Umělá inteligence | Neuronová síť

DeepNude: Estonci vyrobili neuronovou síť, která ženám krade šaty. I plavky!

Partě programátorů z Estonska se podařilo k problematice neuronových sítí a strojového učení přitáhnout polovinu internetu, což se doposud nepodařilo žádnému popularizátorovi počítačových věd včetně Googlu. Drtivou většinu z nich tvoří muži všech věkových kategorií.

Stačilo jim jediné. Vyrobit neuronovou síť, která se na 10 000 fotografiích ženského těla naučila, jak vlastně vypadá. Díky této znalosti nyní umí, ehm, svlékat oděné dámy do naha.

Klepněte pro větší obrázek
DeepFake v akci. Vlevo skutečná Natalie Portmanová, no a vpravo její šatů zbavená verze, jak ji dokreslila neuronová síť (Vice.com). 

Desktopová aplikace DeepNude v posledních hodinách způsobila hotový poprask a autoři ji nakonec museli zablokovat. Nikoliv však z důvodu etiky, ale jednoduše proto, že byl zájem tak ohromný, že se jim zhroutily servery. Na webu slibují, že se za pár dnů vrátí.

Zatímco bezplatná verze zakryje fiktivní poprsí a klín černými obdélníky, placená zobrazí jen vodoznaky upozorňující na to, že se opravdu jedná o fake.

DeepNude k běhu používá upravenou neuronovou síť pix2pix, o které jsme už na Živě.cz psali mnohokrát, její deriváty totiž třeba podle náčrtku myší v okně prohlížeče vygenerují fotorealistický obrázek.

Načrtnete kočku a pix2pix ji podle vašeho tvaru opravdu vygeneruje. DeepNude stejnou transformaci používá na dopočítání chybějícího těla zakrytého třeba halenkou, což se kupodivu setkalo s mnohem větším zájmem internetové veřejnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
DeepNude v akci jako desktopová aplikace

Ale dost legrace. DeepNude je další ukázkou toho, že skutečná hrozba A.I. nespočívá v tom, že bychom snad v dohledné době vyrobili nějakého terminátora či Matrix, ale v tom, že je tu reálné riziko toho, že A.I. bude generovat textové i audiovizuální fake news, které už nedokážeme rozpoznat od reality.

A to je v éře informačních hybridních válek na internetu tak trochu novodobá jaderná puma.

Diskuze (55) Další článek: Vannevar Bush: Ten, kdo viděl budoucnost počítačů

Témata článku: Google, Internet, Umělá inteligence, Strojové učení, Neuronová síť, Matrix, SOB Top, Popularizátor, Estonsko, Šaty, DeepNude, Plavky, Síť, Obdélník


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

** Jak vypadá nitro téměř 6" mobilního telefonu? ** Provedli jsme pitvu Nokia 7.1 se třemi kamerami ** Základní deska je vlastně docela maličká

Jakub Čížek | 16

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 28

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch