Dell a AMD: počítačová jednička tvrdošíjně odolává

Dle analytiků a různých insiderů už to bylo na spadnutí – ani Dell nemohl zavírat oči před zajímavou produktovou nabídkou od AMD a musel dříve nebo později začít i tyto procesory montovat do svých počítačů.
Dell a AMD: počítačová jednička tvrdošíjně odolává

Jenomže nezačal ani nyní: po mnoha měsících spekulací prohlásil šéf Dellu Kevin Rollins (nástupce Michaela Della v nejvyšším křesle), že nebude ani nyní používat čipy od AMD v žádném ze svých stolních počítačů ani serverů. Dell je tak jediným velkým výrobcem počítačů, který mnoho let osazuje své počítače pouze a výhradně čipy Intel – a protože je současně světovou jedničkou v PC, něco to znamená.

Zadarmo to není

Viceprezident Dellu Clarke ovšem neprohlásil Intelu bezvýhradnou loajalitu – je přece potřeba svého partnera trošku natahovat. Clarke uvedl, že jeho firma neustále vyhodnocuje nové technologie a že se při těchto testech semtam stane, že je „jeden výrobce rychlejší než druhý“, čímž zcela jistě „cosi“ naznačil. Ovšem dodal, že si musí v takových případech klást otázku, jestli je tato výhoda trvalá. Podobně se vyjádřil i Rollins, když uvedl, že nasazení AMD jeho firma loni velmi vážně zvažovala, ale nakonec uznali, že i Intel realizoval zajímavé pokroky v technologiích, tak zůstali u nich.

Příchylnost Dellu k Intelu má samozřejmě poměrně prozaické pozadí: i když jsou přesné hodnoty těmi nejtajnějšími čísly vůbec, nikdo nepochybuje o tom, že Dell výměnou za dlouholetou loajalitu nakupuje CPU od Intelu za rekordně nízké ceny. V každé branži se vždycky exkluzivita velmi finančně oceňuje: není žádným hrdinstvím říci „budu kupovat od vás i od vás, a ukáže se, co chtějí zákazníci“ – ale říci „budu kupovat jen od vás a zákazníkům už to nějak vysvětlím“, za tím hned následuje ruka natažená a doširoka otevřená. Budeme chtít slevičku.

V jednoduchosti je krása

Na stolních počítačích Dell jistě nemá problém s „only Intel Inside“. Procesory obou firem jsou víceméně záměnné (doufám, že nebudu chytán za slovo) – víceméně znamená, že jejich výkonnost je srovnatelná a pokud je Dell schopen nakupovat porovnatelné čipy od Intelu za podobnou cenu, jakou by dostal od AMD, je pro něj skutečně výhodnější nezkoušet obě varianty. Už proto, že tím zjednodušuje sortiment, zjednodušuje výrobu a skladování, a to má pro proslulou logistickou mašinérii Dellu nemalý finanční význam. Spekulovalo se ale o tom, že Dell zařadí do své nabídky servery s Opterony, ovšem firma se stále drží Itania, vlastními slovy „neboť to tak chtějí zákazníci“. AMD tak sice úspěšně demonstrovala dvoj-jádrový Athlon 64, ale Dell zatím nepřesvědčila.

Zlomit dosavadní exkluzivní vztah Dell-Intel nebude pro AMD jednoduché. Pro Intel, procesorovou jedničku, je Dell, počítačová jednička, tak nesmírně důležitým a klíčovým partnerem, že Intel udělá téměř cokoli, aby si Dell udržel v exkluzivním vztahu. Na druhé straně zase AMD pro Dell cokoli neudělá, nebude mu prodávat např. procesory pod náklady: toto vítězství by totiž pro AMD bylo spíše psychologické, byli by v nabídce Dellu stejně jen doplňkem.

Exkluzivní vztah Dell-Intel naznačuje jeden z pilířů fenomenálního úspěchu firmy Dell, která profituje stále více, zatímco jí konkurenti vyklízejí pole. Dell si totiž od začátku existence nijak nekomplikuje život – jednoduchá, „stručná“ nabídka, orientace na poměrně málo dodavatelů a výrobců, tím dosažení výhodných nákupních cen, efektivní logistiky a rychlé obrátky zásob. Dell zkrátka s počítači obchoduje, ostatní si stále myslí, že jsou Edisoni a vymyslí něco, z čeho bude zákazník paf. Zvláštní, že je to nepřešlo ani po dvaceti letech.

Diskuze (119) Další článek: Stahujte Maxthon 1.2

Témata článku: Dell, Jed, Klíčový partner, Zvláštní význam, Nemalá cena, DEL, Michael Dell, Jednička, TV +, Výhodný nákup, Edison

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk