Data všude a bez hnutí prstem

Pracovní notebook a domácí počítač. Domácí práce je vždycky pohodlnější na tom stolním, jenže… Kdo má pořád hlídat ruční synchronizaci dokumentů?

Bezplatné řešení funkční dokonce kdekoli na světě představil nedávno Microsoft. Jmenuje se Windows Live Folder Share.

Již řadu let řeším synchronizaci důležitých dokumentů mezi pracovním a domácím počítačem. Vyzkoušel jsem několikero řešení, ale žádné nebylo skutečně vyhovující. Se svým vlastním nástrojem (byť ne prvním v pořadí, vzpomeňme na SyncToy) teď do hry přichází i Microsoft.
Windows Live Folder Share je další součástí rodiny desktopových aplikací výtečně spolupracujících s jejich online protějškem. V tomto konkrétním případě je však, přestože to tak z počátku nevypadá, jádrem právě ona webová část.

Klient + Web = VSL

Na své počítače si uživatel nainstaluje klientský software. Instalační balíček má něco přes jeden megabajt. Na prvním počítači je třeba při instalaci zvolit vytvoření přístupu ke službě. Paradoxem totiž je, že Folder Share neakceptuje standardní přihlašování prostřednictvím Windows Live ID, nýbrž vyžaduje vytvoření separátního účtu. Na druhém počítači je pak pouze třeba k tomuto účtu nastavit přístup. Po výběru složek, jež si přejeme udržovat ve shodě, provede klientský software jejich synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace dokumentů po lokální síti

Připojení probíhá prostřednictvím P2P protokolu. Synchronizujete-li tedy doma, dosáhnete na lokální síti rychlostí v řádu megabajtů za sekundu. Synchronizujete-li vzdáleně, musí samozřejmě alespoň jeden počítač být schopen přijímat příchozí spojení. Klienty na obou (či více) synchronizovaných počítačích jsou stále připojeny k serveru služby, což jim umožňuje svižně navazovat vzájemnou komunikaci libovolným směrem a následně třeba možnost využít UPnP k otevření cesty přes domácí router překládající adresy. Porty pro klient lze nasměrovat i ručně.

Při vytváření účtu a prvním nastavování si možná každý neuvědomí užitečnost webového rozhraní. Ano, celá konfigurace synchronizace se provádí v něm, pak už by po něm ale ani nemusel štěknout pes, neboť samotná výměna souborů probíhá mezi rezidentně spuštěnými klienty. Při bližším pohledu si však všimneme, že osobní knihovny (tak program označuje nastavení adresářů pro synchronizaci) můžeme doplnit veřejnými, které lze sdílet s vybranými osobami. Přístup k datům se opět neváže na Windows Live ID (jako například přístup k Windows Live Spaces), ale na konkrétní e-mailové adresy. Kromě přístupu lze kontaktům povolit čtyři různé úrovně oprávnění včetně plné správy dané knihovny.

Při nastavování veřejné knihovny si webové rozhraní vyžádá vložení e-mailové adresy uživatele, kterému chcete umožnit přístup. Do jeho e-mailové schránky následně přijde podrobný návod, jak si stáhnout FolderShare klient a jak jej využít pro přístup k vaší veřené knihovně.

Ve chvíli, kdy již vzdálený uživatel tuto proceduru jednou absolvoval, nemusí ji nikdy opakovat znovu. I když totiž provedete změny v nastavení veřejných knihoven, jeho klient je okamžitě zaregistruje a přizpůsobí se novým podmínkám. Vzdálený uživatel, jemuž chcete umožnit přístup ke svým datům si musí zvolit složku, s níž budou na jeho počítači data z veřejné knihovny synchronizována a rovněž režim synchronizace - automatický, nebo ruční. V případě, že FolderShare hodláte používat spíše pro sdílení dat, je samozřejmě ruční režim výhodnější. Pokud jej uživatel zvolí, předvedu mu FolderShare vrcholnou lekci uživatelského komfortu. V určeném umístění totiž ozrcadlí adresářovou strukturu veřejné knihovny, přičemž místo souborů vytvoří pouze několikabajtové zástupce s příponou P2P. Na ty stačí pro spuštění stahování (synchronizace) pouze poklikat v libovolném správci souborů.

Třetí hlavní funkcí služby je vzdálený přístup. Tím nezískáte nic menšího než plný přístup k datům libovolného z počítačů, který máte ke svému účtu na Folder Share připojen. Vzdálený přístup je však jediným způsobem přenosu dat, který se neuskutečňuje přímo (P2P), ale využívá HTTP protokol a prochází servery Microsoftu. Výhodou tohoto přístupu je, že funguje naprosto kdekoli, nepotřebujete pro něj na klientském počítači mít ani FolderShare klient, obejdete se s webovým prohlížečem. Nevýhodou překvapivě není, jak by se dalo očekávat, nízká rychlost přenosu, ale fakt, že přenosy nejsou na rozdíl od P2P šifrovány. Je tedy třeba počítat s rizikem odposlouchávání přenášených dat.

Klepněte pro větší obrázek
Vzdálený přístup k datům v počítači Desktop: Jednoduše přes prohlížeč

Windows Live Folder Share převyšuje svou originalitou, užitečností a (zatím) neomezeností většinu ostatních Live služeb. Microsoft představil produkt, který dokáže skutečně oslovit. Na první pohled sice vypadá složitě a díky slabé dokumentaci chvíli potrvá, než se s ním dostatečně seznámíte a pochopíte veškerá nastavení a chování obou aplikací, později však zjistíte, že Windows Live FolderShare je dokonale a do detailu promyšleným systémem, který nabízí velmi široké možnosti použití. To totiž neomezuje na synchronizaci, ale umožní i vzdálený přístup k datům a při zapojení více počítačů i v podstatě vytvoření privátní sítě pro sdílení dat.

Windows Live FolderShare Beta
Synchronizace a výměna souborů online
Zdarma
Microsoft
Klepněte pro větší obrázek

kombinace klientu a webové služby
možnost neomezeného množství počítačů v účtu
dostupnost (skoro) kdekoliv

Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázek


 

Tématu sdílení dat v domácí síti se věnujeme v aktuálním čísle časopisu Computer:

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (37) Další článek: Desítka nejlepších aplikací pro Adobe AIR 1.0

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet Explorer, Windows Live, Share, Synchronizace, Live, E-mailový klient, Nízká rychlost, Přístup, Prst, Libovolný soubor, Celá konfigurace, Synchronizovaný počítač, Windows Live ID, Nejprodávanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11