DDR2 vs. DDR3: Intel razí novou technologii, AMD se veze

Zatímco Intel intenzivně pracuje na přechodu na nové DDR3 moduly, společnost AMD potvrdila, že plánuje ještě nějaký čas setrvat u DDR2. Poslední novinkou u AMD je ohlášení oficiální podpory rychlejších 1066MHz paměťových modulů DDR2 u připravovaných procesorů.
DDR2 vs. DDR3: Intel razí novou technologii, AMD se veze

Z dosavadního vývoje to vypadalo, že už nás DDR2 paměti nemají čím překvapit. Minulý týden ale ohlásila společnost Micron výrobu prvních 1066MHz paměťových čipů pro DDR2.

Jestli se vám na tom při pohledu do současných ceníků něco nezdá, nemýlíte se. Moduly označené nálepkou DDR2-1066 MHz se prodávají dost dlouho, jenže… u těch současných, vyráběných z výběrových čipů, je pro běh na deklarované frekvenci nutné zvýšené napájecí napětí (namísto původních 1,8 je to obvykle 2,1 či 2,2V). Jde tedy spíše o obdobu toho, co známe z grafických karet – tedy o produkty určené k přetaktování, které je posvěcené přímo výrobcem, se vším, co k tomu patří – vyšší spotřeba a s ní související vyšší teploty a obtížnější chlazení.

Klepněte pro větší obrázek

Momentálně se k podpoře těchto modulů, označovaných jako PC2-8500, hlásí u svých čipových sad jen společnost Nvidia, ale díky novince Micronu by se měla přidat i společnost AMD, SiS a Via, nejasný je postoj Intelu.

V poslední době vás zásobujeme spíše zprávami o nadcházející generaci paměťových modulů DDR3. Intel má již připravenou čipovou sadu P35, která právě DDR3 plně podporuje. Zde se ukazuje nesporná výhoda odděleného paměťového řadiče – zatímco AMD musí s novou platformou podporující DDR3 moduly uvést i novou řadu procesorů, a naopak – bez existence slušné nabídky DDR3 modulů může novou platformu uvést jen s velkými obtížemi, Intel je mnohem flexibilnější.

V Japonsku se už první DDR3 paměti začínají prodávat, ale zřejmě ještě dost dlouho nepůjde o výhodnou záležitost – ceny 1GB modulů s frekvencí 1066 MHz se pohybují v přepočtu kolem osmi tisíc korun, poloviční 512MB moduly stojí kolem čtyř tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpočátku můžeme DDR3 paměti čekat jen v nejvýkonnějších počítačích, běžnou součástí levných sestav se mají stát až v roce 2009.

Podobně, jako tomu bylo v případě Athlonů 64 a platformy Socket 939 je ze zveřejněných plánů AMD evidentní, že s přechodem na nové moduly nespěchá. Paradoxně je to pro nás za současné situace dobře. Ceny 1GB 1066MHz modulů DDR2 se teď pohybují mezi třemi a čtyřmi tisíci korun s daní – i když se to ve srovnání s 800MHz moduly musí zdát moc, vedle DDR3 je to za hubičku. Navíc se dá čekat, že budou ceny 1066MHz pamětí klesat podobně, jako tomu bylo v případě DDR2-800 modulů - ve srovnání se současnými patnácti stovkami za levnější 1GB 800MHz DIMMy jsou prakticky neprodejné.

Nové nativní čtyřjádrové procesory AMD, které by se měly na trhu objevit v průběhu druhé poloviny roku 2007, mají 1066 MHz DDR2 paměti podporovat oficiálně. AMD doufá, že právě díky novince společnosti Micron bude schopné konkurovat výkonu DDR3 pamětí za mnohem přijatelnější cenu. Nižší spotřeba DDR3 modulů s napájecím napětím 1,5 V je jednou z výhod DDR3 pamětí, s poklesem napájecího napětí na 1,8 V u nových 1066MHz DDR2 modulů se ale náskok DDR3 zase o něco sníží.

Ve výsledku pro nás vypadá vše docela pozitivně. Je třeba upozornit, že už pár měsíců po uvedení nových procesorů AMD může být vše jinak. Vzpomeňte na situaci před loňskými prázdninami: není to tak dlouho, a přesto - kdo tehdy investoval jednoho či dvou gigabajtů pamětí DDR pro AMD na socketu 939, může dnes moduly s jinak slušnou kapacitou při případném upgradu vyhodit. Stejně tak se nevyplatí další paměť dokupovat. Podobná situace nás čeká i u DDR2 - nepotrvá to dlouho a nevyplatí do „starých“ modulů investovat. Podpory DDR3 u AMD se dočkáme někdy v průběhu příštího roku.

Zdroj: Micron, Akiba PC

Témata článku: DDR2, DDR3, Paměti ddr2 800mhz, Paměťový modul, Poloviční kapacita, Micron, AMD Vega, Nová technologie, Poloviční paměť, Modul, Nadcházející týden, DDR

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner, Adam Vágner 16. 5. 2007 22:11:18
    ani nevím. Třeba proto, že týden po tomto článku vylezlo na anandtechu...
  • MadMaxII 15. 5. 2007 11:23:36
    "Podpory DDR3 u AMD se dočkáme někdy v průběhu příštího roku" - Jak jste...
  • mira 8. 5. 2007 10:14:47
    Vubec nelituju, ze jsem investoval do 2GB DDR400, protoze ted je prodam za...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

Včera | Jiří Černý | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?