Datová schránka

Datové schránky mají nový vzhled, pár nových funkcí a dá se do nich přihlásit eObčankou

Datové schránky mají po víkendovém plánovaném výpadku nový vzhled a pár nových funkcí. Pojďme se na ně podívat.

Na adrese mojedatovaschranka.cz vás rovnou uvítá přihlašovací formulář pro zadání přihlašovacího jména a hesla. Všimněte si, že zmizelo opisování bezpečnostního kódu. Když se ale netrefíte, další pokus o přihlášení budete mít až za chvíli.

První důležitá novinka: Do datových schránek se dá přihlásit pomocí eObčanky. Datové schránky nabízejí také dvoufaktorovou autentizaci. Do pole je potřeba zadat kód který přijde v SMS. Jde ale o prémiovou zprávu, která stojí 3 Kč. Tuto možnost přihlašování si musíte povolit v nastavení.

Chci vyzkoušet hlavně nový přístup pomocí eObčanky. Tlačítko provede přesměrování na web eidentita.cz, kde proběhne stejný proces přihlášení jako například do Portálu občana. Otevře se aplikace nainstalovaná na počítači, která načte obsah čipu eObčanky a webové službě potvrdí, že jste to vy. Musíte potvrdit, že datovým schránkám předáte tyto informace: jednorázově, nebo trvale.

Po přihlášení vidím přijaté zprávy a vzhled prostředí připomíná Portál občana. Web je také responzivní, přizpůsobuje se šířce prohlížeče.

V Historii budou k nalezení zprávy, které už datové schránky odstranily. Nebude to ale věčný archiv, zůstanou tady pouze hlavičky zpráv, bez příloh.

Při přípravě nové zprávy narazíte na další novinku. Dříve bylo potřeba napsat text na počítači, uložit ho do PDF a soubor přiložit k datové zprávě. Nyní je zde rovnou formulářové pole, do něhož lze psát. Datové schránky z něj stejně před odesláním udělají PDF, ale čas to ušetří. Když se tedy smíříte s tím, že na druhou stranu dorazí ošklivý dokument bez formátování.

Kdo chce zprávy uchovat, musí si stejně jako dřív připlatit za Datový trezor. Roční uložení jedné zprávy vyjde zhruba na pětikorunu.

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (18) Další článek: Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Témata článku: eObčanka, Kód, Datová schránka, eGovernment, Portál občana, PDF, Přijatá zpráva, SMS, Nová funkce, Nová zpráva, Přihlašovací jméno, Přihlášení, Formulářové pole, Nový vzhled, Datová zpráva, Vzhled, Datový trezor, Druhá strana, Bezpečnostní kód, Webová služba, Nový přístup, Schránka, Přihlašovací formulář, Stejný proces


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky