Datová schránka a prostý občan? Stále spíše parodie na elektronický stát

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 47

Názory k článku

avatar
09. 05. 2018 17:19

Jako jasně, určitě to chce ještě doladit a domyslet, ale i tak se mi datová schránka zdá jako dost dobrý nápad. Dřív jsem se hodně stěhoval za prací a kdyby v té době něco takového bylo, určitě bych toho využil, protože jsem z toho věčného nahlašování nových adres byl už docela na prášky. Pár informací navíc jsem našel taky tady - https://www.vimvic.cz/clanek/datova-schranka-co... - kdybyste o ní někdo uvažoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2016 18:47

Škoda, že si pan Čížek nezjistil pár zcela zásadních fakt ohledně DS. DS totiž ustrnuly na svém počátku - byl to projekt Ivana Langera, ketrý ČSSD po nových volbách zcela zmrazilo (ČSSD ani nic jiného neumí). Proto jsou DS polomrzák v polofunkčním stavu. Koncept není žádný zázrak, ale alespoň je vidět nějaká práce. Po Langrovi už další ministři nic nedělali.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2016 13:04

A je ta parodie aspoň zdarma, nebo je tam nějaký poplatek?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
18. 11. 2016 12:42

Díky za článek. Je super. Podle statistik je elektronizace naší státní správy ještě za Bangladéší takže řešení nepřijde brzy. Musíme se na to podívat takto. Ti co pravidla, zákony i ta vyběrová řízeni v naší zemi tvoří, jsou lidé co sem tam dostali v devadesátých létech a už v té době netušili co je to pojem inovace. Pokud tam tito lidé budou tak se nic nezmění. Proč by se měli něco nového učit když jdou za pár let do senátního důchodu a následně do důchodu starobního? Mají to už za pár. Jako občana této země mě to štve. O tom jak nic nefunguje pořádně čteme ze všech stran. Jak z občanského, státního tak i soukromého sektoru. Pracuji v zahraniční firmě a ta má embargo od vedení na to ucházet se o zakázky v ČR jenom protože je tady velká korupce a firma si nemůže dovolit ztratit své jméno. Což je pochopitelné, protože by v jiných státech potom neuspěla. Jelikož je našim buranům nahoře email "za málo". Doporučil bych vytisknout tento článek spolu s reakcemi pod nim a nalepit ho Sobotkovi na čelo

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2016 15:11

Opět další Čížkův článek a další ukázka jeho nekompetentnosti.
Tohle je tak článek na osobní blog, ne na server, který čtou lidi. Když je za to placený, mohl jsi o tom alespoň něco přečíst.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2016 14:29

Samozřejmé datové schranky mají spoustu věcí zlepšovat bezesporu.
Ale lidi si to dělají sami, lidi jsou liní ovce pouslachají co jedna ovce bečí jen opakuji ,ale nepřečtou ci manual to bolí nebo jsou znechucení ze zpráv.Autor članku přirovná schránku emailu, ať si laskavě přečte co jsou datové schránky. Vůbec datové schránky nemají nic s klasickým emailem, jen upozornění že příšlad datová zprává. Když to hodně zjednoduším je to databáze která jen umožnuje konkretnímu příjemci přečíst datovou zpravu. Soubory jsou na serveru nikam se neposílají. , Příjemce v databazi dostane opravnění , v tom okamžiku příjde datová zprává. Toto je hodně zjednodušené vysvětlení je tam mnohem více procesů .
Tady jsou nejduležitější odkazy pro komunikaci s veřejnou správu.
http://www.gov.cz...
https://eportal.cssz.cz/...
https://podejto.cz/...
https://podejto.cz/seznam-formularu/... třeba zde muže te si stěžovat na uředníky za špatný uřední postup
http://www.daneelektronicky.cz/...

Aplikace Datovka od CZ.NIC pokud použiváte je na vlastní zodpovědost není zaručena funkčnost viz. https://www.mojedatovaschranka.cz/static/pages/prohlaseni.html...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (7)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
16. 11. 2016 13:21

Jsem jediný komu DS přijde super? Např asi týden dozadu. Potřeboval jsem zrušit trvalý pobyt někomu u mě v bytě. Přes DS jsem napsal na úřad žádost, do DS mi přišla výzva k platbě poplatku, to jsem zaplatil přes net a za pár dnů se do DS začaly sypat lejstra o zahájení řízení. Nemusel jsem nic psát do pošty ani jsem nemusel na úřas. Vše vyřízené za pár minut elektronicky. A takových příkladů co jsem řešil po DS je X. Napsat článek co dělá dojem že jde přes DS řešit jen pár předpřipravených žádostí je pěkná kravina. Přes DS jde vyřešit nejspíš úplně všechno co jde řešit s úřadem osobně nebo dopisem! Naopak předpřipravené žádosti jsou suprový "shortcut" k "favorites" (v názvosloví pro místní ajťáky). Ale to samé jde samozřejmě získat i růčo psanou žádostí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
16. 11. 2016 12:06

Hlavni problem, ktery mi brani si datovou schranku poridit, je fakt, ze prijate dokumenty maji omezenou platnost a ze schranky dokonce po case mizi. Takze kdybych chtel neco archivovat, tak si bud musim zaplatit doplnkovou sluzbu, nebo si to nechat vytisknout a overit na poste. To mi prijde lepsi prijmout fyzicky dopis a ten hodit do supliku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2016 11:14

Článek má recht, já mohu pouze dodat, že za ještě větší $ přijde někdo (dosazený), kdo celý koncept uvede do moderního světa. Po ostrém spuštění pochopitelně spadne a všechna práva (k SW) stát převede na danou firmu, další prodělek. Vítejte v Republica Banana Checa.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2016 11:06

Je to možná těžkopádné, ale díky bohu za to.
Napravuje to největší svinstvo v ČR zvané fikce doručení.
Už několikrát jsem našel ve schránce lístek, že mě nezastihli. Podle čísla jsem si na webu našel, kdy to mají doručit a v uvedený den nic a na webu byl stav zásilky doručeno. Po telefonátu s poštou se laskavě uvolili seřvat doručovatelku a doručit to následující den.
Přitom dnem doručení začínají běžet různé lhůty. A celé to závisí na poctivosti doručovatelek. Když nevhodí ani ten lístek, můžu si v klidu žít a někde se mezitím něco děje. Nabíhají penále, padl rozsudek nebo takové maličkosti.
S datovkou se toto nestane.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
16. 11. 2016 10:37

Datovou schranku fyzickou osobu mam temer od pocatku a do dneska mi jeste nikdy od statni instituce nikdy neprisla korespondence elektronickou formou, jak to maji ze zakona narizeno, ale vzdy jsem letel na postu pro obalku s barevnym pruhem, protoze me postak nezastihl doma. Komunikovat elektornicky zacali az na vyzadani, kdyz jsem jim tou datovkou odpovedel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2016 10:26

Mám dvě datovky. Jednu jako firma, využívám ke komunikaci mého účetního SW s FÚ. To je v pořádku. A mám i soukromou a to v pořádku není. Mám aktuálně menší problém se státní správou, konkrétně s Policií ČR. A když jsem žádal příslušnou referentku o komunikaci přes datovou schránku, tak mi do očí sdělila asi toto (volně citováno): "My to neděláme, je to moc složité..." Tak kristepane, kdo už má dodržovat zákony, když ne např. Policie ČR? Já když udělám papírové podání jako vlastník datové schránky, tak dostanu flastr. Ale z druhé strany to jaksi neplatí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
16. 11. 2016 09:55

Datové schránky využívám. Živím se projektováním staveb a také je téměř vždy povoluji.
Moje poznatky jsou následující:
1) Systém je dost nepřehledný a těžkopádný (nevadí)
2) Každá korespondence od úřadu směrem k vám je pouze informativní. Musíte provézt konverzi a běžet s papírem na CzechPoint aby vám vytiskli celý dokument za 30Kč na stránku. Navíc je dokument v takovém formátu, že lze jen těžko kopírovat a scanovat. Nechápu proč nemohou úřady používat digitální podpis. Nejde mi o peníze, klidně zaplatím i víc, ale chci digitální ověřený dokument a ne cár papíru z pošty.
3) Datové schránky má každý úřad a musí s přes ně komunikovat. Ale už jsem se dostal do křížku s pár úředníky proč jím posílám velké dokumenty, že si dokáží vytisknout pouze A4 a pokud jim pošlu třeba A1, tak na A4 nic nevidí. Kde žijeme? To si v dnešní době budeme stále posílat kila papíru?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2016 07:47

Datové schránky jsou ukázkou, že stát z mnoha variant vždy vybere tu nejhorší. Namísto standardního IT řešení se vypíše předražený projekt a náklady se přesunou zákonem na občany a firmy. A přitom stačilo tak málo.
Každý občan by při obdržení občanské průkazu obdržel i elektronickou identitu. Tu by si delegoval k libovolné certifikační autoritě, která by se mu o něj starala a současně by garantovala základní bezpečností parametry. Vydala by občanu elektronický podpis (certifikát) a ten by byl zákony akceptován stejně jako notářsky ověřený podpis. A veškerá spisová komunikace mezi občany, firmami i státem by byla autorizována standardními nástroji IT. Podobně přístupy na všechny státní portály by v případě potřeby byly autorizované na jedno kliknutí v prohlížeči. A celé by to bylo postaveno na konkurenci a doplňkových službách pro firmy i občany. Tudíž buď zcela zdarma nebo za mizivé náklady na jeden certifikát, které by hradil stát. A pořád by ho to stálo méně než provoz stávajících datových schránek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2016 03:40

1. Zakladni prpblem je v tom, ze co stat nemusi (nerozkaze mu to zakon) , neudela
2. Na kazdou prkotinu se udela projekt za mnoho (desitek) milonu
3. Urad je cifrspion a byrokrat a nedokaze si predstavit, ze by slo neco bez papiru
4. Stat neciti potrebu usnadnit zivot obcanum
5. Pro me je jednodussi neco poslat mailem, nez pres dat. schranku. Navic za kazdou zasilku musim poste zaplatit cca tolik, co za rekomando.
6. A vubec, jak se pise v clanku, je to tezkopadne.Pozitivum je v tom, ze mi ourad posle lejstro elektronicky a ja si nemusim pro dorucenky chodit na postu.
Teda, jsou i ourady, jako napriklad finske ministerstvo socialnich veci, a nase by se take nasly, ktere mailum veri, zrovnatak vetsina firem, se kterymi komunikuji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 11. 2016 23:09

ty elektronické volby bych raději oželel. Anonymita je mi mnohem cennější než deset minut chůze do volební místnosti.
Lidé jsou schopni zvolit ledasco, mám trochu obavy z dalšího "kádrování" podle politické příslušnosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
15. 11. 2016 21:09

Tak podoba autora s hledanou osobou je fakt vtipná, jestlipak nepátrali po nějakém Jakubu Čížkovi, za to že tu naváděl script kiddies s tutoriálem na prolomení Wi-Fi...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 11. 2016 19:28

Mohu se zeptat, jak je to s platností přijatých oficiálních dokumentů?
Jde mi o to, že snad to (dříve) fungovalo tak, že dokument přišel podepsaný nějakou jakoby autoritou, ale pokud pak platnost té autority vypršela, přestal platit i ten dokument.
Řešení bylo jen zajít na poštu a nechat si dokument vytisknout za 30.- aby platil "stále".Nebo to už teď funguje jinak, tj. že si jej mohu vytisknout doma a on je podepsaný nějakým certifkátem, který se vytiskne s ním a tím lze pak zjistit, že ten dokument je pravý a přišel DS a já jej jen vytiskl?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (7)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 11. 2016 19:15

Pridal bych pak moznost primeho odeslani danoveho priznani z EPO, pristup do danove informacni schranky. Da se pak dostat do ePortalu CSSZ... Takze ano, neni to jeste to, co by to mohlo byt, ale je mnohem dal, nez driv. Navic ten zpusob, ze datovka funguje jako neco jako OpenID, to se me celkem libi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor