Dell sesadil Compaq z trůnu – alespoň jednoho

Compaq přišel o trůn v oblasti prodeje počítačů do velkých firem - nemilosrdný útok Dellu pokračuje.
Podle průzkumu Ziffa-Davise sesadil Dell Computer firmu Compaq z jednoho velmi důležitého trůnu – z prodeje počítačů do oblasti velkých firem. Zatímco ještě před čtvrt rokem vedl Compaq před Dellem asi o 5%, dnes se situace přesně otočila. Dell se na tento segment zaměřuje zcela programově a ze skoro neznatelného tržního podílu před rokem 1996 se vyšplhal na skoro 30%. Celkově a zejména v celosvětovém prodeji počítačů má Compaq pořád značný náskok, ale zejména v letošním roce jej Dell silně dohání.

Živě komentuje: tato zpráva je překvapivá hlavně z toho pohledu, že všeobecně se předpokládalo, že Dell prodává hlavně napřímo, „přes ulici“ a oblast prodejů pro velké firmy zůstává vyhrazena pro dodavatele jako je Compaq, IBM nebo Hewlett-Packard. Jak je vidět, není tomu tak – Dell má nejen dobrou reputaci u náročných zákazníků, ale je jim schopný nabídnout i vyváženou nabídku desktopů a notebooků za dobrou cenu a hlavně, je schopen do těchto společností najít cestu.

Zpráva potvrzuje, že Compaq je dnes na určitém ústupu, který je daný jeho „přestavbou“, související s pohlcením Digitalu, ale také vůbec s modifikováním obchodního modelu. To u firmy této velikosti trvá mnoho měsíců, ale zdá se, že ji právě Compaq už zvládl a je na nejlepší cestě se s dnes rozjetým Dellem zase pořádně poprat. Obě firmy – a s nimi i HP či IBM – jsou zaměřené v podstatě jen a pouze na růst, což jinými slovy znamená, že jsou ochotny na svých rabatech jít doslova do živého. Což je – kromě dobré zprávy pro zákazníky – určitě nemilé pro jejich další konkurenty a malé výrobce PC, kterým hrozí, že budou coby „vedlejší“ produkt těchto soubojů gigantů smeteni z trhu.

Váš názor Další článek: Tweak UI - nastavte si efekty, práci se složkami a vyhledávání na Internetu (V.)

Témata článku: Dell, Trůn, Jed, Živý pohled, Vedlejší produkt, Dobrá cesta, Rabat, Vedlejší ulice, Compaq, SES


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů