V poslední době se paměti DDR SDRAM stávají standardem. Již delší dobu se připravují jejich nástupci DDR-II a QDR (Quad Data Rate). Nyní firma RAMBUS představila revoluční technologii Yellowstone, která bude nejenom nástupcem RAMBUS pamětí, ale možná i DDR a QDR pamětí. Paměti s touto zbrusu novou technologie dokáží přenést v jednom taktu až 8 bitů neboli ODR - Octal Data Rate. Pojďme se podívat na tuto technologii blíže ...
Firma RAMBUS již dva roky vyvíjí paměťové moduly s kódovým jménem Yellowstone. Jedná se o revoluční technologii, která svými specifikacemi ohromuje. Startovní frekvence těchto pamětí by měla být 3,2 GHz. To je čtyřikrát větší frekvence, než kterou mají dnešní běžné 800 MHz RD RAM paměti a 24x více než dnešní SD RAM paměti. To by zas tak neohromilo, ale když k tomu připočteme tzv. ODR neboli Octal Data Rate. Začíná to být velmi zajímavé.

V dnešní době je běžné, že se v jednom taktu přenesou 2 bity. Jeden na vzestupné, druhý na sestupné hraně taktu. Tato technologie je poměrně stará. Vyvinula ji firma RAMBUS již v roce 1992, tzn. téměř před deseti lety. Až v dnešní době se tato technologie běžně dostává do počítačů. Na začátku roku 2003 by se měly objevit DDR - II paměti. Jsou to vylepšené DDR paměti, které budou mít větší propustnost na pin. Díky větší propustnosti na pin se bude moci zvýšit datová šířka z nynějších 64-bitů na 128-bit či 256-bit. Tyto paměti také budou mít trochu odlišinou architekturu a packaging, avšak nynější technologie DDR přenosu zůstane stejná.

V roce 2004 a 2005 by se měly objevit QDR paměti neboli Quad Data Rate. Tzn. 4 bity v jednom taktu. V té době nebude čistá frekvence pamětí příliš vysoká. Podle mého odhadu, to bude 400 - 500 MHz (slušný nárůst oproti dnešním 133 MHz). Efektivně však bude 500 MHz x 4, a to je 2 GHz. Při datové šířce 128-bit si budeme moci vychutnávat teoretickou propustnost až 32 GB/s. Pro představu, podobných přenosových rychlostí dosahuje interní L2 cache u Pentia 4. U 2,0 GHz Pentia 4 je teoretická propustnost "slušných" 64 GB/s (frekvence 2 GHz a datová šířka 256-bit dělají své). V případě P4 je však velikost L2 cache paměti jen 256 KB, potažmo 512 KB u Northwoodu. Velikost QDR pamětí se bude pohybovat řádově v gigabytech a to je zásadní rozdíl. Velkou výhodou také bude slušná cena.

Firma RAMBUS své první paměťové moduly s technologii Yellowstone uvede již v roce 2004. Tyto moduly budou plně konkurovat QDR, ale budou dražší. Jako první by se měly objevit v konzoli Playstation 3. Budou vyráběny 0,1 mikron technologii nebo nižší. Kromě již zmiňované ODR technologie neboli přenosu osmi bitů (jednoho bytu) za jeden takt a vysokých frekvencí, se tyto paměťové moduly budou moci honosti extrémě nízkým napětím. Aby pracovaly na frekvenci 3,2 GHz budou potřebovat jen 0,2 voltu. Největší záhadou však zůstává datová šíře. Kdyby byla 64-bitů, tzn. tolik kolik budou mít nejdokonalejší RD RAMy, tak dosáhneme neuvěřitelné propustnosti 200 GB/s. Při 128-bit datové šířce (avšak hodně nepravděpodobné) až 400 GB/s. Pokud ještě zdvojnásobíme frekvenci, tak při 6,4 GHz modulech, Yellowstone technologii a datové šíři 128-bit dosáhneme na "dech beroucích" 800 GB/s (6 400 000 000 x 8 x 128 bitů). Myslím si však, že RAMBUS bude na datové šířce ze začátku velmi šetřit a první moduly s 16-bitovou datovou šířkou mohou mít propustnost i "pouhých" 50 GB/s (3 200 000 000 x 8 x 16 bitů). Nemyslím si, že by se moduly s propustností nad 100 GB/s objevily dříve než po roce 2005.

Paměti s technologii Yellowstone budou za začátku hlavně v režiji RAMBUSu, časem by se měl i osminásobný přenos (který nebude mít příliš společného s technologii Yellowstone a RAMBUSem) dat objevit i u "obyčejných" pamětí z dílen firem sdružujících se kolem konsorcia JEDEC (Micron, Infineon, Samsung atd.). Takových pamětí se však dočkáme za dlouho. Možná to bude trvat ještě deset let možná dvacet let, než se v našich domácích strojích objeví paměti honosící se osminásobným přenosem dat v jednom taktu. Bude to doba, kdy se již propustnost pamětí bude počítat nikoli v gigabytech za sekundu, ale v terabytech za sekundu. To je však již pohádka pro naše děti.
Jan Dudek