Debian ve vesmíru, GitHub v Bílém domě

Po měsíci je tu další souhrn událostí za poslední týdny ze světa Linuxu a open source. Debian zamíří na pracovní laptopy posádky ISS, OpenStreetMap má nový editor a další události.
Debian ve vesmíru, GitHub v Bílém domě

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Snazší vytváření podkladů na OpenStreepMap

OpenStreetMap Foundation, nezisková organizace spravující projekt OpenStreetMap (OSM), zveřejnila moderní a atraktivní editor mapových podkladů. Jmenuje se iD (GitHub). Tímto krokem se loučí s příliš technickým přístupem k vytváření map a cílí na aktivní uživatele, kteří mají v rukou tablety, a očekávají jednoduché ovládání. Zároveň – s předpokládaným navýšením počtu uživatelů – byla vyhlášena sbírka na nový hardware, který by měl budoucí nápor zvládat.

Klepněte pro větší obrázek
Nový editor pro OpenStreetMap

OpenStreetMap jsou dalším z otevřených projektů – když jako předchozí uvedeme Linux (jádro) a Wikipedii – které mění svět nejen informačních technologií. Očekává se, že nový editor napomůže rozvoji OSM, a tyto „otevřené mapy“ začnou reálně konkurovat mapám od Googlu, Applu či Nokie.

Na vesmírné stanici ISS bude spolehlivý systém – Linux

NASA nainstaluje na notebooky používané na International Space Station (ISS) linuxový systém, a to Debian GNU/Linux verze 6. Keith Chuvala, jenž má tuto techniku na starosti, prohlásil: „Přenesli jsme klíčové funkce z Windows na Linux, protože jsme potřebovali operační systém, který je stabilní a spolehlivý a který budeme mít pod kontrolou. Takže když ho bude potřeba záplatovat, vylepšit nebo upravit, tak můžeme.“

Klepněte pro větší obrázek
Mezinárodní vesmírná stanice

S přípravou systému a školením vývojářů pomáhá týmu z NASA organizace The Linux Foundation. Ačkoliv jde o zařízení pro celkem šest osob, požadavky na systém a aplikace nejsou triviální. Připravuje se totiž také první humanoidní robot ve vesmíru (robonaut), který bude taktéž poháněn Linuxem. Málokoho asi překvapí, že se jmenuje R2 podle filmové postavy z Hvězdných válek. Ten bude mít na starosti nebezpečné úkoly a v budoucnu se stane dalším členem posádky.

I když máte neprofesionální webové stránky, můžete být expertem na Linux ve vesmíru. Třeba by nám Keith zodpověděl otázku, jestli v budoucnu pošlou do vesmíru také robota C-3PO...

Google Compute Engine poběží na Debianu

Google Compute Engine je jedna ze služeb, které Google nabízí firmám. Umožňuje využívat výkon serverů pro náročné výpočetní operace. Patří do palety služeb „infrastructure as a service“ a vzájemně se doplňuje s Google Cloud Storage, Google App Engine a Google BigQuery. Technicky jde o virtuální linuxové servery s REST API, jejich škálovatelnost umožňuje budování rozsáhlých aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Dosud běžela GCE na linuxovém systému pojmenovaném Google Compute Engine Linux, který byl podle FAQ linuxovou distribucí používající balíčky Debianu v rozsahu minimální distribuce Ubuntu, a byl vytvářen na míru. Nyní GCE přechází na Debian GNU/Linux ve verzi 6 a 7. To znamená, že zákazníci získají jako virtuální servery právě systémy Debian GNU/Linux. Vývojáři Debianu spolupráci vítají a podporují, protože Google je významným podporovatelem vývoje.

A pořád najdete lidi, kteří vám budou tvrdit, že „linuxy“ na pořádnou práci nejsou...

Open data & gov


Bílý dům použil GitHub pro zveřejnění politiky open data

GitHub se velmi rychle stal populární líhní nového softwaru. Jeho síla spočívá ve spojení s Gitem, týmovým nástrojem pro vývoj softwaru. Principem tohoto propojení je možnost připojit se k vývoji softwaru nebo vytvořit fork – novou verzi – a rozšiřovat tak softwarovou pestrost.

Ovšem není nutné omezovat se jen na software, jak právě světu ukázal Bílý dům. Na GitHubu zveřejnil pod názvem Project Open Data pracovní verze dokumentů, které definují metodiku zpracování, uchovávání a využití dat státní správy. Kdokoliv je nyní může vylepšovat, měnit, doplňovat nebo vytvářet vlastní verze (forky). V prvním odstavci textu je mmj. uvedeno, že zpřístupnění dat (otevření – open) posiluje demokracii. Asi není lepší příklad demokracie.

Nabízí se spousta vtipných a ironických poznámek na situaci v ČR. Ale byly by vlastně únavné. Snažme se, aby se i náš stát choval demokraticky a svá data otevíral.

Zajímavé distro


Software pro školství – openSUSE Edu Li-f-e ve verzi 12.3-1

Není bohužel mnoho aplikací vyvíjených na míru školám. Je (u nás) také málo škol, které by o tomto softwaru věděly a používaly ho. Přitom Edu Li-f-e patří mezi velmi kvalitní softwarové balíky pokrývající mnoho školských potřeb. Obsahuje např. prostředí KDE, GNOME3, Cinnamon, vývojářské nástroje, aplikace pro správu učebny, množství výukových programů, webové aplikace jako Moodle nebo ATutor, grafické nástroje a množství dalšího softwaru. Nedávno vydaná verze je ke stažení také jaké torrent.

Klepněte pro větší obrázek

Nasazení v praxi zřejmě brání hlavně nulová propagace a neexistující metodika, bez které to nepůjde.

Jednou větou

  • Na ftp vývojářů Debianu vznikly adresáře pro další vydaní – Jessie.
  • 9..5. skončila podpora Ubuntu 8.04 Server, Ubuntu 10.04 a Ubuntu 11.10.
  • Skončila distribuce Cinnarch (Cinnamon+Arch Linux) a vznikl Antergos (Arch Linux+GNOME3, Cinnamon, Razor-qt a Xfce).
  • Maqetta je HTML5 editor, vyšla verze 10 s mnoha novinkami.
  • Apache OpenOffice hledá logo, probíhá výběr návrhů prvního kola
Diskuze (28) Další článek: Recon Jet: První velký vyzyvatel Google Glass hlavně pro sportovce

Témata článku: Vesmír, Software, Operační systémy, Linux, Open source, Astronomie, Torrent, Mezinárodní vesmírná stanice, GitHub, Debian, OpenStreetMap, Google.com, My Cloud, Člen posádky, Neprofesionální využití, Bílý dům, Linuxový systém, Archon, Rest, DEB, Výukový program, Otevřený projekt, Engine, Apache, The Linux Foundation, Nejlepší notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 63

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB