Definitivní sbohem modle jménem Cray

Americká organizace The National Partnership for Advanced Computational Infrastructure (NPACI) si vybrala IBM pro instalaci prvního počítače s výkonem několika teraflopů (bilionů kalkulací za vteřinu), určeného vysokoškolským odborníkům a výzkumníkům z celého světa.
Americká organizace The National Partnership for Advanced Computational Infrastructure (NPACI) si vybrala IBM pro instalaci prvního počítače s výkonem několika teraflopů (bilionů kalkulací za vteřinu), určeného vysokoškolským odborníkům a výzkumníkům z celého světa. Toto největší budované superpočítačové centrum bude přístupné prostřednictvím Internetu.

Superpočítač bude instalován v San Diegu, v superpočítačovém centru (Supecomputer Center, SDSC) a bude pomáhat odborníkům a výzkumníkům řešit složité počítačové problémy, jakými jsou odhalování tajemství lidského mocku, modelování klimatu, či pochopení původu a počátků vesmíru.

Dodávka systému IBM RS/6000 SP s unixovým operačním systémem AIX je naplánována na druhou polovinu roku 1999. Nejdříve bude celý systém testován na čtvrtinovém výkonu a následně bude uveden na plný výkon. Kompletní systém bude mít více než 1 tisíc mikroprocesorů a bude největším počítačem, osazeným čipem IBM POWER3.

Společnosti IBM a SDSC se dále dohodly na rozšíření spolupráce, která dnes zahrnuje ukládání dat a digitální knihovny, nově i prostředí paralelního programování a „transparent Supercomputing“.

Sbohem tedy, superpočítačová modlo jménem Cray — pokrok se nedá zastavit, komerční počítače od IBM, trochu vylepšené, už předhonily legendu v superpočítačích, jimiž ještě nedávno byly stroje, které ještě nedávno navrhovala zemřelá legenda, průkopník počítačového průmyslu, Seymour Cray.

Váš názor Další článek: Cisco kupuje PipeLinks: opět jde o hlas na vlnách IP

Témata článku: Programování, Diego, Celý stroj, Model S, Komerční model, Legenda, San Diego, Celá knihovna, Cray

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů