Defragmentační nástroje zadarmo

Fragmentace pevných disků je jev, který je pro řadu běžných uživatelů velkou neznámou. Někteří zkušenější uživatelé však nesnesou úlomky dat „rozházené“ po celém pevném disku. Pokud patříte mezi ně, pojďte si přečíst následující řádky, kde se dozvíte o několika defragmentačních programech dostupných zadarmo.
Defragmentační nástroje zadarmo

S defragmentačními programy se setkáte především v systému Windows, proto se dále budu věnovat pouze jemu. Defragmentační nástroj v jeho starších verzích nebyl nikterak propracovaný. To se změnilo s příchodem Windows 2000, ve kterých bylo použito defragmentační jádro od společnosti Executive Software International, která, jak jistě víte, stojí za nástrojem Diskeeper. Mimochodem, společnost se nyní jmenuje Diskeeper Corporation.

Co nabízí nástroj obsažený ve Windows? Mnozí naříkají, že uživateli sděluje pouze minimum informací. Analýza fragmentace zobrazí dialog, ve kterém je v případě velké fragmentace napsáno, že jednotku je potřeba defragmentovat. Podrobnosti chybí. Můžete si je ovšem na požádání zobrazit. V protokolu, který je možné i uložit, najdete obecné informace o diskové jednotce, procentuální vyjádření fragmentace, a mnoho dalších čísel s fragmentací souvisejících. Program vám také zobrazí seznam nejvíce fragmentovaných souborů. Narozdíl od placených programů však zobrazuje mapu disku pouze jako barevný panel. Typické náhledy na části disku v podobě barevných kostiček chybí. Právě s kostičkami si řada nezkušených uživatelů spojuje defragmentaci, odtud i můj oblíbený výraz „kostičkování“. Nevýhodou může být také požadavek na 15% volného diskového prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Defragmentace v podání vestavěného nástroje Windows XP

Defragmentace v příkazovém řádku

I operační systémy Windows mají svůj příkazový řádek. Zkušený uživatel s ním dovede dělat spoustu věcí, podobně jak odborník v Linuxu nebo podobném operačním systému. Pomocí příkazového řádku Windows můžete defragmentaci a analýzu provádět také. Stále je přitom využíváno jádro z Diskeepera. Jednoduchým příkazem defrag C: spustíte analýzu a případnou defragmentaci disku.

Činnost programu defrag můžete ovlivnit několika parametry. Přidáním –a spustíte program v režimu, kdy se provede pouze analýza jednotky. Pokud vám chybí podobné informace, přidejte parametr –v. Jestliže chcete defragmentaci spustit i bez dostatku volného místa, stačí použít parametr –f.

Klepněte pro větší obrázek

Defragmentace v příkazovém řádku Windows

Contig od Sysinternals

Freewarové systémové nástroje Marka Russinoviche ze Sysinternals jsou velmi dobře známé. Prográmek Contig pracuje v prostředí příkazového řádku. Měl by zajistit spojení souborů na disku, tedy to, že jejich jednotlivé části nebudou v různých částech disku, ale soubory budou kontinuální. Program slouží k defragmentaci jednotlivých souborů. Ke své činnosti využívá defragmentační jádro ve Windows řady NT.

Podrobný návod k použití najdete na webové stránce programu. Obecný zápis příkazu je contig [-v] [-a] [-q] [-s] [jmeno_souboru]. Parametr –v slouží k výpisu informací, –a spouští pouze analýzu fragmentace souboru, –q je opakem véčka a slouží k potlačení veškerých informací. Parametr –s využijete, pokud chcete defragmentovat všechny soubory ve složce podle zadané masky, např. contig -s c:\program\*.dll.

Contig 1.52
Web: www.sysinternals.com
Výrobce: Sysinternals
Vlastnosti: příkazový řádek, pouze jednotlivé soubory, celkem rychlý

Klepněte pro větší obrázek

Defragmentační nástroj Contig od Sysinternals


Power Defragmenter 2.0.110

Za grafickou nadstavbu pro Contig by se dal považovat program Power Defragmenter. Jde vlastně o jakéhosi průvodce, ve kterém si uživatel může naklikat, jakou defragmentační akci chce provést. V první fázi si můžete vybrat, zda chcete defragmentovat pouze jednotlivé soubory, celé složky, nebo celý disk. Čtvrtá možnost nabízí tzv. PowerMode Disk Defragmentation. Tato volba by měla zajistit lepší výsledky při defragmentaci pevného disku. Pokud si vyberete defragmentaci složek, budete moci najednou zadat čtyři složky, se kterými chcete pracovat. Defragmentace disku nabízí výběr jednotky. Po tomto nastavení se spustí contig.exe, který defragmentaci provede. Pracuje docela rychle, takže ho lze doporučit minimálně k vyzkoušení.

Power Defragmenter 2.0.110
www.excessive-software.eu.tt
Výrobce: eXcessiove Software
Vlastnosti: GUI pro Contig, který není součástí balíčku. Není nutná instalace.

Klepněte pro větší obrázek

V režimu průvodce pracující Power Defragmenter


DG-Defragmenter 2.6.00

DG-Defragmenter je také grafickou nadstavbou pro program pracující v příkazovém řádku. Tentokrát jde ale o DirMS (najdete na www.dirms.com). Nabízí šest defragmentačních režimů a dovede najednou defragmentovat až tři diskové jednotky. V jednoduchém dialogu si zvolíte jednotku, režim defragmentace a proces spustíte. Režim Standard spouští běžnou defragmentaci. Režim Slow je doporučen, pokud při defragmentaci dále pracujete v jiných programech. Další režim je optimalizován pro výkonnější počítače, jiný zase pouze skládá k sobě jednotlivé části souborů. Neupravuje jejich umístění a nezvětšuje volné místo. Další dva režimy defragmentace nabízí seřazení souborů podle data a přesunutí do rychleji dostupných částí disku.

Program ke všem volbám zobrazuje vcelku srozumitelnou nápovědu. Jeho součástí jsou také další nástroje: čističe disku Find Junk Files, Find Empty Folders a Find Dead Links, nástroj pro výpis velikosti složek Folder Space a program HD Tune. Ten jistě znáte. Slouží k měření rychlosti disku, zobrazování informací pomocí technologie S.M.A.R.T. a k vyhledávání vadných sektorů.

DG-Defragmenter 2.6.00
Web: www.softpedia.com
Výrobce: BeON Corp
Vlastnosti: GUI pro DirMS, obsahuje celou řadu dalších nástrojů

Klepněte pro větší obrázek

DG-Defragmenter nabízí celou řadu dalších diskových nástrojů


DefragNT/XP

Povedený nástroj pro defragmentaci pevných disků nabízí Andrei Gaceff. Program zobrazuje grafickou mapu skupin clusterů, barevně odlišenou podle obsahu. Klepnutím na jednotlivé čtverečky zobrazíte dialog s podrobnostmi. Program nabízí provedení analýzy, která zjistí fragmentaci volného místa, počet volných clusterů, fragmentaci souborů a další. Jakmile je analýza provedena, můžete klepnutím do barevných čtverečků zjistit, které soubory obsahují. Jednoduše si také zobrazíte seznam fragmentovaných souborů.

Při spuštění defragmentace budete dotázáni, zda má program zpracovávat i ty soubory, které nejsou fragmentovány. Poté se zobrazí dialog s podrobnými možnostmi pro třídění souborů podle určitého klíče. Program také dovede přesouvat clustery do zadaných pozicí.

DefragNT/XP 1.9
www.geocities.com/andreigaceff
Výrobce: Andrei Gaceff
Vlastnosti: velký výběr třídění souborů, podpora UNICODE a disků USB

Klepněte pro větší obrázek

Defrag NT/XP patří k nejlepším zdarma dostupným defragmentátorům

Další nástroje

Zdarma dostupných defragmentačních nástrojů je celá řada. Pro optimalizaci odkládacích souborů a databáze registrů můžete použít PageDefrag od již zmiňovaných Sysinternals. DefragMentor Lite CL je volně dostupná verze defragmentačního nástroje, který pracuje v příkazovém řádku. Grafická verze je placená. Již zmiňovaný DirMS má souputníka v podobě programu Buzzsaw, který může běžet na pozadí a defragmentaci provádět průběžně. Vyzkoušet můžete také Diskeeper Lite, který by měl být zdarma a nabídnout oproti nástroji obsaženému ve Windows rychlejší práci. Stahujte z www1.execsoft.com/dklite.exe.

Komerční programy pro defragmentaci disku
O&O Defrag V8.0 Professional Edition O&O Software GmbH www.oo-software.com
Diskeeper 10 Diskeeper Corporation www.diskeeper.com
PerfectDisk 7.0 Raxco Software, Inc. www.perfectdisk.com
DefragManager Winternals Software LP www.winternals.com
DefragMentor Premium DefragMentor Software defragmentor.com
Ashampoo Magic Defrag 1.10 ashampoo GmbH & Co. KG www.ashampoo.com
MindSoft Defrag 4 MindSoft www.mindsoftweb.com
Power Defrag 3 E-Technik www.e-technik.com

Témata článku: Software, Windows, Unicode, Slow

41 komentářů

Nejnovější komentáře

 • khonsun, khonsun 3. 12. 2006 8:13:13
  Dobry den. Vcera jsem si natahl Vami doporucovany program a diky za nej....
 • Kováčik 31. 7. 2006 22:33:14
  Na webu "www.majorgeeks.com" v sekci "Drive Utilities"
  si najdete...
 • Zizi 22. 3. 2006 15:03:47
  Také jsem někdy používal o&o defrag ale asi to neumím nastavit. 80GB...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky