovává současně při nahrávání. Stačí však time kód přerušit, což není vůbec těžké, a celé dílo přijde v niveč. Kód přerušíte pouhým vyjmutím pásky během dovolené, nebo nechtěným přemazáním kousku pásky v době mezi stažením náhledů do počítače a dobou tvoření výsledného díla.

Preview kvalita se může zdát řešením pro majitele malých disků. Pravda je však trochu jinde. Na sestřih filmu vám sice postačí jen "pár stovek mega", ovšem při konečném renderingu, tedy přípravě filmu pro export do souboru či na pásku, bude program požadovat mnohem věší prostor!

Pro lepší představu uvedu příklad z praxe: Na pevném disku (vlastně mám dva - 40GB a 13,6GB) se mi již nějaký pátek povaluje asi pětadvaceti gigová [O1] dovolená, pro kterou nenacházím chuť, abych ji dodělal. Natočil jsem asi půl druhé hodiny nového materiálu, který jsem chtěl stříhat hned. Na disku nebylo dostatek místa, a tak jsem vyzkoušel onu preview kvalitu. Vše proběhlo hladce, film jsem sestříhal a chystal se k exportu na videopásek. Délka filmu byla jednu hodinu a deset minut. Ovšem ouha - program mi ohlásil nedostatek místa na disku. S velkým úsilím jsem uvolnil 4 GB, ovšem programu to nestačilo. Zarmoutilo mne, že program ani neumí říct konkrétně, kolik že to chce. Poštěstilo se mi sehnat třetí disk s kapacitou dvacet giga. K mému překvapení nestačilo ani to! Paradoxně - 20GB by stačilo pro nahrání filmu v plné kvalitě i jeho rendering - vytvoření. Což jsem posléze také udělal. Musel jsem však stříhat znovu.

Co z toho plyne? Že preview kvalita je v podstatě na nic. Mnohem pohodlnější je nahrát celý materiál do počítače. Já vím, je potřeba hodně velký disk, pro rozumnou práci bych doporučil vzhledem k ceně 60GB disk, chcete-li však zpracovávat více projektů najednou, nebojte se investovat i do 120GB disku (škoda, že se ještě nedělají disky s kapacitou v řádu TB, to by bylo pro rozumnou práci akorát :-).

Stříhání - jedna báseň

Po úspěšném importu videosekvencí do počítače můžeme začít stříhat. Při nahrávání nám Studio automaticky rozdělí každý záběr zvlášť, nemusíme tedy oddělovat každý záběr jednotlivě. Nebudu popisovat celý postup, jelikož je velmi jednoduchý a každý se jej naučí během několika minut. Vkládání scén, hudby i titulků probíhá způsobem drag-and-drop. Velmi user-friendly. Běžnému uživateli dle mého názoru nebude chybět nic podstatného. Mně však schází pár funkcí: Chybí zpomalení a zrychlení času, možnost vytváření animovaných titulků, převrácení scény, obrátit průběh času, malý počet prolínaček, nelze otevřít dva projekty najednou atd. Musím upozornit, že verze Studia dodávaná s TRV-330 je 1.1.0.15. Dnes je na trhu verze Studio 7 za necelých pět tisíc korun (obdržela ocenění EISA jako nejlepší evropské střihové zařízení roku 2001-2002) a verze Studio 8 (presentovaná na letošním Invexu) ovšem za cenu téměř deset tisíc korun. Tyto verze nabízí mimo jiné mnohem více prolínaček, titulků a dalších vychytávek.

Je libo na CD nebo na pásek?

Program nabízí několik možností, jak svůj výtvor prezentovat. Nejhojnější cestou je zřejmě výstup na klasickou videokazetu. K tomu ovšem potřebujete kameru nejen s digitálním výstupem, ale i vstupem. Máte-li celý film nahraný na disku v plné kvalitě, příprava filmu bude otázkou pár minut. Program jen vyrenderuje - vloží - titulky a prolínačky. Opět trocha praxe - vyrenderování hodinového filmu (se zhruba desítkou titulků a dvacítkou prolínaček) trvá cca pět minut (závisí hlavně na procesoru a pevném disku). Horší je to v případě, kdy chcete vytvářet film z preview kvality. Jak jsem se již zmínil výše - program musí natáhnout celý film v plné kvalitě. Rendering tedy bude trvat jako samotný film plus prolínačky a titulky plus možné vyhledávání záběrů na různých částech pásku. Po renderingu stačí zapnout nahrávání na VCR a spustit přehrávání v programu. A film je na světě! Opět však musím poukázat na jeden drobný bug. Film se renderuje do konce videoscény nikoli do konce hudby. Máte-li tedy doprovodnou hudbu delší než video, závěr písně se ustřihne. Doporučuji videoscénu protáhnout titulkem s černým pozadím bez textu až do konce písničky. A ještě jedna rada: Při nahrávání filmu na videokazetu s počítačem nepracujte! I nevinné spuštění karetní hry má za následek přerušení obrazu i zvuku na kazetě!

Výstup do souboru není ničím těžkým Vyberete formát (avi, mpeg či real pro streamové video) a nastavit kvalitu zvuku a videa. Doba potřebná pro rendering se různí délkou videa, použitým kodekem a v neposlední řadě výkonem vašeho počítače. Zde bych uvedl ještě jednu nemilou vlastnost, neřku-li bug. Chcete-li uložit film na CD, jistě použijete formátu DivX a zvuku komprimovaný pomocí MP3. U zvuku si můžete nastavit frekvenční rozsah i bitovou hloubku, nelze však nastavit datový tok! Ten je automaticky nastaven na nejvyšší hodnotu - tedy 320kb/s což výsledný soubor nepřijatelně zvětší. Tato nepříjemnost se posléze musí obcházet přes druhé programy - např. VirtualDub.

Stříhání pro každého

Protože informovanost o nedostatcích je lepší, než když se s nimi nepřipraveni setkáte, zaměřil jsem se v tomto článku na nedostatky. Střihový program Pinnacle Studio DV je bezesporu nejjednodušší a nejlidovější program pro střih videa. Myslím, že pět tisíc za verzi Studio 7 není mnoho a vyplatí se do ní investovat. Verze Studio 8 je dvakrát dražší, obsahuje však několikanásobně větší počet prolínaček, doprovodných zvuků, titulků a dalších možností, které vaše video zpestří ještě víc. Střih na počítači má zkrátka budoucnost. Každý, kdo si tento pohodlný způsob vyzkouší, se jen těžko vrací k zavedenému způsobu přímého nahrávání z kamery do videa. Já jsem se svým Pinnacle Studio DV spokojen - ušetřil mi mnoho času a přinesl ještě více zábavy. (Ale i pár rozhořčení: můj film sestříhaný z preview kvality jsem musel sestříhat znovu v plné kvalitě. Ovšem chybami se člověk učí.).
Diskuze (30) Další článek: Chyba v ZoneAlarm

Témata článku: Video, Pinnacle Studio, Různé materiály, Celá doba, Výsledné dílo, Chrápání, DEL, Plná verze, Digitální film, Celý film, Plná možnost, Stažené video, Digitální kamery, Celý disk, Kvalita, Jednoduchý střih, Filmy, Stud, Pinnacle, Nedostatek, Zkušenost, Střih, Giga, Film, Páska


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11