Software | Tipy | Návody

Dělají vám problém uvozovky nebo pomlčky? Typopo pomůže s typografií

Zdroj: Typopo
Dělají vám problém uvozovky nebo pomlčky? Typopo pomůže s typografií | Zdroj: Typopo

Word i LibreOffice Writer vám sice pomohou s typografií, ale co když je nemáte nebo píšete e-mail, příspěvek na sociální sítě či blog přímo na webu? Pak se může hodit online nástroj Typopo od brněnského vývojáře Braňa Šandaly.

Neopraví za vás gramatiku nebo pravopis, ale pozná, kde jste špatně vložili mezeru, že nepoužíváte české uvozovky, místo pomlčky máte spojovník a že výpustku tvoří jen tři tečky. A i ty jsou tvořeny jedním znakem, nikoliv třemi jednotlivými tečkami.

Dobrá, česká pravidla možná znáte. Typopo ale provede kontrolu i ve slovenštině, angličtině, němčině nebo rusínštině. Každý jazyk má totiž specifickou typografii.

Klepněte pro větší obrázek
Typopo barevně označí chyby a navrhne správné řešení

Typopo má také výukový charakter. Text po vložení neopraví ihned, ale nejdříve červeně vyznačí chyby a zeleně navrhne správné řešení. Kromě již zmíněných neduhů opravuje také apostrofy, znaky pro palce, úhlové minuty a vteřiny. Do textu také vloží správné exponenty (20 cm² místo cm2). Umí rovněž vložit pevnou mezeru za jednopísmenné předložky a spojky.

Klepněte pro větší obrázek
Opravený text

I tak je vhodné text po Typopo ještě zkontrolovat, protože i on může dělat chyby. V příkladu na obrázku se z Čapkova sci-fi R.U.R. snažil dělat R. U. R., přestože uměleckým záměrem byla zkratka bez mezer.

Užitečnou alternativou může být nástroj Jednoznakovky. Podporuje jen češtinu, ale zato obsahuje více pravidel a ta lze ještě jednotlivě zapínat/vypínat.

Diskuze (6) Další článek: Pentagon potvrdil autentičnost dalších snímků a videí zachycujících UFO

Témata článku: Software, Sociální sítě, Tipy, Návody, Typografie, Mezera, Uvozovky, Text, Pomlčka, LibreOffice Writer, Nástroj