Datové služby mobilních operátorů válcují pevné připojení

Podle čerstvých výsledků měření typů připojení uživatelů v rámci auditu serverů iAudit se ukazuje na výrazný nárůst uživatelů datových služeb Eurotelu, kteří za pár dní překonají uživatele UPC chello.
Datové služby mobilních operátorů válcují pevné připojení

Jak víte ze včera zveřejněné bleskovky, Český Telecom se chlubí k dnešnímu dni počtem zřízením 15 000 ADSL přípojek. V rámci iAuditu, který monitoruje několik desítek českých webových serverů a je tak schopen poskytnou relevantní data o celkové návštěvnosti českého internetu, se monitorují i uživatelé těchto serverů.

Včera publikovaná zpráva iAuditu se zaměřuje právě uživatele a konkrétně na ty využívající alternativní metody připojení. Zpráva uvádí přehled od 40. týdne roku 2003 do 2. týdne letošního roku, pokrývá tedy něco přes 3 měsíce. V grafu tak jsou uživatelé kabelového internetu UPC chello a Karneval, mobilních operátorů Eurotel, Oskar a T-Mobile a také bezdrátového ČRa Bluetone.

Klepněte pro větší obrázek

Grafy uvádějí, kolik uživatelů jednotlivých sítí navštěvovalo měřené servery v daném týdnu.

Z grafu je velmi dobře vidět takřka saturace uživatelů UPC chello, počet uživatelů je téměř konstantní se škytnutím v období Vánoc, které poskytlo i ostatní poskytovatele připojení. Naopak je vidět agresivní nástup Eurotelu a to pochopitelně zejména od uživatelů Data Nonstop. Skutečně jen dny nás dělí od okamžiku, kdy Eurotel bude mít přes data připojeno více uživatelů, než UPC.Dobře je také vidět vliv nových datových tarifů T-Mobile. Také tento operátor nabral růstový trend a má šanci si hodně polepšit. Náskok Eurotelu je ale zatím velký. Stagnační křivka se týká také ČRa Bluetone, které nabízí zajímavé možnosti připojení a zejména v poslední době se pokrytí rozšířilo i na více míst, je tu tedy šance na větší růst. Bluetone je na tom s uživateli velmi podobně jako Karneval a i ten plánuje větší rozšiřování dostupnosti internetu.

Poslední místo Oskara nijak nepřekvapí, jednak mu chybí paušální datové tarify, stejně tak celkový počet zákazníků je menší než u jiných operátorů.

Graf iAuditu ukazuje mimo zajímavého dotahování UPC Eurotelem a poměrů mezi jednotlivými operátory také to, co už všichni dobře víme. 15 000 přípojek ADSL skutečně mnoho neznamená a hlad po připojení zahánějí jiné služby. Zejména Data Nonstop ukazuje, že být první na trhu má jasnou výhodu.

Diskuze (76) Další článek: Pentium 4 2,8 GHz bude stát stejně jako 2,6 GHz

Témata článku: Poslední šance, Dnešní přehled, Publikovaná zpráva, Pevné připojení, Poslední den, Opera, Val, Operátor, Mobilní operátor, Nonstop, Šance, Připojení, Relevantní data, Oskar, Mobilní opera


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu