Microsoft | Windows | Procesory | Windows Defender

Defender ve Windows 10 a 11 příliš vytěžuje procesory od Intelu. Spolkne až 6 % výkonu

Defender ve Windows 10 a 11 příliš vytěžuje procesory od Intelu. Spolkne až 6 % výkonu

Obecně Microsoft Defender i přes drobná zaváhání plní dobře roli ochránce Windows před malwarem. K zaváháním patří loňské generování tisíců malých souborů, jimiž plnil prostor na úložišti. Kevin Glynn, autor nástrojů ThrottleStop nebo RealTemp, objevil jiný aktuální problém. Defender některé zatěžuje procesory více, než by měl.

Jakýkoli antivirus poskytující ochranu v reálném čase bude mít určitou režii. Podle měření Glynna ale např. špičkový Core i9-10850K, jehož jádra běží všechna na 5 GHz, kvůli Defenderu ztrácí 1000 bodů v benchmarku Cinebench, tj. 6% ztráta. Podobné ztráty prý hlásí majitelé a majitelky procesorů Core osmé až jedenácté generace.

Dochází k tomu ve Windows 10 i 11, jen procesory od AMD jsou zřejmě z obliga. Specificky Microsoft Defender začne náhodně využívat všech sedm hardwarových čítačů, které procesory Core poskytují. Čítače přitom používá v jiném režimu než jiné běžné softwarové nástroje, intervaly a operační časy se zdají být náhodné.

Nikdo neví, co dělá, něco ale Defender dělá

To je problém zejména v momentě, kdy používáte monitorovací nástroje jako HWiNFO nebo Core Temp. I když je nepoužíváte, Defender stále nadměrně zatěžuje procesor, tvrdí Glynn. Po manuálním přepisu čítačů Defender zastaví svou činnost, ať je jakákoli, a nadužívání procesoru přestane. Nijak se to přitom nedotkne jeho schopnosti detekovat malware.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dokud situaci případně nevyřeší Microsoft, nabízí se zhruba čtyři postupy. S problémem se můžete smířit, můžete také sáhnout po jiném antiviru a Defender vypnout. Pouhé vypnutí ochrany v reálném čase pochopitelně nelze doporučit. Jedno řešení připravil také Glynn. Pokud přeprogramujete jeden čítač, Defender si toho všimne a nadměrná zátěž ustoupí.

Prakticky a snadno toho dosáhnete s nástrojem ThrottleStop, který teď v nastavení obsahuje položku Windows Defender Boost. Ta přesně tohle dělá. Nástroj stačí po startu systému spustit jen jednou a pak jej můžete hned zase zavřít. Při případném použití si dejte velký pozor, ThrottleStop patří do rukou pouze lidem, kteří velice dobře vědí, jak a k čemu ho použít.

Zdroje: TechPowerUp

Diskuze (42) Další článek: Řvoucí motory a ekologie jdou dohromady. Formule 1 zavede syntetické palivo

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, AMD, Intel, Procesory, Windows 10, Windows 11, Antivirus, Viry, Malware, Windows Defender, Cinebench, Procesor, Defender, Nástroj, Microsoft Defender, Antiviry na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejnovější trailer na akci Saints Row vám přiblíží příběhové pozadí
Michal Maliarov
Saints RowVideoAkce
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza
Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě