Dell představil nové Chromebooky pro podnikovou sféru. Má se Microsoft začít bát?

Dell v rámci právě probíhající akce VMworld 2019 představil nové Chromebooky, vzešlé ze spolupráce s Googlem, které míří na firemní zákazníky. V tomto sektoru je zatím jasnou jedničkou Microsoft s operačním systémem Windows 10. Novinky nesou označení Latitude 5400 a Latitude 5300 2-in-1 a běží na nich Chrome OS. O novinkách informuje server 9to5Google.

Google a Dell spolupracovali na noteboocích Chromebook Enterprise více než rok. Společným cílem této snahy bylo splnit veškerá očekávání, která by korporátní zákazníci mohli vůči takto koncipovanému zařízení mít. Partnerství však není exkluzivní a lze předpokládat, že Google nabídne Chromebooky pro podnikovou klientelu i ve spolupráci s dalšími výrobci.

Chromebooky Dell pro firmy

Jedním ze základních požadavků zařízení pro firemní sféru je možnost jejich centrální správy. Spolu s novinkami tak Google představuje novou verzi administrátorské konzole Google Admin pro Chrome OS, která usnadní správu podnikových Chromebooků.

Cenově dostupné Chromebooky se osvědčily v řadě oblastí – například v segmentu vzdělávání. Google však neustále hledá cesty, jak proniknout do oblastí, kde má dominantní pozici Microsoft. Firma proto v roce 2017 spustila podnikovou verzi systému Chrome OS s lepšími funkcemi zabezpečení a větší kontrolou pro správce IT.

Chromebooky Dell budou nabízeny v několika konfiguracích, přičemž nejvyšší sestava obnáší úložiště v podobě 1 TB PCI-E NVMe SSD, 32 GB operační paměti DDR4 a procesor Intel Core i7-8665U osmé generace. V levnějších variantách může být srdcem notebooku Intel Celeron 4305U na 2,2 GHz či Intel Core i3 nebo Core i5-8365U.

Kromě Wi-Fi standardu 802.11ac a Bluetooth 5.0 bude dispozici i volitelná možnost LTE konektivity. Zařízení bude možné nabíjet prostřednictvím klasického adaptéru nebo přes USB-C. Zejména v kancelářském prostředí pak zákazníci jistě ocení zvýšenou odolnost klávesnice vůči polití.

Dva Chromebooky od Dellu

Chromebook Dell Latitude 5300 2-in-1 je vybaven 13,3" displejem s rozlišením 1920 × 1080 obrazových bodů. Pohyb pantu v rozmezí 360 stupňů umožňuje používání v režimu notebooku, tabletu či prezentace. Je vybaven portem USB-C, dvěma USB 3.1, HDMI, konektorem pro sluchátka a čtečkou paměťových karet.

Chromebook Dell Latitude 5400 má 14" displej s rozlišením 1366 × 768 nebo 1920 × 1080 obrazových bodů s bezdotykovou, nebo dotykovou variantou. Toto zařízení má navíc ještě jeden port USB 3.1 a přichází s konektorem pro síťový kabel RJ-45.

Notebooky Dell Chromebook Enterprise budou k dispozici v 50 zemích. Cena Dell 5300 2-in-1 začíná na 820 amerických dolarech (v přepočtu s DPH asi 23 050 Kč), Dell 5400 startuje s cenovkou na 700 dolarech (v přepočtu s DPH cca 19 700 Kč).

Diskuze (70) Další článek: Falešné zprávy vytvářejí falešné vzpomínky na události, které se nikdy nestaly

Témata článku: Notebooky, Microsoft, Google, Wi-Fi, USB, Chrome, Chromebooky, Chrome OS, Dell, Sféra, Konektor, Intel Celeron, Chrome Enterprise, Port, Chromebook, Podniková sféra, Obrazový bod


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní