Dell XPS 420: s displejem na skříni

Dell začal vyrábět multimediální sestavy se SideShow displejem a softwarovou výbavou od Adobe.

Spolu s Windows Vista představil Microsoft zajímavou technologii Sideshow. Možná si řada z vás řekne, že je to nepraktická pitomost, ale mě samotného tehdy zaujala z jednoho prostého důvodu – konečně díky ní mohl vzniknout standard pro malé a levné a úsporné informační displeje s ovládacími prvky, na kterých lze zobrazovat libovolné informace z operačního systému – v podstatě totéž, co nabízí mnohem populárnější miniaplikace pro Sidebar, ale na vyhrazeném displeji. Když pomineme výhody, které to může mít u notebooků, najde se i řada nasazení, při kterých by mohla Sideshow zařízení oslovit majitele stolních počítačů.

Krom oblíbeného monitoringu stavu PC na displej můžete uklidit informační okýnka, která jinak straší na ploše či u hodin. Se SideShow se dá snadno vyřešit třeba informační displej pro HTPC – počítač pak může fungovat skutečně jako přehrávač s mnohem lepším komfortem obsluhy, než nabídnou stávající, navíc nestandardizované a předražené, maticové displeje kombinované s dálkovým ovládáním.

Malý displej na stolním počítači či vedle monitoru může informovat o příchozí poště, uvidíte, kdo vás otravuje po ICQ, můžete sledovat RSS kanály a řadu dalších věcí – i bez zapínání či probouzení monitoru můžete být díky miniaturnímu LCD se spotřebou pár wattů stále v obraze a vědět, zda se něco neděje. Při přehrávání videa nebo v případě, že něco hrajete, už vás nemusí na monitoru otravovat vyskakovací okna.

S podobným zařízením v bezdrátové podobě pak není problém domluvit se s počítačem i na dálku. Po novinkách Samsungu a LG už není ani nepředstavitelné, že bychom mohli z počítače vytáhnout téměř plnohodnotný monitor připojený jednoduše pomocí USB kabelu – ideálně by se pro tyto účely hodily stávající jednoúčelové a nepříliš populární a přitom už relativně levné fotorámečky.

Bohužel se rok po uvedení Windows Vista zdá, že představy, že se zakrátko vyrojí řada zařízení s podporou Sideshow, byla hodně naivní. Zatím to k naší smůle vypadá, že ani zákazníci, ani výrobci netuší, že něco jako SideShow existuje.

Malou změnou k lepšímu by mohly být nové multimediální sestavy Dell XPS 420, které v zahraničí zařadila do své nabídky společnost Dell a jejichž fotografie před pár měsíci zaujaly řadu IT magazínů. Na rozdíl od špičkových sestav z řady XPS 7x0 nejsou určené primárně pro hráče, spíše se dají označit za výkonné počítače pro domácnost. Výrobce tuto sestavu hardwarovou i softwarovou výbavou přichystal především pro příznivce multimédií a moderních elektronických hraček pro dospělé.

Klepněte pro větší obrázek 

V horní části skříně se objevil malý barevný LCD pro SideShow s rozlišením 320 × 240 bodů a několika tlačítky pro jeho ovládání, kterému Dell říká „MiniView“. Na horní stěně skříně je pak prohloubená odkládací plocha s pogumovaným dnem, do které lze pro zapojení odložených zařízení vyvést kabely ze zadních konektorů.

Klepněte pro větší obrázek

Dell pro XPS 420 využívá zajímavého, ale neúspěšného formátu Intelu BTX – jako velký výrobce si to ještě může dovolit. Deska je tak u levé bočnice skříně, procesor je hned za nasávacím ventilátorem, grafické karty jsou orientované pasivem nahoru, a vůbec – orientace osazených komponent nebrání dobrému proudění vzduchu skrz skříň.

Skříň má povrchovou úpravu „Piano Black“, tedy lesklý černý povrch, který je dnes velmi populární. Ano, je to přesně ta, na které září každý otisk, smítko prachu a nejmenší škrábanec. Už aby se tato módní vlna přehnala.

Specialitou je možnost na přání osadit sestavu „Dell Xceleratorem“ – hardwarové pozadí za tímto marketingovým pojmem Dell nezveřejnil, navenek se ale projevuje jako samostatný hardwarový enkodér videa z MPEG2 do MPEG4 s konektory cinch a s-video vyvedenými na čelo skříně. Díky němu je možné konvertovat video bez zátěže procesoru. Těžko říct, co všechno zvládá, v prezentaci Dellu se o něm mluví jako o zařízení pro převod videa pro zveřejnění na Youtube, pro mobily či na posílání mailem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hardwarovou výbavu má doplňovat předinstalovaný software, který se liší od toho, co u sestav obvykle najdeme – v základu je totiž XPS 420 vybavený odlehčeným balíčkem Adobe, ve kterém je Premiere Elements 4, Photoshop Elements 6 a Soundbooth CS3. Profíka nenadchne, ale na úpravu domácího videa a fotografií slušný základ.

Cena rozhodně není nic, z čeho by našinec byl nadšený – i když je u sestavy i dvacetipalcový monitor a balíček softwaru od Adobe, ale ve spojených státech jsou trochu jiné poměry. Nový XPS 420 začíná na 1 499 dolarech (u nás by to tedy pro koncového zákazníka dělalo skoro čtyřicet tisíc korun s daní) za Core 2 Duo E6750, 256MB Radeon HD 2600 XT, 2 GB DDR2 667MHz RAM a 320GB pevný disk. Za Core 2 Quad Q6600 s GeForce 8800 GTX, 2 GB 667MHz DDR2, 500GB disk a Blu-ray mechaniku už to bude téměř o tisíc dolarů víc.

Zaznívají i hlasy, že chce Dell touto sestavou a výbavou na platformě PC nabídnout alternativu k počítačům Applu. A nám, kterým by se nějaký ten displej pro SideShow líbíl také, nezbývá, než doufat, že po vlažné odezvě od výrobců notebooků přibude další zařízení, které by mohlo přispět k tomu, aby se toto rozhraní trochu víc popularizovalo.

Zdroj: Dell, Engadget

 

 

Diskuze (3) Další článek: Gimp 2.4.1 opravuje mnoho chyb

Témata článku: Dell, Sestavy, Dell XPS, Zadní konektor, Módní vlna, Levné zařízení, Dell XPS 13, Levné monitory k pc, Skříň, XPS, Levné stolní počítače, Dell XPS 15, Levná řada, Neúspěšný počítač, Malý výrobce, Odkládací plocha, DEL, Levný monitor, Levné monitory k počítači, Zajímavý pár, Nový XPS, Populární video, Informační displej, Řada zařízení, Cinch


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor