To vypada, ze DELID je V hodny hlavne pro NOTEBOOKy.Nebo ne? Mam procesor Keby Lake i7 7700HQ.U Notebookovych procesoru DELID by mohl mit nejlepší vysledky,k dosažení lepšího chodu procesoru, sice nedocilite vyššího taktu ale za to stabilního turba a nizších teplot.Až mi dojde zaruka na notebook což bude odedneska za rok tak určite chci udělat .Přes zarukou chraněnýho technika (obchod)určitě mi napište jaky na to mate nazor DIKY!Mé Specifikace Notebooku :DDR4 - 32Gb (2x 16Gb)Procesor - i7 7700HQ 2,8GHz (turbo 3,8GHz)Grafika Procesoru - Intel® HD Graphics 630Grafika - Nvidia 1050Ti (4Gb) PS: Procesor je nejslapším člankem u měho Notebooku (teploty)Grafika ta se ani nezapotí.
Musim ta sklamat zelenysatan. Vacsina procesorov v notebooku nema IHSko takze nieje co delidovat 😉 A ako na potvoru dnesne procesory su uz napajkovane priamo na dosku, takze ti nepojde ani vymenit procesor za novsi :-/
To asi bude pravda ale u vyšší třídy notebooku to snad pravda nebude.Přeci jen herní notebook, ktery jede ve většině času ve vysokych teplotach se zakonite i vysušuje teplovodiva pasta jak na plechu procesoru tak i primo na CHipech a tak ji bude třeba měnit pokud by se něměl vykon snižovat.Osobně doufam, že notebook hodim před koncem zaruky do servisu, kde jim řeknu, že chci vyměnit teplovodive pasty (grafika,procesor) a budu předpokladat že procesor bude v Notebooku napřímo (bez plechu jako u klasickych procesoru urřenych pro stolní PC) a tedy i kdyby byl na na desku na pevno tak při vyměně pasty by vlastně i došlo k častečnému DELIDU (neboť teplovodiva pasta bude přimo na CHIPECH).PS: samozdřejmě bych misto klasicke teplovodive pasty si zakoupil v danem obchodu (kde notebook byl servisovan) to nejlepší co je na vedení tepla (tekuty kov)
Na tomto článku je jasně vidět, že si výrobci procesorů vůbec neváží zákazníků kupujících jejich procesory. Co to jen může být za sebranku, že lidmi kteří jim vytvářejí zisky takto pohrdají?
A co je na tom spatneho? Ten procesor musi prodat za takovou cenu, aby byli konkurenceschopni. Tim, ze CPU prepastujes, muzes zdarma ziskat navic 1 GHz. Kdyby to tak prodavali rovnou, nasadili by vyssi ceny, protoze AMD procesorum by konkurovaly levnejsi modely.
To si vážně myslíš? Ne, spíš by to Intelu vzalo 5 dolarů na každým procesoru v profitech
coz je z pohledu celkovych poctu prodanych kusu docela zasadni castka. oni maji sve akcionare a zpovidaji se jim a ne zakaznikum.
A zkoušel někdo prdnout chladič rovnou na křemík? Sundání plechu a přepastování podle mě neni něco kvůli čemu bych do toho šel, fakt se mi moc nechce věřit tomu že by to byl takovej rozdíl v teplotě, pokud jo, tak se ten rozvadeč toho křemíku vubec nedotýká, což by byl teda od intelu fakt špatnej vtip pokud to tak je. Teplovodivá pasta slouží k vyplnění škrábanců a vytlačení vzduchu, jakou má vodivost je skoro uplně jedno, takže určitě to nemůže bejt jenom pastou, ale spíš celkově blbou konstrukcí nebo montáží těch rozvaděčů tepla. Aby výměna pasty snížila teplotu o 20°C je fakt nesmysl.
právě jsem se pokusil sundat ten plech ze starý pentium 4ky a celej ten čip jsem urval, oni to tam tenkrát pájeli 😀
Faktorů může být více, holý fakt ale je, že pouze tím, že vyměníš pastu těch 15-20°C v zátěži získáš.
Získat 15-20°C jenom výměnou pasty je totální nesmysl, chápeš jak to funguje? Je tam jenom tenoučká vrsta u který je naprosto irelevantní jakou má vodivost, to by se museli fakt snažit aby tam dali něco co by dokázalo izolovat i při takhle tenký vrstvě. Najdi si testy teplovodivejch past, všechno jsou to jenom mýty a přesto se furt najdou magoři co vyhoděj prachy za pastu za 500 Kč. 😀 Pokud delid sníží teplotu o 20°C, tak protože ten rozvaděč na tom čipu pořádně nesedí a tim delidem se to spraví a pokud to tak je, tak jediný vysvětlení je že to intel dělá schválně.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 1. 2018 18:48
Chladič přímo na křemík by byl problém. Jednak uchycení CPU na desce (socketu) počítá s rozvaděčem tepla a rovněž tak s ním počítá i chladič. Tzn. že by mezi chladičem a křemíkem zůstala poměrně velká mezera na to, aby byla vyplněna jenom pastou.
Asi jo, ale záleží na konstrukci toho chladiše, určitě by si s tim ňákej kutil poradil.
Musíte frézou zbrousit pouzdro procesoru a pak mikropáječkou uvnitř propojit hradlo 25639b5 s propojkou 5896ac9. Nesmíte přitom cuknout.
Ach jo…„delidem automaticky přicházíte o záruku“ – Tohle není a nemůže být pravda. Nejsme v USA, kde je záruka dobrovolnou vůlí výrobce / prodejce a může si diktovat podmínky jaké chce. Český zákon nic jako automatickou ztrátu záruky nezná. O záruku je možné přijít jen vypršením zákonné záruční doby. Je dost pravděpodobné že „oprava“ (spíš výměna) vadného delidovaného procesoru nebude uznaná jako záruční oprava – pokud bude závada procesoru spojitelná s delidem, bude těžké dokazovat že k závadě nedošlo právě delidem, nebo taktováním po něm. Ale pokud se v CPU vyskytne výrobní vada, která je prokazatelně nespojitelná s domácí úpravou (U AMD Ryzen první revize třeba segfaulty při kompilaci za použití všech vláken), neměl by být s uznáním záruční opravy problém a vůbec bych se nebála přitáhnout si na posudek soudního znalce.
Chtělo by to krom mínusů i nějaké argumenty :) Ale bylo by to tvrzení proti zákonu.
Výrobce ti ručí za zařízení ve stavu v jakém ti jej prodal. Pokud z něj odstraníš součást která nebyla výrobcem určena k tomu aby se v tom uživatel vrtal, tak nemá žádnou zákonnou povinnost záruku dále poskytovat.To, že v případě by mohl například soud na základě posudků výrobci nařídit aby záruku poskytl, například s odůvodněním že vše bylo provedeno odborně a správně a tak nemůže mít zásah spojitost s reklamovanou závadou, na tom nic nemění.
Pokud do zařízení zasáhneš a způsobíš poškození části do které zasahuješ, skutečně ti výrobce nemusí uznat záruční opravu na závadu, která zásahem vznikla. Ale česká legislativa nezná „zařízení ve stavu v jakém bylo prodané“ a neexistuje možnost o záruku zcela přijít (pokud se bavíme o zákonné záruce) Dokonce neplatí třeba ani oblíbené tvrzení „tímto přicházíte o záruku“ v případě instalace neoficiální Android ROM a podobně.Jediné co soudní znalec v takovém případě posuzuje je, zda byla daná závada zásahem zaviněna. A je mu jedno jak odborně byl proveden.
Co na to říct? Snad jen: "Rozloupni procesor a běž ho reklamovat. Ale hlavně pak nechoď brečet ;) "
Používat dojmy proti zákonu je roztomilé, ale moc nefunguje. Samozřejmě to zkusí neuznat, což zkusí i u toho mobilu. Ale nesnáším když jsou takové věci uváděné jako fakt a člověk se pak bojí vyměnit HDD v notebooku, protože přijde o záruku porušením pečeti na šroubku. „Automatická ztráta záruky“ je prostě blbost. Zároveň se tím přispívá tomu, že to výrobci zkouší a neuznávají právoplatné záruky kvůli nesmyslům, které jim zákazník spolkne i s navijákem. Protože mu všude tvrdí že o záruku může takhle a takhle přijít.Je pravda že pokud k nějakému problému na takovém CPU dojde, nejspíš to tomu delidu půjde snadno připsat (a často právem, protože CPU jinak jen tak v záruční době neodchází). Proto jsem záměrně uvedla známou výrobní vadu – pokud je série CPU vadná a ví se o tom, delid opravdu nemá vliv na záruční výměnu kvůli takové závadě.
Nemyslíš, že je trošku rozdíl oddělat šroubek (aby bylo jasno, šroub je tzv rozebiratelný spoj) a urvat lepidlo či dokonce pájku (nerozebiratelný spoj)?
Ne, důležité je jen jestli to poškození vedlo k závadě. Pokud zarazím u své televize šroubovák do reproduktoru, protrhnu membránu a půl roku na to odejde obrazovka, můžu tu druhou závadu normálně reklamovat. Zaplatím si jen výměnu reproduktoru, obrazovka je normálně v rámci záruky. Pokud tím šroubovákem zároveň přetrhnu flex kabel k obrazovce, už mám smůlu.
Hlavní co se snažím říct je, že neexistuje pojem „ztráta záruky“. To je hrozný strašák a spousta lidí na něj pořád slyší. Záruka je právo kterého se nejde nijak zbavit. Existuje jen neuznání záruční opravy z nějakého důvodu. A tím důvodem může být poškození neodborným zásahem.
A jinak asi nejstručnější vysvětlení: https://www.dtest.cz/nejcastejsi-problemy/ve-s...
Citace ze tvého odkazu: "Jinou věcí je, že způsobí-li si spotřebitel neodborným zásahem do věci či nakládáním s ní vadu sám, prodejce samozřejmě může z tohoto důvodu reklamaci této vady zamítnout."Byl jsi proškolen výrobcem na rozebrání procesoru? Ne? Zásah byl neodborný, reklamace se neuznává. Na shledanou a pěkný den.(A jestli chceš argumentovat že na to se demontáž nevztahuje, mám pro tebe jen 3 písmena: ESD )
A teď znova a zaměřit se na slova „reklamaci této vady“Ale to tu už několikrát opakuju. Reklamace závady způsobené delidem samozřejmě neuspěje. Ale reklamace závady která s tím nesouvisí ze zákona projít musí. A ještě zopakuji jednou: Šlo mi hlavně o větu o ztrátě záruky. Ztratit záruku prostě nejde, je možné jen způsobit závadu na kterou se záruka nevztahuje.
Zopakuji to taky ještě jednou: "ESD"Jestli nevíš co to znamená a jakou to má souvislost s jakýmkoli zásahem, nemáme se o čem bavit. Jestli to víš a stejně trváš na svém, tak se taky nemáme o čem bavit.(A jestli chceš začít tvrdit, že ti celou dobu šlo jen o to slovní spojení, tak si přečti vše co jsi napsal, liskni si a dál se nemáme o čem bavit)Přeji hodně úspěchů s reklamací něčeho, v čem ses rýpal v domnění, že vždobce ručí za vše co jsi mohl dodrbat.A pro jistotu ještě jednou: "ESD!"
Tak ještě jednou: Výrobce neručí za to co jsem mohl a dodrbat. Výrobce ručí za závady, které tím způšobené nejsou. Pokud ESD myslíš statický výboj, tím můžeš procesor zabít s delidem i bez. Už od začátku jsem uváděla jako jeden z příkladů vadu celé série. U té výrobce opravdu závadu způsobenou delidem neukecá.
Nebo jestli si myslíš že by výrobci prošlo „sice se všeobecně ví že tahle série CPU má vadný SATA řadič a nereklamované kusy do půl roku odejdou, ale zrovna tenhle byl jako jednorožec úplně v pořádku a kdyby si ta kráva nesundala heatspreader, tak se jí to nestane“, tak jsi dost na omylu.
Až na to, že v CPU, o kterých se tady bavíme, žádný SATA řadič není a nikdy nebyl 😀😀😀Dobrá, to bylo jenom rýpnutí, ale např. náhodné/neúmyslné zničení zavíčkovaného CPU elektrostatickým výbojem díky v něm vestavěným ochranám není zas až tak jednoduché ...
Ano, v případě Sandy Bridge šlo o chybu chipsetu. Nevím jak je na tom teď Intel, ale třeba Ryzeny pokud vím integrovaný SATA řadič mají. Uváděla jsem to jako příklad možné chyby.Stejně tak mám CPU s prokazatelnou výrobní vadou kterou se chystám reklamovat - Ryzen 5 první série, u kterého dochází k segfaultu při vícevláknové kompilaci. Pokud bych se zbláznila, provedla delid a procesor dál fungoval, opravdu nebude problém dál reklamovat danou závadu.
Tak předpokládám, že ohledně delidu se bavíme o paticových Intel CPU, u kterých nikdy SATA řadič uvnitř nebyl. Samozřejmě pokud budeme uvažovat o SoC řešeních (buď např. ty nešťastné intelácké Atom C2000 nebo právě Ryzeny), tak tam v rámci SoC výbavy bývá i SATA řadič.
Moc moc prosím, udělej to. Když máš takovou jistotu, tak přece není co řešit. Vždyť budeš reklamovat výrobní vadu která tam jasně je, ne? Tak to se nemáš čeho bát. Prostě ten rozvaděč odpájej a vyraz do obchodu. A prosím, natoč to. Opravdu bych moc chtěl vidět jak se na tebe budou tvářit. A pak prosím natoč i celý zbytek procesu. Pak se můžeme bavit dál, jak moc se dají reklamovat věci které rozebereš hrubou silou nebo z nich něco odpájíš 😉
Alebo si v Alze kúpim delidovaný procesor aj zo zárukou.
Anebo si přečtete článek, kde tohle zmiňují jako možnou variantu
Kdo chce prosím, tohle bych nedělal = nikdo mě za to neplatí (maximem je, že vyhazuji box a volím vlastní chladič). Pokud někomu nestačí výkon sestavy, na náročnější výpočty si může pořídit, dnes dostupný 2x CPU systém (CPU i desky už nejsou tak drahé), zbytek je jako u jedné patice. Všechny náročné aplikace dnes umí pracovat s mnoha jádry, není třeba trápit jeden procák. Jak říkám, kdo chce ... .
Všechny ne, udělat plné využití na všech jádrech není vždycky jednoduché. Takže se to může chovat na 4jádru stejně jako na dvou osmijádrech.
Něco podobného si řikám taky. 20 nebo i 30 stupňů zase neni tak moc. Teplota se dá srazit právě i lepším chladičem a pokud by nestačil vzduch, je možné použít vodu. A pokud přebývají nějaké stupně dá se použít kompresorový ochlazovač ("lednička"), ale to už je pro fajnšmekry, protože to stojí balík peněz. Co je pod víčkem procesoru bych opravdu neřešil. To že v plné zátěži při teplotě vody 40°C má procesor 65°C (tedy tepelný spád 15°C) se mi sice zdá jako hodně, ale ne zas tak moc. Nechci se domýšlet, kolik bych měl s boxovým chladičem, kromě toho, že bych namísto ticha slyšel (podle recenzí, osobně jsem nezkoušel) dost hlasitý větrák. Abych kvůli tomu předělával procesor (kdyby to šlo, mám AMD ne intel), zas tak levnej nebyl a riziko poškození tu pořád je.
proc tam ten plech vracet? nebylo by lepsi na to rovnou mrsknout chladic?
Bylo, ale chladiče s tím moc nepočítají a navíc by hrozilo poškození křemíku.
To hrozí i takhle, i když méně. Jestli jeden tepelnej přechod udělá rozdíl 20 stupňů a to jenom použitím lepší pasty, tak co udělá vynechání toho přechodu, určitě minimálně taky tolik (pokud je pasta na boxovém chladiči stejně mizerná jako ta uvnitř).Je logické, že by se musel upravit chladič, protože by musel dosedat níže, ale to by nemusel být takový problém.
Môžemi niekto vysvetliť, prečo by menej kvalitná pasta mala prispieť životnosti cipu, ked podla mna prave neefektivny odvod tepla ju skracuje?
Vše časem mění své vlastnosti. Jsou extrémně efektivní pasty, které sice fantasticky vedou teplo, ale v průběhu času rychle degradují.Oproti tomu jsou ale pasty, které sice až tak výborně nevedou, ale jsou daleko stálejší a jejich vlastnosti se v průběhu tolik nemění.Ve výsledku může pasta která vedla jako nová hůř, po několika letech klidně podávat lepší výsledky, než ta, která jako nová vedla teplo mnohem lépe.Příkladem může být třeba Nutella, která podle všeho jako teplovodivá pasta funguje skoro až zázračně a strčí do kapsy i velmi kvalitní a drahé pasty. Ovšem s tím problémem, že tyto skvělé vlastnosti ztratí už asi po hodině provozu a pak už spíš izoluje.Tedy to že pasta méně vodí neznamená že je méně kvalitní. Jen může být prostě navržena s jinými prioritami, jako je třeba právě stálost na úkor účinnosti.
A stejně se najdou lidé, kteří budou Intel vyzdvihovat do výšin s tím, jak je oproti AMD lepší... Přitom i zde je vidět, jakou Intel volí strategii - udělejte to co nejlevněji, na kvalitě opravdu nesejde...
Zato AMD tam jistě dává tu nejvýkonnější pastu s rizikem, že CPU do pár let zdechne. No jasně. V AMD jistě nehledají kompromis mezi účinností a trvanlivostí. Tomu může asi věřit jen úplný vylízanec.
AMD má krycí plíšek k procesoru přiletovanej, takže mnohem kvalitnější přenos a v podstatme neomezená životnost. Za vylilzance tu jseš jen ty. :)
"Přiletovanej" k čemu? To jako přímo na ten křemík?(Mimochodem, to co jsem napsal stále platí. Nikde jsem nenapsal že by AMD bylo špatné, nebo že by Intel byl lepší. Ani jeden nedělá charitu a AMD zcela jistě dbá na náklady stejně jako Intel.)
k jádru, ještě intel sandy bridge byl letovaný
Tak jistě, od té doby, co Intel začal používat pastu, je pájení heatspreaderu tou nejdůležitější vlastností procesoru. 😃Já bych byl na rozpacích z toho, že i když u Intelu víc než půlku místa na čipu zabírá nevyužitá grafika, že i když používá pastu, že i když má problém s Meltdown, že i když je to Intel, tak přes to všechno ty procesory vychází ve většině ohledů možná až na ten poměr cena/výkon líp, ale pro fans je prostě od jisté doby největším zadostiučiněním dokazujícím nadřazenost jejich značky pájení heatspreaderu. 😃
Ta pasta šedivka u top modelů je klasické kurvítko.
Udelejte updaty na CPU Intel, udelejte delid, silne pretaktujte a jste na vykonu z obchodu :)😀😀😀😝
Nemusite, ak mate AMD procesor. To len Intel tam dava tepelnoizolacnu pastu sedivku.
Inteláci plačkajú, lebo AMD priletuje a Intel musí šetriť a dávať lacné šedivky, kde pri i7 7700K zakázal taktovanie, lebo sa prehrieval 😀 B-]
A kdyby jen při taktování, horší kusy měly problémy s teplotními špičkami i na základních frekvencích. Za což přesně mohla pasta, chlazení dokázalo chladit dobře, jen byl přenos teplot pomalý.
To že to AMD pájí je ověřená informace, nebo ňákej kec? To by bylo uplně ideální kdyby to tak bylo. Nechápu proč by to Intel nedělal taky, to přece neni žádná jaderná fyzika. Jinak teda nevim jestli jde ke křemíku pájet, asi těžko, takže by mě celkově zajímalo jak je to vlastně celý vyřešený. Já nechápu proč tam prostě nedaj plech s vyřízlym čtverečkem na to jádro a nezabrousej to pak do roviny, chladič by seděl přímo na křemíku a vyřešil by se tim problém s lámánim rohů křemíku. Buďto jsem naprosto geniální a nikoho to nenapadlo a nebo to Intel dělá schválně takhle debilně.
Názor byl 2× upraven, naposled 25. 1. 2018 12:14
Ano, je to ověřená informace.
Ještě intel sandy bridge byl pájený, ale na procesory od Haswellu už tam dává tu shitovou pastu
Samozřejmě že se ví že jsou pajene. Derbauer delidnul 1800X,byl pajeny. A navíc až do doby 2600K i Intel je pajel. I core2dua byly.
Asi by nám to přesně řekl nějaký technolog, ale bude to tak, že se na příslušné křemíkové ploše vytvoří pájitelný povlak (třeba napařením).
Rozkuchal jsem starou Pentium 4 a je tam taková plocha s měďěnou barvou a k tomu je připájenej ten křemík, nevim přesně co to je a jak to funguje, ale neni to pájení křemík přímo na ten plech.
"Zatímco dříve se vzduchové chladiče umísťovaly přímo na samotný křemíkový čip": taky to není zcela pravda, neboť ještě dříve se chladiče umísťovaly na keramické pouzdro CPU (486, Pentium, Pentium MMX) nebo už tehdy měly procesory heatspreader (např. Pentium Pro)
Olámaných rohů na AMD Duron a Athlon jsem viděl desítky. Stačilo trochu neopatrnosti a křemík se už sypal.
U Pentium III jsem olámanejch čipů zažil taky dost, ale překvapivě to většinou fungovalo, nechápu jak je to možný. 😉
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.