Dell protentokrát první

Široké a bodré úsměvy na tvářích vedení českého Dellu vyvolávají výsledky prodeje počítačů za první kvartál letošního roku.
Široké a bodré úsměvy na tvářích vedení českého Dellu vyvolávají výsledky prodeje počítačů za první kvartál letošního roku. Ředitel české pobočky Dellu inženýr Gabriel Berdár ohlásil na čtvrteční tiskové konferenci poměrně nečekaná čísla, která jsou docela významným zvratem na českém počítačovém trhu. Podle průzkumů nezávislé IDC totiž český Dell získal prvenství v prodeji počítačů (11,1 % prodaných kusů), čímž předběhl Compaq (9,2 %); ten se už několik kvartálů držel na prvním místě (v západní Evropě stále vede se svými 18,5 %). Za nimi se s 8,7 % drží Autocont, Hewlett-Packard (4,8 %) a IBM (3,7 %). Zbývajících 62,5 % si rozdělují další výrobci a potvrzují skutečnost, že silná pětka u nás zatím není tak vlivná jako v západní Evropě či USA.

Jak své pozice Dell dosáhl, když jeho mediální aktivita byla podstatně menší než aktivita jeho úhlavních konkurentů? Za část svého úspěchu vděčí jistě stále dobíhající konsolidaci firmy Compaq a také určitě svým způsobem znejisťující výměně na nejvyšších postech Compaqu. Dell má také pověst „šikovného hráče“ v oblasti větších zakázek – ty v celkových počtech asi sehrály nemalou roli. Přestože 20 % není mnoho, na naše poměry jde o docela slušné procento – zvláště když jde o poměr zboží prodaného přes Internet z celkového objemu prodejů Dellu v ČR.

Pokud také další kvartál potvrdí, že Dell i v době naprostého útlumu trhu nadále roste (doma meziročně 38% nárůst prodejů), jeho konkurenti by se mohli začít dožadovat, ať jim ty tisíce prodaných pécéček ukáže.

Tak jako tak: když nám šéfové Dellu ukazovali křivky světového a českého prodeje za poslední rok, hovořili o třináctiměsíčním zpoždění za světem. Kéž by taková třináctka platila pro celou naši ekonomiku.

Váš názor Další článek: Internetový provider tu není jen od připojování

Témata článku: Internet, Dell, Významný hráč, DEL, Gabriel, Slušné procento, Nejvyšší vedení, Slušné číslo, Významná role


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně