Datové schránky: Skvělý nápad s mizernou realizací

Diskuze čtenářů k článku

01. 02. 2010 11:25

Zoufalé přihlašování do DS s ochranou certifikátem....

Zdravím všechny, hledám jestli má ještě nekdoproblémy s přihlášením sochranou certifikátem - věčně vyskakující www stránka s chybovým hlášením Error:Nelze zpracovat přihlášení.. (300101010-esp-F73E9E03790E58B4). Klidně 10 i vícekrát za sebou, než se přihlášení provede.

Že odhlášení nefunguje korektně, poodhlášení není možné se znovu přihlásit bez kompletního restartu IE mně sice irituje, ale žít se s tím (nějak) dá....

KaGa

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 01. 2010 14:09

Veselý je taky přístup ČSSZ - přes DS nám nic posílejte, elektronicky přijímáme formuláře jen přes e-podání.

A přitom je to pořád XML, vyplňované 602XML Filerem.

Aspoň že FÚ umožńují formuláře vyplněné v EPO poslat přes DS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 01. 2010 14:33

Akce kulovej blesk? Kdeze...

Mam kamarada ve firme, ktera to pro Czechpoint (posta) lokalne zarizovala, takze jsem vicemene vedel vsechny detaily jiz od zacatku a pravda je, ze koncept je z roku 1996 a pres 12 let trvala jen samotna realize a pusteni se do prace, takze kritizovat webove rozhrani neni na miste, je konzervativni, protoze je z roku 1996 a ajax? To mozna jeste ani v hlave nikdo ani netusil, ze ajax ubec muze neco byt.

Takze o kulovym blesku bych se fakt zminoval jen v souvislosti skoleni zamestnancu.

A vite co je nejlepsi? Ze kdejaka poustevna v horni dolni nema ani pocitac a ze zakona tam musi byt min 1 na datovou schranku takze babka kolomajzna (98 let), dostala na postu 1 pc, ten ji dali na stul a ona chudak ani netusi, proc nedostala dalkovy ovladac a zda-li ji bude chodit tv program... a perlicka na zaver, pocitac tam nikdy potreba nebyl, nikdy nebude a i presto jsme to vsichni zaplatili

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ufi
20. 01. 2010 19:01

problém byl i v parlamentu. by mě zajímalo, kterej trouba mohl navrhnout, že právnická a fyzická osoba si může komunikaci vybrat. normální je, jako to má stát, že pokud mám datovou schránku, tak ji musím použít a žádný výběr. takže se už děje, že vám pepa novák pošle papírový lejstro poštou a baba na podatelně při posílání odpovědi musí přesto ověřit, jestli novák nemá schránku, aby úřad neporušil zákon. a už pár takových nováků bylo. na úřad papír, přestože má datovku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 07:55

Kdyby aspoň zaručoval ty 3 body bezpečnosti. Jenže

1) Autenticita - vzhledem k tomu, že přístup přes schránky je přes internet, a ochrana je pouze heslem, (pokud není nastaveno jinak), výsledek je že mi může na cizí totožnost poslat zprávu každý kdo se do ní prolomí.

2) Nepopíratelnost. Ještě hůř. Vzhledem k problému jedna za mne může kdokoliv na světě kdo se dostane k mému heslu odesílat a číst zprávy v datové schránce.

3) Integrita. Snad by to byla pravda, kdyby už při prvotním přihlašování neradili sami tvůrci uživatelům, že mají ignorovat varovné hlášení o nedůvěryhodnosti serveru. Pak toto hlášení změnili na popis jak si mají z jiné stránky stáhnout certifikát a toto varování zabokovat. K tomu připočtěte další problémy s certifikáty (kterým někdy končí platnost), a dojdete k otázce, co má dělat uživatel, když mu při doručení dokumentu vyskočí jakási chybová hláška. Má ji ignorovat, vyžádat si opětovné zaslání zprávy ??? Právní lhůta (třeba na odvolání) běží,... je někde popsáno jak se má zachovat???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 21:23

Mimochodem, abych přilil trochu oleje do ohně. : Na úřadech existuje již jeden systém Registrované Elektronické Pošty zvaný REP (http://rep.cpost.cz/)... a tak mi další zavádění projektů Datových schránek připadá jako další forma zdvojeného kapsování a lobování do očí bijící. Proč se nevyvíjí jeden systém pořádně, proč se rozjíždět další projekty DS? nechápu ... a to patřím do řad ouřednickejch...

jestli si někdo myslí, že proškolení čekalo každého úřadu, tak je na velkém omylu... zdatnější něco pochopí a za běhu běžného dne pomáhají řešit DS s těmi méně zdatnými v tomto oboru... Panečku není nad organizaci a plánování...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 07:49

ale peníze za proškolení jsou vyfakturovány, tak proč řešit realitu, když na papíře je to tak skvělé...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 20:38

Jde prece o klasicky tunel (spoluzaci ze Software602 jsou spoluzaky mnoha uredniku), kterych je v cesku jak hub po desti....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 20:19

Nevím, ale 602XML plugin mi né a né fungovat na Windows (v 64bit IE ani 64bit Firefoxu), zrovna tak mi nefunguje v Linuxu (@PPC). Fakt nevím, co dělám špatně. Používat programy optimalizované pro hodně staré procesory (tj. 32bit) či měnit PPC s linuxem za x86 fakt nehodlám.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 19:05

nema niekto odkaz na materialy, ktore obsahuju podrobnejsi popis funkcie datovych schranok? Skor z pohladu PKI, digitalnych podpisov ako uzivatelskeho. Zaujimalo by ma napr. co sa deje v pripade kompromitacie prihlasovacich udajov - neco ako revokacia v pripade klasickeho PKI. Ako je to potom s "platnostou" odosielanych dat ... ci je tam nieco ako "cautin period" .... ale aj napr. ci je software, ktory zabezpecuje komunikaciu a odosielanie dokumentov certifikovany.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 17:56

Ten "podvodný" certifikát, to je zlo. Chrome mě přes něho nechce ani pustit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 17:34

Jo můžete mi ještě říct, zda a jak komfortně tohle megadílo funguje v prohlížečích a jaké pluginy potřebuji?

Nevěřím svým očím, jak takovýhle crap může někdo myslet vážně. Připadá mi, jako by to dělal banda amatérů z počítačového kroužku

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 17:23

Je vidět, že je to dílo úředníků.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 14:21

Nesouhlasím s tím, že by datové schránky nešly nahradit freemailem, jak se - dle autora článku - domnívají laici. Jsem letitý informatik, a nevidím jediný důvod, proč by nešel s trochou snahy využít freemail.

Tak za prvé: ověření totožnosti uživatele dnes už chtějí i některé diskuzní servery, je zjevné, že to by nebyl nejmenší problém zformalizovat, a to byť i takovým způsobem, aby byl striktně dodržen zákon.

Že SMTP nedokáže nic zajistit, to je sice pravda, nikdo ale nemůže tvrdit, že by nezpochybnitelnost doručení zaručit nešla alespoň v rámci onoho serveru! Jinými slovy: všichni by měli adresu identifikator@datovaschranka.cz, kde datovaschranka.cz je freemailový server. Kdo by chtěl, mohl by si ji nechat přeposílat na jiný freemail, případně na firemní mail, prostě jak je u freemailů běžné, žádné pouhé notifikace a SMSky za 3 Kč.

Příjem a odesílání opět není potíž. Buď přes webové rozhraní, nebo přes autorizované SMTP a POP3, přesně, jak to třeba dělá Google. Využije se to samé username a heslo, jako na webmailu, když už máme tu povinnou autorizaci uživatelským jménem a heslem.

Všechny zprávy by se samozřejmě archivovaly až do konce světa, tedy přesně tak, jak je to na freemailech typu gmail zvykem. A nikoli ta absurdní varianta s 90 dny, co na nás ušila Pošta.

O tom, že by freemail dokázal bez potíží naimplementovat funkční vyhledávání v milionech kontaktů myslím také není pochyb. A takhle by se dalo pokračovat prakticky se vším.

Vážně nechápu, proč tuhle zakázku nedali Googlu, nebo proboha aspoň tomu Seznamu.

P.S. S trochou snahy by se dalo uvažovat i o tom, aby neexistoval jen jediný server, ale šel použít jakýkoli freemail, který je ochoten ověřit identitu a případně splnit další podmínky, jako je ta nezpochybnitelnost doručení apod. A pardón, ono to SMTP skutečně lze (opravdu LZE!) použít tak, že garantovat bude. Stačí například zajistit, že jakmile po příkazu HELO, MAIL FROM, RCPT TO a DATA jako server pošlu finální Ok, za další cestu do schránky již ručím a odesílatel může mail považovat za doručený! Každý provozovatel by měl pak povinnost držet logy, což je povinnost, kterou už tak jako tak má již nyní, a z nich by se dalo v případě nějakých tahanic dohledat, na čí straně (a tedy "kdo bude platit") je chyba.

A ve skutečnosti by nebyla potíž ani v tom, kdyby se využívaly freemaily bez garance doručitelnosti. Protože i papírové maily dojít vůbec nemusejí. Jen se holt považují za doručené, přestože nedošly. Problém toho, kdo si nevybírá schránku. Lze sice argumentovat tím, že u SMTP může mail skutečně přijít, a pak se následně ztratit, jenže za prvé: jak často se Vám něco takového u spolehlivého freemailu stalo (bohužel, Seznam zde určitě nepočítám za spolehlivý, ale kdyby dostali na implementaci miliardu, věřím, že by tu spolehlivost i oni zajistit dokázali)? A za druhé, analogická věc se může opět stát i na papíře, ať už kvůli vykradení (jasně, "kdo by kradl dopisy", že?), zneužití identity ukradené občanky apod. A pozor, pro někoho možná překvápko, ale u té ukradené občanky je to vážně tak, že někdo vyzvedne dopis za mne, a pozor!, Pošta za takovouhle věc NEodpovídá, a to dokonce i když je fotografie naprosto zjevně odlišná!, viz dřívější rozsudky ohledně peněz vybraných ze složenek na ukradenou občanku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:30

Vážně nechápu, proč tuhle zakázku nedali Googlu

Protoze zakon chce, aby se to cele spravovalo doma, to same proc neslo pouzit zahranicni certifikacni autoritu, na kterou by si OS nestezoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 16:45

Predstavte si, ze formou datovych schranok posielate velmi dolezity dokument. Bol by ste ochotny zverit jeho dorucenie sukromnej firme, este k tomu zahranicnej? Podla mna by nad databazou dokumentov mal jednoznacne drzat ruku stat, kedze ich kompromitacia, strata alebo manipulacia moze mat obrovske dosledky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 12:51

Samozřejmě, že byl. Jak už tu někdo vtipně poznamenal, když dělá totéž stát a soukromá firma, dopadne to vždy mnohem hůř, když to dělá stát. Napadá mne navíc taková tradiční otázka: "A čo si, Kefalín, takého predstavíte pod pojmom štát?"

Jinými slovy: Pošta není nic jiného než firma, přestože, uznávám, firma nejen ve vlastnictví státu, ale navíc ještě státem nehorázně zvýhodňovaná. To je ale všechno úplně ukradené, za 10 let může být všechno jinak, Pošta zprivatizovaná, a nemusí v tom být žádný problém, záleží jen na nastavení pravidel.

A to je přesně to klíčové slovo: pravidla! Když nastavím pravidla tak, že bude někdo potrestaný, uspěju mnohem líp ve firemním sektoru, než v soukromém. Ve firmě vždycky někdo nese zodpovědnost, a pokud by stát udělal s Googlem smlouvu, že Google za systém ručí, pak by systém byl nesporně nesrovnatelně lepší než ten aktuální. Pošta prý garantuje recovery ze selhání do 20 dnů. Docela zajímavé číslo při srovnání se lhůtou platnou pro fikci doručení (14 dní, nepletu-li se, ne-li dokonce snad 10). Výpadků měly datové schránky také již mnoho, o bezpečnosti snad ani nemá smyslu mluvit, to je jedna velká fraška. Snad vážně nevěříte tomu, že až se v systému něco podělá, ať již z technického pohledu, či právního, bude kdokoli za cokoli zodpovědný?! Že bude kdokoli komukoli cokoli platit?! Tady prostě chybí motivace, a proto ten šlendrián. Proto by byla smlouva s velkou komerční firmou mnohem lepší než takovéhle flikování napůl od státní sféry a napůl od Pošty. To nemůže dopadnout dobře, a budoucí zbytečné ztráty budou ne v jednotkách miliard, jako náklady za projekt, ale dost možná o řád i víc vyšší. To až se začnou soudit lidi kvůli různým nedomyšlenostem systému, či pokud by se systém - nedej bože - úplně složil...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 13:55

Že vše má zůstat doma, to je IMO jen formální kritérium, které nota bene není nijak složité obejít, a to ať již nakontrahováním Google jako subdodavatele toho všeho, a nebo vytvořením nějakého special purpose vehiclu přímo v naší zemi. Pochopitelně s dodatkem, že by Google jako matka byl ovšem ochoten ručit za ztráty takto vzniklého subjektu...

P.S. Je totiž nutné zauvažovat, až jak daleko jsme ochotni jít s tím, že všechno musí být domácí. Je zjevné, že i když nám například paranoia našeptává, že i použité počítače by měly být vyrobené kompletně u nás, nemáme prostě šanci, protože v Čechách není žádná firma vlastněná celá státem schopná vyrobit konkurenceschopný procesor. Zjevně tedy ledacos musí být nakontrahováno formou subdodávky zvenčí. A teď jde jen o tu míru, co všechno...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:48

Takže to nakonec bude celé postavené na logu serveru, což je (s patřičným formulářem) přesně to, co dělá s freemailu systém podobný DS. Znamená to nicméně zcela předělat systém logů (např. jejich certifikaci). Plus systém certifikovaných časových razítek, plus systém pro správu účtů (který musí zabránit třeba tvorbě více účtů jednou osobou) napojený na CzechPoint a databáze MV, plus systém pro napojení na spisové systémy úřadů, plus certifikace pro uchovávání takto velkého množství osobních údajů ...

Z vlastního freeamailu by zůstal jen upravený interface a ukládání zpráv - ale je pravda, že zrovna tohle má DS vyřešené opravdu podivně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 17:46

Podivně je ještě hodně kulantní slovo. Datové schránky jsme si zkrátka všichni představovali jinak...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 13:39

K tomuhle bych měl dva komentáře: za prvé, použitelnost. Systém nemůže být úspěšný, pokud nebude dobře použitelný, a že Google umí zrovna tohle na výbornou, nám myslím prokázal. Jak to má udělané uvnitř, běžného smrtelníka zajímat nemusí, jsem si nicméně jistý, že to má udělané (např. onu omílanou bezpečnost) již nyní lépe než jak to kdy bude mít Pošta.

No a za druhé, věc, která s tím hodně souvisí: ono by předání do firemních rukou s nějakou dobře sepsanou smlouvou včetně definice zodpovědnosti a náhrady případných škod bylo právě to, co by systém zabezpečilo nejvíc. Jinými slovy největší rozdíl by nebyl v tom pouhém GUI, ale v tom neviditelném faktu, že někdo za něco opravdu ručí, a tak si to také pohlídá.

P.S. Správa tak velkého množství dat je z hlediska velikosti Googlu samozřejmě směšná potíž, Google pracuje s daty o mnoho řádů většími. Stejně tak množství uživatelů je drobnost. Totéž zabezpečení, věřím, že i zabezpečení má Google dostatečně dobré již nyní, takže by v podstatě stačilo jen naroubovat to trochu z formálního pohledu, čili řekněme např. zajistit, aby se Google stal certifikační autoritou podle českého práva jako je nyní Pošta, atp.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 18:49

Presne takhle taky SMTP funguje. Dokonce i existuje SOAP over SMTP. "Nepopiratelnost" je napridlad zarucena tim, ze potom co serveru predate cely mail a ukoncite ho teckou tak SMTP server odpovi "250 OK queued as ". Od te chvile je zodpovednost na strane SMTP serveru a vam staci zapamatovat si ten HASH ktery jste dostali. Ten hash se pak tahne dal s tou zpravou a je soucasti kazdeho logu. Kdyz na takovem principu muze fungovat registrace domen, tak proc by to neslo pouzit pro datove schranky.

PS: freemail ani SMTP nijak nezarucuje integraci se systemy statni spravy, ale to uz je jina pohadka.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 11:55

Já sem nepochopil, proč Ministerstvo vnitra při podpisu strategických smluv s Microsoftem (loni nebo předloni) nemělo ve smlouvě, že IE bude respektovat kořenové PostSignum certifikáty jako důvěryhodné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:33

Co bys čekal od Mrázkovy kapří tlamy, co v IT prosadila jenom zrušení ministerstva informatiky - když už se podepisuje velkoobjemová korupční zakázka se státní správou, tak musí být zmršená se vším všudy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
01. 02. 2010 11:17

No to je prosté - za akceptacisi Mrkvosoft nechává plati (jestli se nemýlím) a PostSignum je službaposkytovaná komerčním subjektem - českou poštou... MV do toho nemá moc cokecat, a pošta asimusí šetřit....

KaGa

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 11:30

Tyjo, tenhle clanek vypada jako COPY&PASTE z lupa.cz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 10:23

Datové schránky mne ve všech směrech zklamaly.

Prvním výsledkem všeho snažení je, že má nadřízená má na NB nalepený papírek s přihlašovacími údaji. Co jí mám na to asi tak říct...

Druhým důsledkem je, že nám teď všichni spamují maily s nabídkami placených archivačních služeb k DS.

Třetím důvodem k nas...štvání je, že 602 filler plugin fungující minulý měsíc teď nefunguje a je potřeba ho na všechny PC s DS znovu nainstalovat (to jako při každé nové verzi budu každého muset obcházet nebo co?)

Navíc soudruzi z 602 samostatný plugin pro FF nedodávají (tedy alespoň při mé poslední návštěvě ke stažení nebyl)

Perlička na závěr: Mám telefon: Posílala jsem vám tu zprávu o... (to je jedno) do vaší DS. Poděkuji, zkontroluji a ve schránce nic... Volám zpět a paní uřednice říká, že ono se to teda asi nějak neposlalo, já vám to raději pošlu poštou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 16:17

Počítače určitě není potřeba obíhat, pokud jsou v síti, tak řešení je naznačeno na http://forum.czilla.cz/viewtopic.php...

Pokud by šlo o "nedostupné" PC, pak stačí napsat jednoduchý skript, který uživatel spustí, pokud 602 filler není aktuální (zhruba: ukončit browser a 602 filler, stáhnou z ftp instalaci, spustit tichou instalaci s právy správce).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 17:33

myslíte například takto?

[code]

echo off

SET PC=\\PC

FOR %%a IN (01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20) DO %windir%\psexec -c -s %PC%%%a% "\\server\install\602xmlfiller.exe /s /v" -q

echo konec operace ******************************************************

pause

[/code]

To, že řešení existuje ale ještě neznamená, že mi to nepřidělává práci... Navíc - dokud za mnou někdo nepřijde, tak stejně nezjistím, že 602 vydali novou verzi...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 09:50

"Dobrá zpráva na závěr: 602XML podporuje nejen Windows (včetně starších verzí), ale také Linux (několik distribucí) a Mac OS X. Aspoň to."

To je dobra zprava opet jen teoreticky. Stejne jako cely projekt datovych schranek. V praxi to kulha uplne stejne.

Mozna jeste hur.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:05

A co ti na tom kulha?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:10

Tobe prijde pripodivne reseni pres wine, kombinovane hlaskami "fixme:", 100% ? To uz muzes rovnou tvrdit ze beh MSIE pod Linuxem je bezproblemovy .

A to si nech vypravet od Macaru jak jsou z toho odvazany. Co tak ctu, tak Sazka-Sportka hadr.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:23

Dela to treba i Google se svym Picasem, nebo Earthem, takze bych to nevidel tak cerne.

Hlavni je ze to funguje, ne?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:30

Earth je pod Wine? Odkdy? Ale to je fuk.

Postatna je jina vec. Kdyz mi zacne z takoveho duvodu havarovat nejaky Picasa nebo Earth, tak to jaksi spada do jine kategorie nez kdyz mi zacne havarovat soft bez ktereho muzu zjistit ze jsem najednou napr. bezdomovec, no ni?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:39

A na jakem distru ti to havaruje?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 12:49

"zacne havarovat" != "havaruje". Ale "tuhne" uz ano .

Ty mi nerozumis. Soft takovyhleho vyznamu nemuzes takhle zflikovat. To neni podpora, to je vysmech. Ovsem nasledky odneses ty (nebo ja, to je fuk). Jako promin, ale to radeji zustanu u papiru. U nej ta jistota funkcnosti je.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 12:52

A muzes napsat tu distribuci, abych to mohl zkusit navodit, nebo je to tajne?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 12:56

Neni, jen jsem tomu neprikladal vyznam - Debian.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:21

Zkousel jsem to ted na poslednim Debianu 32bit s 602XML Fillerem z 21.12.09 a s Iceweasel 3.0.6. Zkusil otevrit a poslat nekolik zasilek a zadne tuhnuti se nedeje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:38

Vidis to, ja si vzal ten uzasny XML filler, probehl jsem si menu ... a skoncil zabitim pac totalne zmrtvel. Tohle si jeste muze dovolit nejaka Picasa, ale ne soft nezbytny (i kdyz o jeho prirozene nezbytnosti by se dalo s uspechem pochybovat) pro uspesnou funkcnost DS.

Verim ze si velky nadsenec DS, ale pro mne je to prozatim hnus, hnus, hnus fialovej.

Cely mi to prijde stejne jako kdybych svuj gamesni komp dal jako soucast rizeni jaderne elektrarny. Co na tom ze to obcas zatuhne, to u her dela taky a nevadi to. Citis ten rozdil?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:49

A kdyz odinstalujes Fillera a probehas to menu, tak ti to taky tuhne?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:00

Zjevne mluvime kazdy o jinem menu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:03

Mel jsem na mysli menu DS: Domu, Nova zprava, Dodane zpravy, Odeslane zpravy, Nastaveni, Napoveda.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:11

A tak to jo. Ja mluvim o aplikaci 602XML Filler.

V browseru jsem skoncil na testform.html ktery mi tvrdosijne ignoruje klikani na "OK".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:17

A neni to treba tim, ze jsi otevrel nejaky dialog (O aplikaci, Moznosti, Otevrit...) a ten se objevil na pozadi?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 14:23

To by nebyl duvod k vyhreznuti wine na konzoli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 09:26

Nejsi sám, poslušně hlásím, že na Ubuntu 8.10 s FF3 probíhá náhodné tuhnutí XML Filleru se zatuhnutím celého systému (zkrátka nepadne jen XML, ale i FF a zbytek systému), přepnutí CTRL+FX do konzole nepomůže, páč se nepřepnu, CTRL+ALT+DEL na restart GDM taky, vždy to vyřeší pouze restart. Nejlepší na tom je, že občas to vytuhne, občas to jede.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 17:28

Ale Picasa funguje a Earth je nativ TUDUDUMTUM

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 19:47

Tak jsem se spletl, no. Taky jsem pak vylistoval seznam filesu Earthu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 09:06

Ja som zvedavý ako tento projekt dopadne na Slovensku. Panebože, to zas bude...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 12:32

nebud taký pesimista!!

Dopadne tak dobre ako zavádzanie mýtneho systému alebo aj lepšie!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:28

Na Slovensku aspoň nejste takové ovce a Fickovi před budoár klidně vyklopíte kopku hnoje!

U nás jim to loajální ovčané sežerou i s navijákem - a místo aby ten bastl poště omlátili o palici, radši pláčou v internetových diskusích a špekulují jestli se kvůli státem protlačované "602. ZO Svazarmu" z alternativních prohlížečů a OS zase kajícně nevrátit k MSIE ementálu ve widlích...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 09:02

CAPTCHA bezpečnostní kód, který byl doplněn po zadání uživatelského jména a hesla, se generuje několikrát po sobě stejný, navíc nečitelný a v mém firefoxu se nedá vygenerovat nový. Dnes jsem se do schránky ani na pátý pokus vůbec nedostal, po třech pokusech mne kód vyhodí a při novém pokusu se objeví znovu stejný nečitelný kód, kde nerozeznáte 7 od 1, navíc se čísla překrývají tak, že nelze zjistit, které je před kterým (jsou nad sebou). Přehrát zvukově také nelze, ozve se jen zapraskání. S PC dělám (jsem programátor), ale takhle zkoušet uživatele co vydrží bych si v životě nedovolil. Všem mým klientům jsem musel datové schránky rozchodit sám, nebyli schopni si je nainstalovat - certifikáty nainstalovat prostě ani s návodem nedokázali.

A ještě nechápu, proč si stát nezarervoval domény datoveschranky.cz, datoveschranky.com,datoveschranky.eu a udělal ten nesmysl s datoveschranky.info, což snad nikoho nenapadlo zadat. Těch pár stovek rožně by za to stálo. Asi ta finanční krize...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 08:34

Zná někdo osobně ty ňoumy, kteří to tvořili? Jsou to opravdu takoví ňoumové, nebo je jich výtvor znetvořil ještě větší úřednický ňouma?!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 08:50

ÁÁ ty ňoumové za to asi nemůžou! Dle mého názoru je za tenhle maglajs vinen ten, kdo vedl projekt Datových schránek. Ono kdyby tohle dělali v nějaké firmě, tak to vyjde na polovic a ještě to bude fungovat. Jelikož lidé ve státní správě vědí, že to co dělají téměř nikdy nebude mít vliv na jejich výplatní pásku a tak nemají žádnou zodpovědnost a když už se přijde na to, že je jakýsi projekt vyvíjen roky a pořád nic tak to zašijou horkou jehlou a vypustí ho ven!

Datové schránky jsou skvělý nápad, ale to provedení vázne!

A co je na tom nejhorší?? Tu jejich "blbost" si zaplatíme!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:28

Kdyz znich nikoho neznas, tak si nech ty urazky o noumech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:14

1) Nauč se psát ČESKY;

2) Nejdřív se tam přihlaš a podívej se jaký bastl obhajuješ;

3) Srovnej s konkurenčními řešeními (pro začátek postačí i směšný gmail)

4) Pak už ti bude jasné proč zadavatele, autory a i provozovatele Datových Schránek lidi klasifikujou jako ňoumy a zkorumpované diletanty!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:23

Ty ses nejak rozpovidal, hrajes si na gramatiknazi?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 17:23

Proč tady celou diskuzi obhajujete něco co evidentně nefunguje nechápu.

Proč tady obhajujete to co obhajujete s tučňákem v logu už tuplem nechápu, protože jestli znamená klíčový komunikační nástroj státu svázat s uzavřeným doplňkem komerční firmy u kterého byl jeden z požadavků „multiplatformnost řešení“, které je zajištěno a prezentováno tak jak je tak to nechápu už vůbec nic.

A cena výkon ... to je snad story sama pro sebe.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
19. 01. 2010 10:23

koho chleba jis, toho pisen zpivej...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 16:28

Autori jen delaji to, co jim zadavatel Ceska posta s.p. vymysli a tukaji si pritom na celo uplne stejne, jako uzivatele.

Je to fakt tezky, kdyz nekdo prijde s nejakym dobrym napadem a C.P. to neschvali, protoze je to banda statem zamestnanych ignorantu..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 16:31

jo, tatkou a mamkou tohoto paskvilu jsou íčko a zajíček

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 01:32

Kdyz jsem se poprve dozvedel, ze budou datove schranky, ktere nahradi papirovani, tak jsem si rikal "KONECNE" a tesil se az to nastane. Hned prvni den jsem se rozhodl schranku zridit. Po mesici uzivani uz nadseni hodne opadlo a dnes? Dnes si rikam, ze je to jako se vsim co dela stat. Dlouho to trva, stoji to silene penez a vysledek nestoji za nic.

Mimochodem urady mi stale posilaji postu papirovou a to pres to, ze jsem je pisemne upozornil, ze mam datovou schranku a zadam veskerou korespondenci resit elektronicky. Jejich odpoved byla celkem vymluvna, "Datove schrnaky nejsou kompatibilni s nasim systemem a proto neplanujeme jejich uzivani" To me vedlo k tomu, ze jsem si precet zakon, ktery se schranek tyka a je to jako vsechny nase zakony. Obcan musi, obcan je povinnen, obcan nesmi, obcan bude pokutovan atd. A urad? Urad muze, urad nic nemusi, urad posoudi, urad rozhodne, urad muze vsechno. Ze by mel taky urad, nebo nejdej boze urednik (v RC obecne posvatna nedotknutelna krava) nejakou povinnost, nebo sankci, to je proste Sci-Fi.

Takze reci o tom, ze urad mi musi korespondenci posilat do datove schranky jsou nesmysl. Urad muze, ale nemusi.

Funkcnost schranek, nema cenu komentovat, to vi kazdy, ale co mi prijde jako nehoraznost je chtit peize za uchovani zprav, jestli se nepletu, kazda zprava muze mit max 3MB, kdyz tech zprav bude sto, je to 300MB, jak mi chce nekdo zduvodnit, ze za datovy prostor o velikosti 300MB chce nekdo tak nehorazne penize? A ceny poslani zpravy jinam nez na urad jen vyvolavaji usmev, protoze to opravdu nemuzou myslet vazne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 02:55

K tomu co úřad může a občan musí lze dodat jediné:

- Pokud občan něco zoslí, je to automaticky považováno buď za záměrné porušení kázně, přestupek a nebo trestný čin.

- Pokud něco zoslí ouřada (a přijde se na to), je to jenom "pochybení" a vlastně se nic neděje...

Jinak celé to slavné nasazení bastlu od "602. Organizace Svazarmu" mi přijde jako totální šaškárna a tradiční knedlíkovské ignorování všech ve světě používaných a uznávaných standardů (RSA, HTTPS...).

S takovou už to rovnou mohli outsourcovat na gmail - bezpečnost by byla srovnatelná, ceny nulové (jen by se na tom holt po česku nikdo nenapakoval!), jelo by to v libovolném prohlížeči - a ten by se nemusel svinit žádnou active-x srágorou!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 06:02

Plně souhlasím s předchozími dvěma přispěvateli. Také mám zkušenosti typu "občan musí, úřad může podle vlastního uvážení" a je to jak v Kocourkově. Prostě úředníka nepřinutíš používat něco co nemusí protože by se to nejdřív musel naučit. A to už je na naše klotové rukávy moc. Buzerovat lidi za každou kravinu to jo, ale něco pro něj udělat? Ste se zbláznili,ne?

Ale mám hrůzu z toho až jednou nějakého blba v parlamentu napadne tohle skvělé a dokonalé řešení povinně zavést mezi běžné lidi. To teprve bude sranda.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 20:41

lidicky, nenadavetje na blby v parlamentu a buzeranty na uradech, vzdyt tam deleji vase manzelky, dedove, sourozenci, strejdove, tatove, milenky, i vase deti ....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 01. 2010 17:41

Hmmm Chudaci

Jen tak ze zvedavosti Znate tristupnove deleni zamestnancu?

1. stupen - lide, kteri jsou ve svem oboru tak dobri, ze zalozi napr. podnikani, ci pracuji na top pozicich

2. stupen - lide, kteri jsou prumerem (slabsi/silnejsi), zamestnava je prvni stupen, ci jsou hlavni pracovni silou

3. stupen - odpad, ktery nikdo nechce, a ten jde do statnich instituci.

Nechci urazit vsechny uredniky, znate to - cest vyjmkam. Uvedu Vam tedey maly priklad ze zivota, pracuji jako linux-specialista v jiste firme. Jeden z mych kolegu k nam presel z statni spravy. Nic zvlastniho... az na to, ze vetsiho lempla, a lenocha tezko najdete... minule zamestnani si vychvaluje Divam-li se na zname, co jdou delat urednicinu, tak to jsou skutecne jen Ti, co nejsou schopni si nalezt kdekoliv jinde praci (prakticky srkz vsechny mozne obory). Holt 3. stupen je 3. stupen... a zazraky ocekavat nelze...

Urazte se, nastvete se, ale argumentujte proc se pletu... kdyz to vidim vsude kolem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 10:27

Je pro jistotu: standardy jako RSA a HTTPS nijak nezaručí to, co datovky potřebují s výjimkou bezpečnosti přenosu (a HTTPS navíc použito je) - totiž zaručení identity, integrity (i po přenosu) a nepopiratelnost doručení. Ze stejného důvodu nejde použít žádný e-mailový server.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 10:50

RSA, konkretne DSA rozhodne je schopen zajistit identitu a integritu (co vim, tak uz na stredni skole se uci, ze DSA posila zpravu a jeji hash, coz znemoznuje falzifikaci - heh, jinak by to asi miliony firem na svete nepouzivaly, ze?). Nepopiratelnost dorucení je osetrena pouze ze zakona lhutou k precteni, nikoliv fyzickym otevrenim zpravy, takze to bych do protokolu netahal.

Pak by bylo mozno vyuzit sluzbu jakehokoliv e-mailoveho serveru a takto decentralizovany system by byl navic vysoce odolny vuci vypadkum...

Co ja osobne vidim jako spravne je, ze formulare jsou vytvareny centralizovane a maji relativne unifikovany vzhled. Ten vsak rozhodne nemel byt postaven na prapodivnem formatu 602, ale napr na XML...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:05

RSA identitu nezajistí, pouze integritu. Nepopiratelnost není lhůtou zajištěna, u mailu mi to totiž nikdo nedokáže, že zpráva do mé schránky vůbec dorazila (a nepopiratelnost odeslání má tentýž problém).

Formuláře kupodivu v XML vytvořeny jsou, jejich naplnění zajišťuje právě onen doplněk od 602 - ale pokud vím, můžete si vytvořit i vlastní. Trochu divné je spíš to, že neexistuje webové rozhraní, které by dělalo to, co dnes dělá doplněk.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:21

RSA/HTTPS zajistí integritu a bezpečnost přenosu údajů pro autentizaci - a do doby než se zavede povinné čipování s plovoucím kódem a příslušné HW čtečky se jen tak něco výrazně použitelnějšího než jméno/heslo nejspíš neobjeví. Nehledě na to že jde pořád o tu samou blbou poštu, kterou doteď pošťáci klidně nechávali trčet ze schránek...

A pochybnosti jestli zpráva dorazila?

Tady někdo zjevně nezaregistroval existenci automatických doručenek a potvrzení o přečtení, starou desítky let

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 13:30

RSA/HTTPS zajistí integritu a bezpečnost přenosu údajů pro autentizaci - s tím souhlasím, to ovšem není mail (protokoly SMTP/IMAP/MAPI/POP3).

Jak mi doručenky zajistí, že mail, který jsem poslal, vždy dorazí? Jak mi nedoručení potvrzenky zajistí, že mail nedorazil do schránky příjemce? Jak mi vy jako příjemce dokážete, že jsem vám mail XY nikdy neposlat? To vše musí DS opravdu umět.

Mail je v TCP/IP nespojovaná/nedotvrzovaná služba a jako taková bohužel nemůže zajistit nepopiratelnost odeslání/doručení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 15:57

ne bohuzel ale bohudik.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 01. 2010 17:49

Dobry den Pavle,

nechci Vas provokovat, ale silene se pletete Tedy z casti.

Ano uziti certifikatu zabezpeci komunikaci (do jiste miry), ale trochu Vam unikla pointa stromove struktury CA a certifikatu jimi podepsanych. K cemu tu pak mame revokovani atd. U podobneho projektu se chyby NETOLERUJI!

Nelze dokazat ze jste email poslal, ale ze nedosel? Nebo opacne? HaHaHa Jelikoz jsem se s timto jiz hodnekrat setkal, tak mi verte, ze pro Polici CR neni tezke dostat logy, a z nich Vam dokazat fakta Mate sveho ISP, staci sledovat Vasi komunikaci (z logu spojeni xyz tam a tam). No a pak logy na smtp serveru, a hodne stesti Tunely apod. jsou jistym resenim, uzivate je stale?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 01. 2010 17:50

tesne vedle jsem od prirody slepy ...

tak ci tak, jeste tu mame jejich /s verze (imaps, pop3s, smtps (ci TLS)).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:37

RSA v spojeni s kvalifikovanym certifikatom pravdaze zabezpeci aj identitu odosielatela.

Druha vec je, ze v pripade realizacie pomocou mail serveru by vsetku cinnost spojenu s podpisom musel prevzat klientsky program, ktory by musel podpisovat odosielane data, pridat casovu peciatku a nasledne data odoslat. Neviem ako je na tom CZ legislativa, ale SK by vyzadovala certifikaciu takehoto programu, co by bolo vyrazne komplikovanie celeho systemu - ale realne.

Moj nazor je teda taky, ze schranky by slo realizovat aj cez klasicky email, s vyuzitim klasickych PKI prvkov (zaruceny el. podpis), avsak vyzadovalo by si to podstatne narocnejsie cinnosti u klientov, co by mohol byt velky problem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 15:29

doporučuji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Signature_Al... ...

jestli tohle není jednoznačné ověření identity, tak už nevím. V USA to funguje od r. 1991. Akorát u nás musíme být zase rarita.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 16:36

DSA je len matematicka stranka elektronickeho podpisu. Overenie platnosti zaruceneho elektronickeho podpisu (podpisu, ktory je pouzitelny na pravne ucely) je ovela narocnejsie. Musi nie len sediet matematicka cast, ale certifikat podpisovatela musi splnat pomerne prisne kriteria. Napriklad uz len samotna identita ... pomocou DSA viete garantovat, ze elektronicky podpis bol vyhotoveny s klucmi z certifikatu vydaneho na meno XX YYY, ale kto vam zaruci, ze XX YYY je naozaj clovek s tym menom, a nie niekto iny?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 17:18

a když příjde pošťák a uvidí chlapa co vypadá asi jako já a má moji občanku - jak příjde na to, že to není můj bratr?

Pro zjednodušení:

Ani papírová doručenka by nebyla k ničemu, kdyby pošta nebyla "důvěryhodná". Takže digitalizace spočívá v jediném - certifikovaný e-mail by se automaticky posílal z účtu, který vlastní ČP na účet, který opět vlastní ČP. Interními mechanismy ČP by se docílilo, že by bylo jednoznačně prokazatelné, kdy a jak byla zpráva odeslána/doručena/čtena... Identitu a autenticitu řeší digitální podpis, doručitelnost stejně jako u papírové pošty zůstane na bedrech ČP.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 01. 2010 13:08

Ano uvedené standardy řeší integritu zprávy. Pokud jde o nepopiratelnost doručení máme v SMTP specifikaci definovány commandy, které toto zajišťují. A zbývá zaručení identity. Zde je řešení jednoduché a levné. Stejně jako stát vydává pro identifikaci osob v reálném světě občanské průkazy, tak by ve světě virtuálním garantoval přes vlastní autorizační idendentitu privátní klíče všem občanům ČR. Prostě by občan ČR po dovršení 15 let obdržel kromě občanského průkazu i elektronický osobní certifikát. Ten by byl používán v komunikaci s úřady obdobně jako je tomu dnes u komunikace s bankou. Pokud je toto zabezpečení dostatečné při manipulaci s mými penězi, tak pro komunikaci s úřady je to jistě také dostatečné.

A o zbytek řešení se postará soukromý sektor. Na základě zákona by v ČR každá IT firma splňující požadavky (pravní a technické) provozovala službu elektronické schránky. Každý občan by při osobní návštěvě na kontaktním místě této firmy požádal o zřízení své schránky. Firma by v centrálním registru ověřila, zda tato schránka již není zřízena u jiného subjektu. V negativní případě by vytvořila novou u sebe, v pozitivním pak převedla již existující k sobě (opět upraveno zákonem). Od tohoto okamžiku by v centrálním adresáři všech občanů ČR byla zanesena informace o existenci datové schránky u nového provozovatele a byla by k dispozici všem odesílatelům. Cenu za provoz schránky a odesílání zpráv by si určovala konkurence na trhu. Taktéž díky konkureci by byl zajištěn i rozvoj nabídek a řešení jednotlivých poskytovatelů.

Právnické osoby to samé jen s tím rozdílem, že za vydání certifikátu by platily. Je to funkční a bezpečné řešení?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 01. 2010 14:28

ja si ale stale myslim, ze vzit overenou technologii (treba od Sezamu) a na ni udelat poradnou nadtsavbu, tka by to bylo levnejsi, nez dela vse a od piky

vzdyt mejly umi zakladni autentifikaci (a otaka zni, zda-li to neni peimo profi.. staci na to sifrovani, certifikaty apod)

dorucenky taky existuji a server ktery postu odeslal je nepochybnitelny, pac si vede zaznamy co poslal a na druhe strane, server ktery email prijal je tez nezpochybnitelny, vede si logy, kontrolni soucty apod...

podle me fakt staci ovrena technologie a lehce ji upravit, mejly tohle vsechno umi, jen se email muze ztratit, coz lze resit

u nas v praci si take vedeme statistiky a logy, kdo, kam, kde, kdy, jak apod posila mejly a vse se archivuje po dobu 3 mesicu, pak v pripade problemu muzeme dolozit, ze email odesel a vse o nem, vcetne samotneho obsahu a prilohy (take dorucena dorucenka od jejich serveru se archivuje, vcetne vsech moznych priznaku)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 11:00

A jak by ses vyporadal s casovym razitkem?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:07

Na to stačí automaticky připojované přílohy - nehledě na to, že je to v podstatě pořád jenom webmail, takže všechno kolem autentizace a protokolování je jenom server-side problém.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 08:08

Ze zákona úřad MUSÍ použít datovou schránku. Pokud ji nepoužije, měl by být úředník potrestán. Taková jsou pravidla. To, že nejsou na úřadech připravené spisovky, je věc druhá...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 11:53

Dobrý den,

rád bych poopravil některá vaše tvrzení, neboť nevím odkud jsou zmíněné informace čerpány.

1) každá datová zpráva může mít max. 10MB (vyhláška č. 194/2009 Sb. - §5)

2) orgán veřejné moci je povinen zprávu odeslat skrze ISDS (pokud příjemce má aktivní DS), pokud to povaha a typ dokumentu dovolí (zákon č.300/2008 Sb. - §17 odst. 1) - bohužel toto je natolik široká problematika, která se dotýká značného počtu platných právních předpisů, že nelze jednoduše říci "úřad musí" u všech dokumentů.

Ale fyzická či právnická osoba "může" (zákon č.300/2008 Sb. - §18 odst. 1)

Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že tvrzení "Datove schrnaky nejsou kompatibilni s nasim systemem a proto neplanujeme jejich uzivani" je dle mého nepřípustné.

Taktéž "obchodní model" ČP je minimálně diskutabilní a svádí téměř k myšlence "účelového navýšení hodnoty" před plánovaným uvolněním poštovního trhu.

Roli potřebného SW od SW 602 taktéž nepovažuji za nejšťastnější řešení, které navíc popírá jedno ze základních tvrzení o dostupnosti datové schránky odkudkoliv. Pokud vlastník počítače nesvolí s doinstalací potřebné komponenty, tak má uživatel smůlu (např. při pobytu v zahraničí a přístupu na net skrze veřejné kiosky).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 01. 2010 12:56

tak má uživatel smůlu (např. při pobytu v zahraničí

V takovem pripade, ale muzes poverit osobu, ktera muze tvou DS spravovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 01. 2010 13:09

Tomu se říká z deště pod okap. To už rovnou můžu ouřady v okolí obtelefonovávat a zjišťovat co je dnes nového...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
01. 08. 2012 13:47

Já používám SPRAVASCHRANKY.CZ , datové zprávy mi chodí rovnou na email a mám konečně pokoj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 01. 2010 07:42

"Umožňuje-li to povaha dokumentu, orgán veřejné moci jej doručuje ..prostřednictvím datové schránky"

Paragraf 17, zákona 300/2008 Sb. Je jasné, že když má úřad dokument naklepaný na papíře, tak jeho povaha neumožnuje ho poslat přes datovou schránku. To že by ho měl strčit do skeneru a uložit jako soubor, už zákon nenakazuje. Jaký si to uděláš (zákon), takový to máš....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor