Sociální sítě | Instagram | Děti

Dejte si pauzu, doporučí vám Instagram. Chce chránit teenagery, chystá nástroje pro rodiče

Ve prospěch duševního zdraví zavede nové funkce Instagram. Tvrdí, že mu na teenagerkách a teenagerech záleží, proto se soustředí na správu používání služby. Ve vybraných zemích zavádí možnost dát si pauzu. Česka se to ještě netýká, dočkáme se začátkem příštího roku.

Po stanovené době používání se Instagram připomene s tím, že už jste s ním strávili dost času a máte se jít věnovat něčemu jinému. Výzvu můžete překonat a pokračovat v používání. Zní to povědomě? Od roku 2018 vám Instagram spočítá, kolik času denně s ním strávíte. Rovněž vás volitelně upozorní, že jste dosáhli stanoveného časového limitu.

Funkce je poměrně dobře ukrytá, takže ji lehce přehlédnete. Novinka se liší tím, že počítá kontinuální dobu používání. Dále se mění přístup v tom, že Instagram sám vás vybídne, abyste si výzvu k pauze aktivovali. Za vás to nicméně neudělá. Spolu s pauzou vám doporučí i pár alternativních činností v případě, že tak učiníte.

Ochrana dospívajících a správa

Také další novinka aspoň dle výrobce míří na dospívající, byť ji pochopitelně bude moct použít kdokoli. Instagram zahajuje testování rozšířených možností správy na sociální síti. Konkrétně lze hromadně odstraňovat fotky a videa, ale i své dřívější komentáře a lajky. Na jednom místě pak můžete spravovat své aktivity.

Pokud prostředí v rámci testování nevidíte, vyčkejte na leden, kdy bude dostupné všem. Od letošního jara dospívajícím nesmí psát dospělí, pokud nejsou zařazení mezi sledované. Teď je dospělí už ani neoznačí v běžných příspěvcích, ani nezařadí do videí označovaných jako Reels Remixes a Guides.

To se stává výchozí nastavením pro nové účty, tj. u stávajících se zřejmě nic nemění. Opět se jedná o test, nastálo bude nové nastavení zavedeno začátkem roku 2022.

Vývojový tým se pouští do experimentů s omezováním škodlivého obsahu u dospívajících v sekci pro prozkoumávání obsahu a Instagramu. Chce jim také nabízet nová témata k prozkoumání. Zatím však není o čem mluvit.

Podpora rodičovství nastane v březnu

Poslední novinky se týkají rodičovství. Máte-li děti, množná oceníte novinky, které služba připravuje na březen. Za prvé budete smět kontrolovat, kolik času vaše děti na Instagramu tráví. Dospívající budou moct dát vědět rodičům, že nějaký účet nahlásili pro porušení pravidel. Platforma tím nepřímo vybídne k diskuzi.

Dále vývojový tým připravuje rodičovské či opatrovnické edukační centrum. Najdete zde informace a tipy k používání Instagramu ve své pozici. Chybět nemají ani rady, jak s dětmi mluvit o sociálních sítích.

Oznámení přichází pár týdnů po propuknutí kauzy Facebook Papers. Odhalila mj. to, že Facebook (nyní Meta) věděl, že Instagram je zejména pro dospívající lidi toxický, pro nápravu nicméně mnoho neudělal. Kauzu jsme rozebrali v podcastu:

Zdroje: Instagram Blog via Adam Mosseri na Twitteru | Meta Newsroom

Váš názor Další článek: Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Twitter, Instagram, Děti, Pauza, Novinka, Rodiče, Teenager, Česká republika, Instagram Blog, Duševní zdraví, Používání, Adam Mosseri, Facebook Papers, Vývojový týmJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost