Dell bude prodávat netbooky s Moblinem

Krize se Red Hatu nedotkla a úspěchy slaví i Dell. Zákazníkům se líbí jeho integrovaný Linux na základní desce. Přinášíme souhrn novinek ze světa OSS a linuxových distribucí.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci. S linuxovým a open source speciálem se můžete na Živě.cz setkávat již tradičně každých čtrnáct dnů

Red Hat i nadále vylepšuje výsledky hospodaření

Americké společnosti Red Hat, největší linuxové firmě na světě, se i nadále daří a drží se na rostoucí vlně. Zatímco většina softwarových společností se potýká s propadem tržeb, Red Hat jakoby krizi ani nepociťoval a ve druhém čtvrtletí tohoto roku vykázal opět zlepšené výsledky. Tržby za poslední čtvrtletí činily 183,6 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 12 %. Nejvíce se na tom podepsaly příjmy z placené podpory, které vzrostly o 15 %, a nyní činí 85 % veškerých příjmů společnosti. Čistý zisk vzrostl meziročně o 37 % na 28,9 milionů.

Tip: Kolik stojí podpora Red Hatu v porovnání s jinými enterprise systémy, se dozvíte z článku Kolik stojí Linux?

Obchodní model, který je postavený na předplatném podpory, se zdá být jako velmi dobrý pro udržení stabilních hospodářských výsledků a velmi dobrého cash-flow. Příjmy, které společnost vykazuje nyní, byly podepsány v průměru před rokem. Nyní Red Hat vykazuje 581 milionů dolarů (o 17 % více než loni) výnosů příštích období, neboli peněz, které už zákazníci zaplatili, ale ještě za ně nedostali služby. Výnosy jsou tak snadno predikovatelné minimálně na rok dopředu a společnost se nemusí potýkat s náhlými výpadky tržeb.

Významným milníkem v růstu společnosti bylo zařazení do indexu S&P 500, k čemuž došlo zhruba deset let poté, co společnost umístila své akcie na burzu. Společnost také pokračuje v odkupu vlastních akcií, což má za následek zvyšování hodnoty akcií, které drží akcionáři. Akcie Red Hatu kontinuálně rostou od listopadu loňského roku, kdy si sáhly na dno 7,89 dolarů za akcii, až po letošní vrchol 24. září, kdy se obchodovaly za 27,95.

Integrovaný Linux zákazníci Dellu oceňují

Asi jste už slyšeli o integrovaných linuxových systémech, které slouží jako záložní nebo doplňkový systém k tomu hlavnímu, v drtivé většině případů k Windows. První mezi výrobci osobních počítačů s touto myšlenkou přišel ASUS, který začal instalovat speciálně upravenou linuxovou distribuci do základních desek. Účelem takového systému není jen rychlý přístup k datům a internetové brouzdání, ale také mnohem delší výdrž na baterie.

Dell nedávno uvedl novou řadu notebooků Latitude Z, které mají kromě standardní základní desky ještě doplňkovou s procesorem ARM. Na ní je nahrána speciálně upravená distribuce openSUSE, která umožňuje základní funkcionalitu jako kontrolu e-mailu, brouzdání po internetu nebo přehrávání multimédií. Výdrž na baterii přitom činí více než den, což je v porovnání se standardními Windows, které vydrží 4 hodiny, výrazný rozdíl. A zdá se, že u zákazníků to zanechává odezvu. Dell tvrdí, že někteří uživatelé v průzkumech odpovídají, že používají upravený Linux 70 % času, který tráví u notebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Notebook s integrovaným Linuxem Dell Latitude Z

Dell bude prodávat netbooky s Moblinem

Dell je mezi velkými výrobci počítačů jednoznačně nejotevřenější vůči Linuxu. Své počítače prodává s předinstalovaným Ubuntu již dva a půl roku a s největší pravděpodobností úspěšně, protože počet modelů s Ubuntu se neustále zvyšuje. Představitelné Dellu také prohlásili, že 30 % prodaných netbooků od Dellu má předinstalované právě Ubuntu.

Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu Moblin Remix

Nyní se Dell chystá linuxovou nabídku ještě více rozšířit. Zákazníkům dá totiž u vybraných modelů možnost vybrat si kromě klasického Ubuntu a Windows také Ubuntu, které je postavené na distribuci Moblin, za jejímž vývojem stojí především Intel. Systém se oficiálně nazývá Ubuntu Moblin Remix Developer Edition a bere si to dobré z obou distribucí. Nabízí široké repozitáře Ubuntu a přináší velmi povedené prostředí Moblinu a rychlý start. Momentálně je dostupný pouze pro Dell Inspiron Mini 10v, ale nabídka by se měla rozšířit i na další netbooky. Ti, kteří chtějí upgradovat na UMR, mohou využít návodu na wiki Dellu.

Představení Ubuntu Mobiln Remix (ukázka od 3:00)

Linus Torvalds: Linux je veliký a odulý

Během panelové diskuse na konferenci LinuxCon jeho zakladatel Linux Torvalds prohlásil, že Linux (ve smyslu jádra) se stává příliš velikým a že to negativně ovlivňuje jeho výkon. Jak do jádra rychlým tempem přibývají nové a nové funkce, dostává se do stavu, když již není efektivní. Travis Fisher z Inacom k tomu dodává: „Čím více funkcí do jádra přidáváte, tím pomalejším se stává. Jak Linux dozrává, začíná se potýkat s problémem, kterému už Apple a Microsoft čelí.“

Pochyby nad udržitelností vývoje Linuxu jakožto monolitického jádra se objevují již řadu letu. Zatímco někteří tvrdí, že přechod na architekturu mikrojádra, jakou mají například systémy Minix a Hurd, je dříve nebo později nevyhnutelný, jiní tvrdí, že současný vývoj Linuxu je trvale udržitelný. Je to však poprvé, co své pochybnosti vyjádřila osoba tak důležitá, jako je Linus Torvalds.

Novinky ze světa softwaru


GNOME 2.28

V druhé polovině září bylo uvolněno podzimní vydání populárního prostředí GNOME. Stejně jako v jarním vydání, ale s ještě větší intenzitou, se práce přesunuly pod povrch. V rámci přechodu na GNOME 3 a GTK+ 3 probíhá rozsáhlé čištění knihoven a odstraňováním závislostí programů na těch zastaralých.

Přesto vývojáři připravili několik novinek, které se dotknou i uživatelů. Asi nejzásadnější novinkou je GNOME Bluetooth, které integruje nástroje pro správu bluetooth zařízení a rozšiřuje možnosti jejich nastavení. Momentálně podporuje stovky zařízení, jako jsou mobilní telefony, myši, klávesnice nebo headsety. Komunikační program Empathy se i nadále dynamicky rozvíjí. Tentokráte mimo jiné přináší podporu podporu videa, a to nejen pro Jabber, ale také pro MSN. Podporuje geolokaci a umožňuje sdílet obrazovku, aniž by počítač měl veřejnou IP adresu.

Přepracovaný je program Hamster, který slouží ke sledování času stráveného nad různými činnostmi. Aplikace Cheese pro práci s webkamerou má změněné rozhraní tak, aby se s ním lépe pracovalo na malých obrazovkách netbooků. Epiphany se konečně dočkalo vykreslovacího jádra WebKit. V ovládání zvuku lze nastavovat výstupní zařízení, např. u zvukového systému 5.1 lze potlačovat jednotlivé kanály nebo subwoofer. Přehrávač Totem získal podporu DVD menu a dokáže obnovit přehrávání z určité pozice. Ve standardním nastavení se v nabídkách a lištách nezobrazují ikony, ale pouze text. Správa napájení podporuje notebooky s více bateriemi a umožňuje vypínat disk.

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení obrazovky v Empathy

GNOME 2.28 je také velmi dobře lokalizované. Do 50 jazyků je přeložené z více než 80 % a čeština si udržuje pěkných 95 %, přičemž uživatelské rozhraní je přeloženo prakticky kompletně. Výrazně se zlepšily překlady dokumentace, které jsou nyní přeloženy z 63 %. Více se dozvíte v článku GNOME 2.28: Velký podzimní úklid a příprava na GNOME 3.

Amarok 2.2 Sunjammer

Amarok byl nekorunovaným králem linuxových hudebních přehrávačů a patřil k nejlepším napříč platformami. Poté se jej však autoři rozhodli kompletně přepsat za pomoci Qt4. Amarok získal nový vzhled, který se hodně uživatelům nelíbil, a ztratil hodně funkcí, což se uživatelům líbilo ještě méně. Přitom konkurence nespala a výhody Amaroku, jako velmi dobré propojení s online službami, dohnala. Vývojáři však nepolevují a chtějí Amarok vrátit na vrchol. Verze 2.2 se dá v tomto považovat za přelomovou, protože už se co se týče funkcí vyrovná původnímu Amaroku a těží z výhod, které přinesl kompletně nový návrh aplikace.

Tolik diskutovaný vzhled si nyní mohou uživatelé přizpůsobit podle vlastního vkusu. Přibyly také funkce v playlistu, jeho obsah lze nyní třídit a přesouvat. Posluchači audioknih nebo delších skladeb jistě ocení záložky. Přibyly applety pro zobrazení fotografií a videí právě přehrávaného umělce. Kolekce získala rychlejší a přesnější skenování. Byl vylepšen import z Amaroku 1.4 a znovu lze kolekci ukládat v MySQL. Pokud vložíte hudební CD (nebo jiné úložné zařízení s hudbou) do mechaniky, skladby se objeví v kolekci a můžete je přehrávat přímo ze zařízení. Dynamické playlisty, které vybírají následující skladby tak, aby navazovaly na skladby před nimi, využívají Last.fm a Echonest.

Klepněte pro větší obrázek
Amarok 2.2

Porty na Mac OS X a Windows jsou zatím v nedohlednu, i když hodně rané a nestabilní verze již existují. Pokud však používáte Linux, můžete se podívat, v jaké verzi je Amarok ve vaší distribuci.

Ubuntu pro Afriku

Ač je Ubuntu mnohdy označováno za africkou distribuci, z Afriky má pouze zakladatele a název. Jinak společnost Canonical, která je vyvíjí, sídlí ve Velké Británii a drtivá většina jeho vývojářů a uživatelů pochází odjinud než z Afriky. Nyní se však Canonical ve spolupráci s IBM zaměřil i na ni.

Již před rokem IBM oznámilo uvedení distribuce postavené na Ubuntu a doplněné o software IBM. Nyní je IBM Client for Smart Work, jak se distribuce oficiálně nazývá, dostupná napříč celou Afrikou a pilotní projekty probíhají i dalších rozvojových zemích mimo Afriku. Systém je zaměřen především na netbooky, ale hodí se i na ostatní typy počítačů. Základní softwarovou výbavou je kancelářský balík, e-mailový klient a nástroje pro podporu spolupráce. Konkrétně se jedná o produkty Lotus Symphony, Lotus Sametime, and LotusLive. Podle IBM toto řešení vyjde po zohlednění nákladů licence, administrace a správy až o 50 % levněji než obdobné řešení od Microsoftu.

Novinky ze světa distribucí


Moblin 2.0

Bylo uvolněno druhé vydání distribuce optimalizované na procesory Atom, které své uplatnění nacházejí především na netboocích. Podle toho je také uzpůsobeno rozhraní, které si můžete prohlédnout na videu na začátku článku. Projekt Moblin rozjela společnost Intel, aby podpořila své úsporné procesory, přece jen hrozba ze strany ARM je čím dál výraznější. Aby se však do projektu zapojily i ostatní subjekty převedla vedení na neutrální Linux Foundation. To však nic nemění na tom, že Intel zůstává i nadále hlavní hybnou silou.

Mezi hlavní novinky nového vydání patří ukázky Moblin Garage a Moblin Application Installer. Moblin Garage je online katalog aplikací a Moblin Application Installer klient, v kterém můžete vybírat a instalovat programy z Moblin Garage. Vylepšeno bylo také rozhraní, které je vyvíjeno na základě sledování uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Moblin Garage

Moblin lze stáhnout v podobně obrazu (IMG) o velikosti 722 MB. Na stránkách projektu naleznete také návod, jak obraz dostat na flashku a nainstalovat systém.

Sabayon Linux 5.0

Sabayon je distribuce vyvíjená především v Itálii a byla pojmenována podle italského moučníku. Do povědomí širší uživatelské základny Linuxu se zapsala především tím, že patřila mezi první distribuce, které nabízely 3D akcelerovaný desktop. Oproti Gentoo, z kterého vychází, není třeba celý systém zkompilovat, ale jsou dostupné předkompilované balíčky základního systému.

Nová verze nabízí ještě více předkompilovaných balíčků, které jsou zkompilovány pomocí gcc 4.1.1. Obsahuje prostředí KDE 4.3.1, GNOME 2.26 a E17. Je postavena na posledním stabilním jádře – 2.6.31, které by mělo být optimalizované pro desktop. V repozitářích jsou i jádra optimalizovaná pro server. Novým výchozím souborovým systémem je Etx4. Díky přítomnosti multimediálního centra XBMC lze Sabayon jednoduše předělat na domácí multimediální centrum.

Obrazy instalačních médií naleznete na stránkách projektu. K dispozici je verze s KDE i GNOME jak v 32bitové verzi, tak v 64bitové.

Diskuze (5) Další článek: Nové KDE 4.3.2: stabilnější a s vylepšeným KMailem

Témata článku: Software, Notebooky, Linux, Open source, Dell, Základ sledování, Linuxové jádro, Dell Inspiron 15, Bluetooth Headset, Linuxová distribuce, DHS, Totem, Standardní verze, Podzimní konference, Drtivá většina, Dostupná baterie, Amarok, První distribuce, Dell Latitude, Doplňková výbava, Výstupní zařízení, Přehrávané video, Zohlednění, Internetové brouzdání, Velká obrazovka, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF