Datová schránka

Datové schránky mají nový vzhled, pár nových funkcí a dá se do nich přihlásit eObčankou

Datové schránky mají po víkendovém plánovaném výpadku nový vzhled a pár nových funkcí. Pojďme se na ně podívat.

Na adrese mojedatovaschranka.cz vás rovnou uvítá přihlašovací formulář pro zadání přihlašovacího jména a hesla. Všimněte si, že zmizelo opisování bezpečnostního kódu. Když se ale netrefíte, další pokus o přihlášení budete mít až za chvíli.

První důležitá novinka: Do datových schránek se dá přihlásit pomocí eObčanky. Datové schránky nabízejí také dvoufaktorovou autentizaci. Do pole je potřeba zadat kód který přijde v SMS. Jde ale o prémiovou zprávu, která stojí 3 Kč. Tuto možnost přihlašování si musíte povolit v nastavení.

Chci vyzkoušet hlavně nový přístup pomocí eObčanky. Tlačítko provede přesměrování na web eidentita.cz, kde proběhne stejný proces přihlášení jako například do Portálu občana. Otevře se aplikace nainstalovaná na počítači, která načte obsah čipu eObčanky a webové službě potvrdí, že jste to vy. Musíte potvrdit, že datovým schránkám předáte tyto informace: jednorázově, nebo trvale.

Po přihlášení vidím přijaté zprávy a vzhled prostředí připomíná Portál občana. Web je také responzivní, přizpůsobuje se šířce prohlížeče.

V Historii budou k nalezení zprávy, které už datové schránky odstranily. Nebude to ale věčný archiv, zůstanou tady pouze hlavičky zpráv, bez příloh.

Při přípravě nové zprávy narazíte na další novinku. Dříve bylo potřeba napsat text na počítači, uložit ho do PDF a soubor přiložit k datové zprávě. Nyní je zde rovnou formulářové pole, do něhož lze psát. Datové schránky z něj stejně před odesláním udělají PDF, ale čas to ušetří. Když se tedy smíříte s tím, že na druhou stranu dorazí ošklivý dokument bez formátování.

Kdo chce zprávy uchovat, musí si stejně jako dřív připlatit za Datový trezor. Roční uložení jedné zprávy vyjde zhruba na pětikorunu.

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (18) Další článek: Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Témata článku: eObčanka, Portál občana, Kód, Datová schránka, eGovernment, PDF, Nová zpráva, Datová zpráva, Druhá strana, Přijatá zpráva, Nový přístup, Bezpečnostní kód, Přihlášení, Vzhled, SMS, Formulářové pole, Přihlašovací formulář, Stejný proces, Webová služba, Datový trezor, Nový vzhled, Nová funkce, Přihlašovací jméno, Schránka


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky