Aktualizace | Dell | BIOS

Dellu se nepovedla aktualizace BIOSu. Některé notebooky a počítače po ní už nenastartovaly

S velice nepříjemnými problémy se musejí potýkat majitelé notebooků a počítačů značky Dell, které po aktualizaci BIOSu nejsou schopné nastartovat. Z dosavadních hlášení vyplývá, že zařízení se hroutí ještě před spuštěním operačního systému, uvádí web Bleeping Computer.

Mezi postižené modely patří notebooky Dell Latitude (konkrétně řady 5320 a 5520) a stolní počítače Dell Inspiron 5680 a Alienware Aurora R8. K potížím došlo poté, co uživatelé nainstalovali nejnovější verzi BIOSu (verze 1.14.3 pro notebooky Latitude, 2.8.0 pro Inspiron a 1.0.18 pro Aurora R8).

Nepovedená aktualizace BIOSu

Postižená zařízení sice lze po aktualizaci zapnout, avšak poté nedojde k obvykle následující inicializaci periferií a monitoru. Místo toho se na krátký okamžik zobrazí modrá obrazovka, po které následuje samovolné vypnutí stroje.

Právem rozčílení zákazníci sdílejí své zkušenosti na stránkách oficiální podpory Dell, sociálních sítích a diskuzním webu Reddit. „Po dnešní aktualizaci BIOSu mého notebooku 5320 na novou verzi 1.14.3 se notebook nespustí. Při stisknutí tlačítka napájení se kontrolka na tlačítku rozsvítí asi na 10 sekund a pak opět zhasne,“ uvedl jeden z postižených zákazníků.

„Máme stejný problém. Máme asi 180 notebooků Dell Latitude 5320. Aktualizovali jsme 3 notebooky na nejnovější verzi BIOSu a teď je nelze zapnout.“ odpověděl další uživatel. Jeden z diskutujících pak doplnil, že mu jde spustit systém pouze s odpojenou interní baterií.

Jediná cesta: downgrade

Výrobce se k problémům zatím oficiálně nevyjádřil. Redaktoři webu Bleeping Computer požádali o vyjádření tiskového mluvčího, který však nebyl k dispozici. V toto chvíli proto není zcela jasné, v čem spočívá příčina potíží následujících po aktualizací systému BIOS, ani oficiální řešení.

Dokud Dell nevydá aktualizaci, která chybu vedoucí k problémům se spouštěním počítače odstraní, existuje relativně snadný postup v podobě downgradu na předchozí verzi firmwaru. Někteří z postižených uživatelů se podělili o podrobné návody, které lze použít k downgradu BIOSu na starší verzi pomocí nástroje SupportAssist OS Recovery.

Update firmwaru systému BIOS je obvykle klíčový, protože pomáhá uživatelům udržovat jejich počítače aktuální a zpravidla přináší důležité bezpečnostní záplaty proti běžně zneužívaným zranitelnostem. Každopádně v případě notebooků Dell Latitude 5320 a Dell Latitude 5520 a stolních počítačů Dell Inspiron 5680 a Dell Alienware Aurora R8 doporučujeme aktualizaci BIOSu zatím neprovádět.

Diskuze (34) Další článek: Nový monitor LG DualUp s poměrem stran 16:18 vypadá a funguje jako dva displeje nad sebou

Témata článku: Aktualizace, Dell, Reddit, BIOS, Notebook, Stolní počítač, Počítač, Uživatelé, Bleeping Computer, Dell Latitude, VerzeJak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft