Data všude a bez hnutí prstem

Pracovní notebook a domácí počítač. Domácí práce je vždycky pohodlnější na tom stolním, jenže… Kdo má pořád hlídat ruční synchronizaci dokumentů?

Bezplatné řešení funkční dokonce kdekoli na světě představil nedávno Microsoft. Jmenuje se Windows Live Folder Share.

Již řadu let řeším synchronizaci důležitých dokumentů mezi pracovním a domácím počítačem. Vyzkoušel jsem několikero řešení, ale žádné nebylo skutečně vyhovující. Se svým vlastním nástrojem (byť ne prvním v pořadí, vzpomeňme na SyncToy) teď do hry přichází i Microsoft.
Windows Live Folder Share je další součástí rodiny desktopových aplikací výtečně spolupracujících s jejich online protějškem. V tomto konkrétním případě je však, přestože to tak z počátku nevypadá, jádrem právě ona webová část.

Klient + Web = VSL

Na své počítače si uživatel nainstaluje klientský software. Instalační balíček má něco přes jeden megabajt. Na prvním počítači je třeba při instalaci zvolit vytvoření přístupu ke službě. Paradoxem totiž je, že Folder Share neakceptuje standardní přihlašování prostřednictvím Windows Live ID, nýbrž vyžaduje vytvoření separátního účtu. Na druhém počítači je pak pouze třeba k tomuto účtu nastavit přístup. Po výběru složek, jež si přejeme udržovat ve shodě, provede klientský software jejich synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace dokumentů po lokální síti

Připojení probíhá prostřednictvím P2P protokolu. Synchronizujete-li tedy doma, dosáhnete na lokální síti rychlostí v řádu megabajtů za sekundu. Synchronizujete-li vzdáleně, musí samozřejmě alespoň jeden počítač být schopen přijímat příchozí spojení. Klienty na obou (či více) synchronizovaných počítačích jsou stále připojeny k serveru služby, což jim umožňuje svižně navazovat vzájemnou komunikaci libovolným směrem a následně třeba možnost využít UPnP k otevření cesty přes domácí router překládající adresy. Porty pro klient lze nasměrovat i ručně.

Při vytváření účtu a prvním nastavování si možná každý neuvědomí užitečnost webového rozhraní. Ano, celá konfigurace synchronizace se provádí v něm, pak už by po něm ale ani nemusel štěknout pes, neboť samotná výměna souborů probíhá mezi rezidentně spuštěnými klienty. Při bližším pohledu si však všimneme, že osobní knihovny (tak program označuje nastavení adresářů pro synchronizaci) můžeme doplnit veřejnými, které lze sdílet s vybranými osobami. Přístup k datům se opět neváže na Windows Live ID (jako například přístup k Windows Live Spaces), ale na konkrétní e-mailové adresy. Kromě přístupu lze kontaktům povolit čtyři různé úrovně oprávnění včetně plné správy dané knihovny.

Při nastavování veřejné knihovny si webové rozhraní vyžádá vložení e-mailové adresy uživatele, kterému chcete umožnit přístup. Do jeho e-mailové schránky následně přijde podrobný návod, jak si stáhnout FolderShare klient a jak jej využít pro přístup k vaší veřené knihovně.

Ve chvíli, kdy již vzdálený uživatel tuto proceduru jednou absolvoval, nemusí ji nikdy opakovat znovu. I když totiž provedete změny v nastavení veřejných knihoven, jeho klient je okamžitě zaregistruje a přizpůsobí se novým podmínkám. Vzdálený uživatel, jemuž chcete umožnit přístup ke svým datům si musí zvolit složku, s níž budou na jeho počítači data z veřejné knihovny synchronizována a rovněž režim synchronizace - automatický, nebo ruční. V případě, že FolderShare hodláte používat spíše pro sdílení dat, je samozřejmě ruční režim výhodnější. Pokud jej uživatel zvolí, předvedu mu FolderShare vrcholnou lekci uživatelského komfortu. V určeném umístění totiž ozrcadlí adresářovou strukturu veřejné knihovny, přičemž místo souborů vytvoří pouze několikabajtové zástupce s příponou P2P. Na ty stačí pro spuštění stahování (synchronizace) pouze poklikat v libovolném správci souborů.

Třetí hlavní funkcí služby je vzdálený přístup. Tím nezískáte nic menšího než plný přístup k datům libovolného z počítačů, který máte ke svému účtu na Folder Share připojen. Vzdálený přístup je však jediným způsobem přenosu dat, který se neuskutečňuje přímo (P2P), ale využívá HTTP protokol a prochází servery Microsoftu. Výhodou tohoto přístupu je, že funguje naprosto kdekoli, nepotřebujete pro něj na klientském počítači mít ani FolderShare klient, obejdete se s webovým prohlížečem. Nevýhodou překvapivě není, jak by se dalo očekávat, nízká rychlost přenosu, ale fakt, že přenosy nejsou na rozdíl od P2P šifrovány. Je tedy třeba počítat s rizikem odposlouchávání přenášených dat.

Klepněte pro větší obrázek
Vzdálený přístup k datům v počítači Desktop: Jednoduše přes prohlížeč

Windows Live Folder Share převyšuje svou originalitou, užitečností a (zatím) neomezeností většinu ostatních Live služeb. Microsoft představil produkt, který dokáže skutečně oslovit. Na první pohled sice vypadá složitě a díky slabé dokumentaci chvíli potrvá, než se s ním dostatečně seznámíte a pochopíte veškerá nastavení a chování obou aplikací, později však zjistíte, že Windows Live FolderShare je dokonale a do detailu promyšleným systémem, který nabízí velmi široké možnosti použití. To totiž neomezuje na synchronizaci, ale umožní i vzdálený přístup k datům a při zapojení více počítačů i v podstatě vytvoření privátní sítě pro sdílení dat.

Windows Live FolderShare Beta
Synchronizace a výměna souborů online
Zdarma
Microsoft
Klepněte pro větší obrázek

kombinace klientu a webové služby
možnost neomezeného množství počítačů v účtu
dostupnost (skoro) kdekoliv

Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázek


 

Tématu sdílení dat v domácí síti se věnujeme v aktuálním čísle časopisu Computer:

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet Explorer, Live, Share, Windows Live, Windows Live ID

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Slavecek 28. 4. 2008 13:19:26
    Na synchronizaci outlooku, sunbirdu,... vseho dohromady pouzivam...
  • caesar 20. 4. 2008 17:58:48
    Nerozumim tomu, proc sem pletete TimeMachine. Mimochodem jeho sila je...
  • vrichtigu 20. 4. 2008 0:20:36
    pouzíval sem to mezi školou a domovem a mezi 2 pc učebnami, je to sice už...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky