Delphi 5 v plné síle

Je tomu už rok, co jsem svoji recenzi vývojového nástroje Delphi 4 tehdy čerstvě přejmenované firmy Inprise zakončil konstatováním, že v případě upgrade z verze 3 by se spíš vyplatilo počkat na verzi pátou. Vyplatilo se to?

Radek Sedlář: Je tomu už rok, co jsem svoji recenzi vývojového nástroje Delphi 4 tehdy čerstvě přejmenované firmy Inprise zakončil konstatováním, že v případě upgrade z verze 3 by se spíš vyplatilo počkat na verzi pátou. Jestli to čekání stálo za to, jsem měl možnost se přesvědčit začátkem září. Delphi 5 jsem nainstaloval a tady je několik mých zkušeností.

O krok blíže k vývojářům
To, co zaujme na první spuštění, je poněkud delší startovací doba. Delphi zase o něco více nabobtnaly, obsahují v sobě nově podporu dalších technologií, které nebyly ve verzi předchozí dostupné, takže se není konec konců co divit. Svoji typickou tvář si však vývojové prostředí ponechalo. Inprise v tomto případě téměř vůbec neuhnulo z nastoupené cesty a, jak už jsem řekl v titulku, s každou další verzí se snaží přinášet další a další vylepšení a rozšíření, která by vývojářům usnadnila život.

Změny konečně doznal kupříkladu mnou hojně používaný Object Inspector. Všechny vlastnosti objektu mohou být zobrazeny buď tak jako doposud nebo podle jednotlivých kategorií, do kterých spadají. Navíc kteroukoli takovou kategorii můžete „rozvinout“ nebo naopak nechat svinutou, to v případě, že tyto vlastnosti používáte minimálně. Okno Object Inspectoru tak nemusí být plné vlastností, mezi nimiž budete pracně hledat tu, kterou pravidelně nastavujete. Kategorizovány teď mohou být kromě vlastností i jednotlivé události. Inprise jako by vyslyšel moje tajné volání a do Object Inspectoru přidal i další vlastnost. Pokud kupříkladu nastavujete barvu některého prvku, nejste již odkázání jen na její název typu clBtnFace, ale rovnou vidíte, jakou že barvu to vlastně volíte. Totéž platí i v případě kurzoru. Roletkové menu vám hned nabídne nejen název, ale i samotnou grafickou podobu kurzoru.

Nově je v Delphi integrován ToDo List. Ten může obsahovat seznam všech prací, které je třeba na projektu ještě udělat. V tomto seznamu jsou vidět nejen zamýšlené činnosti, ale také kdo je má dělat, případně zda už byly či nebyly splněny. Chyběla vám při ladění aplikace možnost velmi rychle zjistit, případně nastavit podmínky, za kterých se aplikace zastaví? Už nemusí. Stačí nastavit kurzor myši nad některý z breakpointů a vývojové prostředí vás okamžitě o všem informuje. Nově přibyla i možnost sdružovat breakpointy do skupin a poté pracovat s celou takovou skupinou najednou.

Největší kus v databázích
Delphi jsou hlavně nástrojem pro vývoj databázových aplikací. Asi největší porce novinek čeká právě v této oblasti. Především jsou to hned dvě nové záložky s komponentami. Inprise především přidal komponenty, které umožní uživateli přistupovat k databázím prostřednictvím ADO – ActiveX Data Object. Takto je možné přistupovat k velkému spektru databází, a to ať už se jedná o databáze klasické (SQL Server atd.) nebo třeba o elektronickou poštu. Není tedy zapotřebí v tomto případě používat BDE (Borland Database Engine) jak tomu bylo dříve. Připojení k databázi zajišťuje komponenta TADOConnection. Pro vykonávání příkazů nad databází lze použít komponentu TADOCommand. K dispozici jsou i další komponenty TADODataSet (v něm jsou uložena data, která uživatel obdržel jako výsledek svého dotazu). TADOTable, TADOQuery, TADOStoredProc jsou ekvivalenty ke komponentám TTable, TQuery a TStoredProc. ADO je hojně používáno především vývojáři, kteří pracují s produkty Microsoft a vývojovými nástroji. Teď tedy tuto možnost mají i vývojáři v Delphi. Abyste mohli data, která takto získáte, zobrazit, byly starší komponenty (třeba databázová mřížka) upraveny tak, aby s ADO komponentami bez problémů spolupracovaly.

Další nepřehlédnutelná záložka obsahuje komponenty pro přímý přístup k SQL Serveru InterBase. Tato, co se databází týče, vlajková loď firmy Inprise tak konečně dostala kvalitní podporu přímo v Delphi. Pro přístup k InterBase databázím není tedy od nynějška zapotřebí používat BDE, ale lze využít přímo těchto komponent.

Značného vylepšení se dočkali i ti, kteří pracovali s datovými moduly. Teď je možné nejen vytvořit takovýto datový modul, ale přehledně graficky znázornit, jaké jsou vztahy mezi jeho jednotlivými částmi. Udržování takového datového modulu je teď mnohem snazší.

Představte si situaci, kdy potřebujete na základě databázové tabulky vytvořit HTML stránku s aktuálním stavem. Nyní k tomu stačí jedna jediná komponenta. Tu jednoduše připojíte k datovému zdroji a v jednoduchém editoru již jen nastavíte, jakým způsobem má být stránka HTML zobrazena. Tím se dostáváme k další části a to k…

Krok směrem k Internetu
Na krabici je výrazným písmem napsáno něco o velmi velké podpoře internetových vývojářů. Byl jsem zvědavý, co nového tedy u Inprise přichystali. Kromě již zmiňované komponenty TdataSetTableProducer jsou teď standardní součástí i takové komponenty, jako kupříkladu TwebBrowser. Ta využívá objekt OCX Internet Exploreru 4 respektive 5. Vývojáři mohou do svých aplikací zařadit plnohodnotný prohlížeč stránek WWW s plnou podporou nejnovějších standardů a technologií. To šlo sice již v předchozí verzi Delphi, ovšem nejprve bylo zapotřebí importovat do vývojového prostředí komponentu ActiveX. Implementována byla i podpora dnes stále ještě moderního XML. I nadále jsou dostupné komponenty pro práci s POP3 či SMTP-servery, FTP-serverem atd. Všechny tyto komponenty vyvinula firma NetMasters L.C.C. a setkat jste se s nimi mohli již v předchozích verzích Delphi. Jistě nejenom mě potěšila možnost vytvářet serverové komponenty ActiveX. Programátoři, kteří rutinně pracují s ASP-aplikacemi jistě znají potřebu využít právě některé takové komponenty, ať už třeba jenom pro odesílání mailů z jejich ASP-aplikace.

Já bych povyšoval
Teď už zní otázka jen, zda koupit nebo nekoupit. Já bych kupoval. Delphi 5 už jsou velmi vyzrálé a nabízí vývojáři snad všechno, co si může pro psaní klasických Windows aplikací (a především těch databázových) přát. Velký význam přikládám podpoře technologie ADO. Tímto krokem Inprise otevřel další možnosti použití svého vývojového prostředí.

Novinek je v této verzi opravdu hodně. Všechny se mi ani do tohoto článku nepodařilo dostat. Tím zároveň odpovídám na další svoji otázku. Vyplatí se provést upgrade ze starší verze? Rozhodně vyplatí. Už jenom díky nové podpoře databází. Stejně jak jsem u předchozí verze s upgrade váhal, teď ho s jistotou doporučuji.

Jak na instalaci
Úvodní instalační obrazovka nabídne uživateli hned několik možností, co všechno lze instalovat na pevný disk. Především jsou to samotné Delphi, samozřejmě. Následuje samostatný nástroj TeamSource. Ten je určen k usnadnění týmové práce na rozsáhlejších projektech. Inprise samozřejmě nezapomněl přidat na CD i svůj SQL Server InterBase 5.5. Dále následuje ladicí nástroj Remote Debugger Server a taktéž již tradiční InstallShield Express, aplikaci, která z vašeho programu vytvoří instalační diskety.

Samotná instalace je bezproblémová. Kompletní Delphi vám z disku ukousnou přes 200 MB volného místa. To jsou ovšem pouze Delphi. Ostatní aplikace budou samozřejmě také potřebovat nějaký prostor.

A ještě něco navíc
Delphi 5 Enterprise je nejvyšší verze tohoto vývojového prostředí. Inprise se tedy snažil a krabici hojně vybavil i dalším software. Kromě samotného vývojového prostředí Delphi 5 je zde k dispozici i C++ Builder v o generaci starší, ovšem stále plně funkční, třetí verzi. Zkrátka nepřijdou ani vývojáři, kteří si chtějí vyzkoušet dnes stále populárnější Javu. CD s nástrojem JBuilder 2 je i zde k dispozici. Ale zpět k Delphi. Celou kolekci čtyř CD uzavírá poměrně pěkně sestavená kolekce komponent, které mohou vývojáři používat ve svých aplikacích. Nechybí samozřejmě ani obligátní manuál. Moje obliba tlustých papírových knih zde byla plně uspokojena. V krabici byl přiložen mnohasetstránkový Developer’s Guide s vyčerpávajícím popisem vlastností jednotlivých komponent i samotného prostředí. Již o něco tenčí je Object Pascal Language Guide pojednávající o vlastnostech objektové verze jazyka Pascal, která je v Delphi použita. Nechybí ani útlá Quick Start a tradiční manuál k SQL Serveru InterBase 5.5, který je již neoddělitelnou součástí produktů firmy Inprise.
Borland Delphi 5
Zapůjčil: Inprise, ČR
Výrobce: Inprise, USA
Cena: 99 990 Kč (Enterprise), 21 650 Kč (Profesional), 4 990 Kč (Standard)
Tel./fax: 02-2161 2823
e-mail: jzeleny@inprise.cz
Zdroj: Connect! 11/99
Váš názor Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Software, Programování, Jednotlivé komponenty, Pascal, Vývojář, Guide, Krabice, Delphi, Samostatný nástroj, Komponenta, DEL, Předchozí nástroj, Tradiční nástroj, Největší kus, Software na Heureka.czVy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb