Dell už téměř dotáhl na Compaq!

Podle analýzy IDC celosvětové prodeje počítačů ve druhém čtrvtletí roku 1998 rostly jenom málo – jedná se o jeden z nejhorších kvartálů moderní počítačové historie.
Podle analýzy IDC (International Data Corporation) vzrostl prodej počítačů na celém světě v druhém čtvrtletí roku 1998 pouze o 7% oproti stejnému kvartálu roku předchozího (předtím to bylo 10%); jedná se vůbec o jeden z nejhorších kvartálů z moderní počítačové historie. Za příčinu se považuje hlavně asijská krize, protože tato oblast dokonce v počtu nově prodaných počítačů klesla; nicméně i v USA se prodalo jen o deset procent počítačů více než před rokem.

Americký trh má stejně jako v předchozích čtvrtletích dvě superhvězdy: Compaq a Dell. Prvně jmenovaný vzrostl celosvětově o 11%, což není mnoho, započítáme-li to, že se Compaqu začal do prodejů přičítat Digital; Dell vzrostl o fenomenálních 72% a na Compaq dotahuje. Dobře se ale dařilo i dalším výrobcům, HP i Gateway stoupl o 33%, naopak z prvních míst pomalu mizí Packard Bell NEC (pokles o 10%).

Compaq nyní drží 14.4% amerického trhu, což je jen o maličko víc než před rokem; Dell poskočil z 9.1% na 14.3% a je jen o nepatrný stupínek za Compaqem. Hewlett-Packard, Gateway i Packard Bell NEC mají shodně okolo 7.8%, ovšem pro posledně jmenovanou to znamená pád z jasně třetí příčky až na pátou; firma IBM se už v první pětce nevyskytuje. Ještě výraznější je pokles "zbytku světa"; ti poprvé prodali nejen v absolutních číslech méně než dříve, ale jejich tržní podíl klesl poprvé pod padesát procent, z 54.2% na 48%.

Živě komentuje: z hromady čísel je podstatné to, že Dell dnes prodává v USA tolik počítačů co Compaq; pokud bude trend pokračovat (a není důvod, proč by neměl), pak se pravděpodobně Dell stane poprvé ve své historii americkou počítačovou jedničkou! Toto nikdo nečekal; předpokládalo se, že Compaq díky akvizici Digitalu zase "odskočí" a že se mu podaří si odstup víceméně udržovat. Příčinu je nutné hledat především v tom, že Dellu se daří bezchybně systém přímého prodeje - minimální zásoby, rychlé obrátky, v důsledku toho dostatek peněz na masívní reklamu, moderní počítače dříve na trhu než konkurenti. Světový trh zatím vždy kopíroval s větší nebo menší přesností Ameriku, a slabina Dellu je právě v jeho pozici na světovém trhu, kde je hluboko za svými americkými procenty, zatímco Compaq je naopak na světě na tom lépe než v USA. Může za to samozřejmě hlavně systém přímého "poštovního" prodeje, který například u nás naprosto nefunguje (nebo si snad kupujete počítač ze zásilkového katalogu)?

Váš názor Další článek: Doména Altavista prodána za tři milióny dolarů!

Témata článku: Dell, Gateway, Packard Bell, Bell, Počítačová historie, Compaq, Bella, Asijský trh, Moderní svět, DEL


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5