Databáze migrují do kapesních počítačů

Jaká je budoucnost databázových řešení na kapesních počítačích?
Pro mnohého uživatele výpočetní techniky je v posledních letech jedním z hlavních ukazatelů mobilita systému, který používá. Stále větší oblibu si mezi odbornou i laickou veřejností získávají tzv. počítače do ruky, které spíše známe pod ustáleným anglickým označením handheld (či palmtop). Technologiemi, které v této oblasti slibují pro blízkou budoucnost šanci značného zisku, jsou technologie databázové.
Proč mobilitu?
Ještě před několika málo lety se na notebooky, subnotebooky atd. hledělo jako na něco „navíc“, sice užitečného, ale nadstandardního. Ne že by se od té doby situace radikálně změnila (zejména v našich podmínkách jsou mobilní systémy pro mnohé přece jen ještě poněkud drahou záležitostí), ale výhody takovýchto systémů si uvědomuje stále více uživatelů. Zejména s nástupem Internetu bychom chtěli mít svá data neustále při sobě, stejně jako mít možnost používat své oblíbené aplikace nejen v kanceláři. Podstatné pro „uchycení“ jakékoli platformy je okruh dostupných aplikací. A informačních systémů vytvořených nad databázovými existuje obrovské množství. Je tedy zákonitým důsledkem vývoje, že i databázové technologie si najdou své místo na mobilních systémech.
Existují rozdíly?
Databázové systémy na „velkých“ a osobních počítačích mají jednu podstatnou výhodu. Tou je skutečnost, že se nemusí příliš ohlížet na systémové prostředky. Uvědomíme-li si například, že půl megabajtu operační paměti na jednoho uživatele připojeného k databázovému serveru není přehnaným požadavkem, je jasné, že v případě mobilních řešení musíme být značně skromnější. Dalším podstatným problémem, který nás v případě klasických počítačů tolik netrápí (zpravidla existuje spojení pevnou linkou), je replikace dat. Svého mobilního miláčka na cestách připojíme zpravidla telefonní linkou a náklady na přenos je třeba udržet na co nejnižší úrovni. Při všech omezujících podmínkách však musí mít uživatel pocit, že aplikace se nezměnila a chová se stejně jako v kanceláři.
Oracle a CE si rozumí
Bylo by jistě podivné, kdyby se mobilním systémům nevěnovala společnost, která je v databázových technologiích již dvě desetiletí jedničkou. Produkt distribuovaný pod názvem OracleLite (v současnosti je k dispozici ve verzi 3.5) je jednouživatelskou variantou známé objektově-relační databáze. Paměťové nároky se pohybují mezi 250 a 750 kB. Samozřejmostí je podpora Javy (včetně JDBC), kterou lze dnes u Oracle nalézt takřka všude. O přímou obousměrnou replikaci dat mezi mobilním počítačem a databázovým serverem (např. Oracle8) se starají Oracle Mobile Agents 3.0. Potěšující je podpora vývoje aplikací pod běžnými Windows a jejich následné rekompilace do prostředí MS Windows CE (2.0 či 3.0). Plná podpora zařízení platformy Palm se předpokládá počátkem příštího roku (v současné době je k dispozici pouze možnost replikací dat s Oracle8).
A zase Sybase
Další z velkých databázových společností, které neponechávají v oblasti mobilních řešení nic náhodě, je Sybase. Od poloviny října je pro MS Windows CE (přesněji pro Handheld PC Professional Edition) k dispozici jeden z klíčových produktů tohoto dodavatele – Adaptive Server Anywhere 6.0. Samozřejmostí je asynchronní replikace dat (možné je využití elektronické pošty) a podpora celé řady databázových standardů (včetně ODBC). Oproti bratříčkovi z velkých systémů v tomto případě bohužel chybí (vzhledem k paměťovým omezením) podpora Javy. Tento produkt získal podporu řady výrobců handheldových systémů, včetně Hewlett-Packard či Sharp. Současným „mobilním“ cílem Sybase (především pak ve spolupráci se společností 3Com za využití mobilních systémů Palm tohoto výrobce) je verze UltraLight, která by se měla pochlubit paměťovými nároky nepřesahujícími 50 kB. Uvedení se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Pracuje se také na integraci této verze do produktů společnosti Research In Motion (Inter@ctive Pager 950).Sybase také spolupracuje se společností Symbian (jedná se o společný podnik Psionu, Nokii, Ericssonu a Motoroly) na verzi pro operační systém Symbian EPOC. Zařízení typu Smart-phones jsou další oblastí, která slibuje do budoucna značný zisk také databázovým firmám.
Co nás čeká a nemine …
Oblast mobilních řešení, zejména pak právě zmíněné počítače do ruky, prochází značně dynamickým vývojem. Obdobně jako v databázových systémech pro Linux lze i zde předpokládat rostoucí zájem uživatelů a tedy i rostoucí snahu dodavatelů databázových technologií portovat své produkty na naše malé pomocníky. Čas ukáže, zda si jednotlivé produkty získají stejnou oblibu, jako jejich velcí bratříčci. Můžeme však očekávat, že řešení velkých firem (zejména pak pro operační systém MS Windows CE) budou úspěšná. Mobilní řešení jsou jedním z klíčových směrů, které předvídají slibnou budoucnost i odborníci ze skupiny GartnerGroup. Jedna skvrnka na kráse použitelnosti zde ale přece jen existuje – souvisí s již uvedeným problémem replikace dat. Určitě tušíte, že jde o neustále rostoucí poplatky za telekomunikační služby. Snad se ale do budoucna dočkáme zlepšení i v této oblasti.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Notebooky, Windows, Velká výhoda, Velký zisk, Mig, Nadstandardní množství, Značný problém, Databáze, Stará Nokia, Paměťový produkt, Kapesní počítač, Pager, Ultralight, Mobilní data, Obliba, Velký pomocník


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí