Intel | Procesory | Paměti

DDR5 konečně dostanou smysl. S procesory Intel Core 13. generace vykazují mnohem vyšší výkon

S nadcházející generací desktopových procesorů Intel Core 13. generace (Raptor Lake-S) se konečně dočkáme reálného využití schopností nových pamětí DDR5, které v současnosti u procesorů Core 12. generace ještě nedávají moc smysl. Obzvláště kvůli ceně.

V databázi testovacího programu Geekbench 5 se totiž objevilo zajímavé srovnání vzorku 16jádrového procesoru Intel Core i7-13700K s architekturou Raptor Lake, kdy byl výkon změřen při použití pamětí DDR4-3200 a DD5-5200.

Zatímco při jednojádrovém testu byl výkon stejný kolem 2 tisíc bodů, při zatížení všech jader byl už náskok DDR5 znatelný. Při použití pamětí DDR4 dosáhl procesor jen na 16 542 bodů, zatímco s DDR5 na nepříliš vysoké frekvenci 5,2 GHz pak o přibližně 20 % více, přesně 19 811 bodů.


Nejoblíbenější paměti DDR5

Další oblíbené paměti DDR5


Testy proběhly na stejné základní desce ASRock Z690 Steel Legend, ale jednou ve variantě s podporou DDR4 a podruhé pak ve verzi pro paměti DDR5. V obou případech byly použité dva 16GB paměťové moduly.

Pokud se tento rozdíl ukáže jako reálný standard s novou generací procesorů, rozhodně už bude zajímavější přejít na DDR5, které by měly už být zase o něco levnější a dostupné i ve vyšších frekvencích.

Podle posledních spekulací odhalí Intel nové procesory 7. října.

Diskuze (28) Další článek: Procesor Ampere Altra Max s 80 jádry Arm byl otestován v Geekbench 5. Překoná i nejlepší konkurenci na bázi x86

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,