Dell přichází s 64MB GeForce 256 DDR

23. února 2000
Computer 3/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
I když by se mohlo zdát, že s 64MB grafickou kartou s čipem nVidia GeForce 256 přijdou první výrobci jako Creative Labs, Leadtek a podobní, je to Dell Computers, kdo ji nabízí jako první.
I když by se mohlo zdát, že s 64MB grafickou kartou s čipem nVidia GeForce 256 přijdou první výrobci jako Creative Labs, Leadtek a podobní, je to Dell Computers, kdo ji nabízí jako první. Paměti jsou typu DDR (dvojnásobná přenosová rychlost oproti konvenčním pamětím) a karta je k "sehnání" za 356 dolarů - bude bohužel dostupná pouze pro systémy Dell a to jen do konce března; běžnou cestou se k ní tedy nedostanete.

To ale nebrání porovnat výkony s klasickou 32MB verzí - cestou Dellu se totiž určitě v brzké době vydají renomovaní výrobci karet. Sice jsou k dispozici pouze výsledky testů Dellu a ty mohou být různými způsoby zkreslené, i tak mají určitou vypovídající hodnotu.

Největší nárůst výkonu je ve hře Quake III Arena, a to v rozlišení 1600 x 1200 - výkonnostní strop má tedy 64MB verze daleko výše. Vyšší výkon má karta i v 3D Marku 2000; obě aplikace podporují T&L (i když Quake III pouze transformace) na grafické kartě. V Unreal Tournamentu (tedy hře, která hardwarové T&L nepodporuje) je výkon daleko více vyrovnanější, určitý nárůst tu ale je.

Z testů je jasné, že, ačkoli se to nezdá, 32 MB paměti je pro vysoká rozlišení již málo. Pokud je od grafické karty očekáván maximální výkon (rozuměj: ten, který nikdo nevyužije), je 64 MB dobrá investice. Pokud ale chcete hrát hry v rozlišení 1600x1200 nebo vyšším, může být 64 MB paměti dobrá investice (zatím však normálně dostupnou herní kartu s 64 MB neseženete).

Dell tak předběhl konveční výrobce grafik minimálně o měsíc; lze očekávat, že se brzy objeví i jejich 64MB verze. Bohužel, karty nebudou příliš cenově dostupné, nelze očekávat, že budou nabízeny pod 300 dolarů kvůli ceně pamětí DDR. Navíc Dell už spolupracuje se společností nVidia na kartě s čipem NV15 - že by byl Dell další grafickou velmocí?

Diskuze (11) Další článek: Computer 3/00

Témata článku: Dell, Unreal Tournament, Arena, Quake, DDR, Dobrý test, DEL, Renomovaný výrobce, Vysoký nárůst, GeForce


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5