DeCSS: První dodatek ústavy je svatý

Crack na DVD má velkou šanci být legalizován.
Spor o program zvaný DeCSS se může stát významným precedentem pro otázku ochrany autorských práv na Internetu vůbec – ve prospěch crackerů. Případ si stručně připomeneme: norský student prolomil ochranu šifrování DVD nahrávek zvanou CSS a program pod názvem DeCSS umístil volně na web. Průmysl se ozval a vytáhl s žalobou proti 72 webům, které tento program veřejně šířily; Nor byl vystaven zásahu policie, která mu zabavila počítače, cédéčka a mobilní telefon Nokia (!). Šíření programu a jeho vzrůstající popularitě to samozřejmě nezabránilo ani v nejmenším, právě naopak, a policejní aparát „mlátící pendrekem do počítačů“ se samozřejmě stal opět předmětem posměchu. Program DeCSS umožňuje přehrávat DVD nahrávky na operačních systémech, které přímo nepodporují jeho kódování, jako například Linux; to by bylo v pořádku, ale jeho „vedlejším účinkem“, který se ovšem pochopitelně stal účinkem hlavním, je odkódování DVD jako takové, na jakékoli platformě.

Na obranu studenta a jeho postupu se ale postavila silná skupina Electronic Frontier Foundation (EFF), která právě nyní vyhotovila a podala odvolání na kalifornský nejvyšší soud vůči jeho předběžnému opatření zakazujícímu crack šířit. EFF je významná skupina právníků, zaměřující se na prosazování známého prvního dodatku americké ústavy (tzv. First Amendment, spíše než dodatek by se měl označovat jako „První pozměnění“ ústavy), který velmi široce a deklarativně zajišťuje svobodu projevu a právo na neomezené šíření informací. EFF tvrdí, že zpětné inženýrství (postup, který použil onen šestnáctiletý Nor) je zcela regulérní metodou a její „cenzorování“ je pokusem o blokování vědy, vzdělávání a inovací.

Jak je v americké praxi obvyklé, je silná, profesionální právní ochrana klíčem k výhře v komplikovaných procesech, jako je tento. První dodatek americké ústavy je všeobecně považován za něco, co je pro Ameriku svaté, co konstituuje její základní, nezcizitelné hodnoty (viz „Lid versus Larry Flynt“), něco, na co jsou Američané zřejmě nejvíce hrdí. S troškou přehánění se dá říci, že jakmile se dá soudní proces opřít o porušování prvního dodatku, je skoro vyhráno – Amerika má dlouhou zkušenost s řadou podobných procesů už od dob mccarthismu a skoro všechny byly posléze dovedeny k vítězství na straně zastánců svobody šíření informací.

Pokud v odvolání EFF vyhraje, bude to zřejmě znamenat nesmírně silný precedent použitelný v desítkách dalších případů: od crackování komerčních programů a jejich šíření po Internetu až po odklíčovávání ochran digitální hudby šířené přes Internet (např. Liquid Audio, MS Audio). Výrobci se budou muset smířit s tím, že se sice mohou bránit proti těm, kteří nelegálně používají autorské produkty (v praxi je však tato ochrana chabá, skoro neproveditelná), ale nebudou zřejmě schopni zabránit veřejnému šíření cracků.

Případ s DeCSS nečekaně získává ještě jednu velkou podporu. Clevelandský profesor Peter Junger vyhrál dlouhotrvající soudní spor s národní bezpečnostní agenturou, založený – jak jinak – na oblíbeném Prvním dodatku. Profesor totiž publikoval on-line svá skripta pojednávající o šifrování; jinými slovy, návody na vytvoření šifrovacích/dešifrovacích programů s velkou délkou klíče. Tyto produkty samotné i technologie, které se k nim vážou, jsou přísně embargované a vztahují se na ně velice přísné tresty; profesorova skripta ale byla dostupná veřejně komukoli na Internetu, ať z Philadelphie nebo z Libye. Soud uznal, že profesor má právo – právě s odvoláním na První dodatek – své materiály volně publikovat. Případ je svou podstatou nesmírně podobný právě aféře okolo DeCSS, na kterou lze také pohlížet jako na zveřejnění informací o technologiích šifrování. Šestnáctiletý Nor má tak o hodně větší naději, že dostane svůj mobil nazpátek. Mimo jiného.

Diskuze (29) Další článek: Tak jaký byl Březen?

Témata článku: Linux, Soudní ochrana, Philadelphia, Libye, Crack, Velká naděje, Liquid, Vedlejší produkt, Pendrek, První případ, Předběžný název, První dodatek, Podobné opatření, Šíření, Velký spor, Právní ochrana, Cleveland, Dešifrovací klíč, Významná skupina, Velká popularita, Ústa, Komplikovaný proces, Precedent, Kalifornský soud, DEC


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky