Dechberoucí podívaná: Vědci soutěžili o nejhezčí fotografii ze svého bádání

  • Během vědeckého bádání se naskytnou fascinujcí pohledy
  • Vědci proto mají svou vlastní fotografickou soutěž
  • Podívejte se na nejlepší snímky

Britská organizace The Royal Photographic Society (Královská fotografická společnost) organizuje mezinárodní fotografickou soutěž s názvem Images for science (Obrázky pro vědu). Do soutěže se může zapojit kdokoli, kdo přinese zajímavé fotografie z oblasti vědy. Letošní ročník už byl ale uzavřen a právě byly vyhlášené vítězné snímky. Jsou to úchvatné fotografie.

Často je na soutěžních fotografiích využito mikroskopu nebo alespoň makro přiblížení. Nicméně do pětice vítězných snímků se dostal i snímek detektoru XENON1T, který zaujme i v běžném měřítku. Jedná se o zařízení na výzkum temné hmoty, které je umístěno hluboko v podzemní laboratoři pod horským masivem Gran Sasso v Itálii.

Soutěž byla vyhlášena ve třech věkových kategorií, abych měli šanci i mladí studenti. Jejich výsledky jsou však zcela srovnatelné s fotografiemi dospělých vědců. V kategorii do 17 let zvítězila Ella Main se snímkem, který pořídila při pokusech s ferrofuildem, což je tekutá suspenze z magnetických nanočástic. Kategorii 18 až 25 let ovládla Teresa Zgoda s mikroskopickou fotografií Tasemnice dlouhočlenné.

Mezi stovkou finálových fotografií se objevily další velmi zajímavé snímky. Například zmrzlá mýdlová bublina, kterou zachytila slovenská fotografka Daniela Rapavá. Je to fotografický experiment, do kterého se můžete pustit klidně sami, stejně jako třeba do fotografování zavíracího špendlíku držícího se díky intermolekulárním silám na hladině vody. S takovou fotografií se do finálové stovky dostal Richard Germain. Na další vybrané fotografie se můžete podívat v galerii výše.

Soutěž letos probíhala již potřetí. Pokud vás zaujala, můžete se přihlásit do připravovaného ročníku 2018. Zatím nebyly zveřejněny detaily k příštímu ročníku, ale sledujte web soutěže a tam se časem vše dozvíte. Soutěž si už získala slušné renomé, letos bylo přihlášeno několik tisíc fotografií a hlavním sponzorem byl Siemens.

Diskuze (4) Další článek: V Brooklynu se schyluje k energetické revoluci. Newyorčané by si mohli navzájem prodávat elektřinu

Témata článku: Věda, Fotografování, Věková kategorie, Mladý student, Horský masiv, Events, Kategorie, Fotografie, Úchvatná fotografie, Příští ročník, Letošní ročník, Zajímavá fotografie, Bádání, Itálie, Vědec, Snímek, Britská organizace, Nanočástice, Podívaná, Temná hmota

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů