Datová schránka

Datové schránky mají nový vzhled, pár nových funkcí a dá se do nich přihlásit eObčankou

Datové schránky mají po víkendovém plánovaném výpadku nový vzhled a pár nových funkcí. Pojďme se na ně podívat.

Na adrese mojedatovaschranka.cz vás rovnou uvítá přihlašovací formulář pro zadání přihlašovacího jména a hesla. Všimněte si, že zmizelo opisování bezpečnostního kódu. Když se ale netrefíte, další pokus o přihlášení budete mít až za chvíli.

První důležitá novinka: Do datových schránek se dá přihlásit pomocí eObčanky. Datové schránky nabízejí také dvoufaktorovou autentizaci. Do pole je potřeba zadat kód který přijde v SMS. Jde ale o prémiovou zprávu, která stojí 3 Kč. Tuto možnost přihlašování si musíte povolit v nastavení.

Chci vyzkoušet hlavně nový přístup pomocí eObčanky. Tlačítko provede přesměrování na web eidentita.cz, kde proběhne stejný proces přihlášení jako například do Portálu občana. Otevře se aplikace nainstalovaná na počítači, která načte obsah čipu eObčanky a webové službě potvrdí, že jste to vy. Musíte potvrdit, že datovým schránkám předáte tyto informace: jednorázově, nebo trvale.

Po přihlášení vidím přijaté zprávy a vzhled prostředí připomíná Portál občana. Web je také responzivní, přizpůsobuje se šířce prohlížeče.

V Historii budou k nalezení zprávy, které už datové schránky odstranily. Nebude to ale věčný archiv, zůstanou tady pouze hlavičky zpráv, bez příloh.

Při přípravě nové zprávy narazíte na další novinku. Dříve bylo potřeba napsat text na počítači, uložit ho do PDF a soubor přiložit k datové zprávě. Nyní je zde rovnou formulářové pole, do něhož lze psát. Datové schránky z něj stejně před odesláním udělají PDF, ale čas to ušetří. Když se tedy smíříte s tím, že na druhou stranu dorazí ošklivý dokument bez formátování.

Kdo chce zprávy uchovat, musí si stejně jako dřív připlatit za Datový trezor. Roční uložení jedné zprávy vyjde zhruba na pětikorunu.

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (18) Další článek: Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Témata článku: eObčanka, Kód, PDF, Datová schránka, eGovernment, Formulářové pole, Nový přístup, Přijatá zpráva, Druhá strana, Stejný proces, Schránka, Nová funkce, Přihlašovací formulář, Bezpečnostní kód, Vzhled, Nová zpráva, Nový vzhled, Portál občana, Přihlašovací jméno, Datový trezor, SMS, Datová zpráva, Webová služba, Přihlášení


Určitě si přečtěte

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 26

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 71

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 44