Dell XPS 13: obří displej v malém těle

Dell XPS 13 představený letos na CESu jednoznačně na první pohled zaujme provedením displeje. Díky extrémně tenkým rámečkům dostanete prostorný displej v kompaktním těle.

Dell XPS 13 (cena není v prodeji hce counter) úspěšně bourá všechny vaše názory, jak má bý velký notebook ve srovnání s jeho úhlopříčkou displeje. I po dvou týdnech s notebookem je každé otevření displeje provázeno tichým úžasem. Úhlopříčka 13,3"  představuje docela běžný standard, poměr této velikosti k samotnému notebooku je ale úchvatný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tenké rámečky vás dostanou, notebook je díky tomu o centimetry menší než konkurence.
Trpí jen umístění webové kamery

Zejména večer, kdy vezmete malý notebook, otevřete jej a uvidíte tu obří plochu, je kontrast mezi malým notebookem a velkým displejem největší. Tenké rámečky okolo displeje měří jen pár milimetrů a to i včetně horní strany, kam jinak výrobci schovávají webovou kameru a mikrofony. Právě umístění webkamery do levého dolního rohu displeje není zrovna vítaným řešením, na své partnery budete shlížet z dominantí pozice a ještě u toho uhýbat pohledem.

Rozlišení u tohoto vrcholného modelu činí 3200×1800, ale popravdě FullHD by bohatě stačilo. Sice je v notebooku výkonný Core i7 5500U, ale ani ten nedokáže v prohlížeči rozhýbat stránku zcela plynule. Nakonec jsem zůstal u nastaveného polovičního rozlišení 1600×900, které je pohodlné na práci, výkonnově stačí a navíc má nižší spotřebu. Plné rozlišení se hodí mít v záloze pro náročné úkoly, ale pro každodenní práci jej nepotřebujete. Nastavit můžete i FullHD a využívat tak plochu jako u levnějšího modelu s Core i5.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nutné informace Dell schovává pod elegantní dvířka. široké gumové nohy na spodní straně pomáhají stabilitě na stole i usnadňují přenášení. Silné kovové kryty na spodní a horní straně zajišťují dobrou ochranu

XPS 13 je ale lákavý stroj i z vnějšího pohledu. Kovové provedení spodního víka a krytu displeje mu zajišťuje skvělou ochranu. Displej se díky tomu neprohýbá a nekroutí. Plocha okolo klávesnice pak připomíná optickou strukturou karbon, jde ale jen o plast, byť v příjemné sametové úpravě.

Dotykový displej je tu překrytý lesklým odolným sklem. Displej sice nejde překlopit nebo odtrhnout, takže dotykový být nutně nemusí,ale popravdě je to užitečná vlastnost. I když budete primárně využívat jen klávesnici a touchpad, občasný rychlejší dotek není na škodu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní vypínač vrapvo nahoře mírně svítí, ale neruší, víc vadí silná dioda na přední hraně signalizujcí nabíjení. Dvouúrovňové podsvícení klávesnice je velmi příjemné. Navigační klávesy našly místo na směrových šipkách, kvůli Fn vlevo vyžadují vždy obě ruce

Navzdory malým rozměrům notebooku nesahá klávesnice od kraje ke kraji, klávesy jsou ale dobře dostupné s velkými mezerami pro přesnější psaní. Nechybí ani dvoustupňové podsvícení. Klávesy PageUp, PageDown, Home a End jsou přístupné na kurzorových šipkách. Toto řešení mám rád, ale tady nemáte další Fn na pravé straně, takže je jednou rukou nestisknete. Po touchpadu s velmi příjemným povrchem prsty krásně kloužou, samozřejmě multidotyková gesta fungují spolehlivě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tloušťka notebooku není rekordní Lenovo Yoga 3 Pro je celý tak tlustý jako jen tělo XPS 13 bez displeje, více ale oceníte ostatní výrazně menší rozměry

Výbava konektory je řekněme základní, napravo leží USB a čtečka karet, nalevo miniDisplay Port, USB, a audio. Pomocí tlačítka si můžete na diodách zobrazit stav akumulátoru i při vypnutém notebooku. Překvapivě dobrý je zvuk. Reproduktory hrají skrze tenké štěrbiny na bocích a zvuk na rozměry notebooku zaujme příjemně hlasitým projevem i s náznakem nižších frekvencí. Přece jen geny řady XPS jako prémiových multimediálních herních strojů se někde projevily.

Naměřili jsme

PCMark 08 basic 2468    Klepněte pro větší obrázek
PCMark 08 OpenCL 2968
3DM Ice Storm 35214
3DM Cloud gate 5004
3DM Sky diver 2732
3DM Fire Strike 755
Film/kancelář s WiFi   5:44 h
Film v 1600×900 6:55 h
Kancelář bez WiFi 9:28 h
Klepněte pro větší obrázek

Dell XPS 13

procesor: Core i7 5500U, 2,4 GHz
paměť: 8 GB RAM
disk: 256 GB SSD
displej: 13,3" IPS 3200×1800
konektory: miniDisplayPort, 2× USB 3.0, audio, čtečka SD
konektivita: 802.11ac, BT 4.0
výdrž: 5:44 h s WiFi, 9:28 bez WiFi
rozměry: 30,4 × 20 × 1,5 cm
hmotnost: 1,26 kg

cena: není v prodeji hce counter

To, že je uvnitř výkonný Core i7 a ne základní Core M, si popravdě moc nevšimnete. Rozdíl při běžné práci je téměř neznatelný.  I stroje s Core M mají dnes rychlé pevné disky a paměti. Poznáte to jen na procesorově náročných úlohách, například při hraní her. Procesor a zejména jeho grafickou část hodně zaměstnává displej, s nižší rozlišením jsou reakce svižnější. Vyšší výkon se ale naštěstí nepromítá do nižší výdrže. Na ní se větší měrou podílí rozlišení displeje.

V plném rozlišení 3200×1800 zvládl notebook přehrávat film 5 a tři čtvrtě hodiny. Ve čtvrtinovém rozlišení 1600×900 to dotáhl na téměř sedm hodin. V režimu kancelářského psaní textu bez připojení k WiFi notebook vydržel téměř devět a půl hodiny.

Tento plně vybavený notebook stojí 41 tisíc, levnější model s i5, nedotykovým Full HD displejem a poloviční pamětí vyjde na 32 800. V obou případech jde ale o vynikající stroj, který svým prémiovým zpracováním zaujme na první pohled. 

Diskuze (64) Další článek: Byznysový zápisník: Servisní centrum HTC bude v Brně, přijme stovky lidí

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Dell, XPS, Paměti ram do notebooku, Základní Core, Kovové provedení, Dell XPS 15, Lenovo Yoga 3 Pro, Občasné hraní, Dell XPS, Velký notebook, Směrová šipka, Obří displej, Příjemný povrch, Lenovo Yoga 2 Pro, Home a End, Dvoustupňové podsvícení, DEL, Fire strike, Běžný standard, Dell XPS 13, Vnější pohled, Spodní strana, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5