Data ve skle aneb přenosy optickými kabely

(Inzerce) Potřebujete kabel pro připojení počítače k domácí síti? V každém supermarketu vám prodají běžnou kroucenou dvojlinku zakončenou konektory RJ-45.
Data ve skle aneb přenosy optickými kabely

Profesionální nasazení si však s metalickými vodiči nevystačí. Trh optickými kabely a aktivními síťovými prvky je mnohem komplikovanější než standardní kroucená dvojlinka pro domácí sítě. Výrobci dodávají různé druhy optických vláken a řadu různých konektorů, s nimiž lze kreativně pracovat v závislosti na potřebě a samozřejmě výši rozpočtu.

Zatímco metalické vodiče využívají pro přenos dat elektrickou vodivost, optická vlákna spoléhají na vedení světla. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu optických vláken je obohacené křemičité sklo. Jeho výhodou je fakt, že zásoby křemíku jsou na naší planetě prakticky nevyčerpatelné.

V lokálních sítích se většinou používají mnohavidová (multimode) vlákna. Vhodná jsou pro vzdálenosti do 600 metrů a nižší přenosové rychlosti (s problémy až do 10 Gb/s). V dnešní době jsou běžná gradientní vlákna, v nichž světelný paprsek opisuje sinusovou křivku, tedy v nich dochází k plynulé změně indexu lomu světla. Jednovidová (single mode) vlákna nejčastěji obsluhují delší vzdálenosti včetně spojení mezi kontinenty a to rychlostí v řádu až terabitů za sekundu. Mají menší průměr jádra, takže se v nich světlo láme pod velkými úhly. Díky tomu lze používat tzv. vlnový multiplex.

Kabely se značí číslem ve tvaru X/Y, například 9/125 (μm). První hodnota udává průřez vlákna, druhá průřez pláště (druhé vrstvy od jádra), který zabraňuje úniku světla mimo jádro. Jednovidová vlákna mají průměr jádra do 10 μm, mnohavidová nejčastěji 50 či 62,5 μm.

Klepněte pro větší obrázek 
Optika využívá nepřeberné množství různých konektorů

Vlnový multiplex multiplexuje více optických signálů v jednom vlákně díky využití různých vlnových délek (tj. barev) nosného světla. V Česku můžeme jeho nasazení v praxi vidět například na spoji mezi datovými centry společností Coolhousing na Vinohradské třídě a CE Colo v ulici Nad Elektrárnou. Z Vinohradské odchází data po hlavní optické trase. Směřují-li do CE Colo, odbočí přes výhybku do jiného optického vedení, kde jsou od dat jiných poskytovatelů odlišena barvou nosného světla. Vlnový multiplex tedy umožňuje sdílení spojů.

Klepněte pro větší obrázek 
Optika pro pokročilé: Kondicionér pro navaření mnohavidového vlákna na jednovidové.

Návrh optických sítí je v IT samostatnou disciplínou a odborníků si zaměstnavatelé váží. Pokud vás téma zaujalo, pak vězte, že v tomto článku jsme jen maličko škrábli jeho povrch. Chcete-li se do tématu ponořit o trochu hlouběji, bude pro vás dobrým začátkem článek Optical fiber cable a pak třeba článek o optikách Coolhousingu.

 

Další článek: Windows 98 jako operační systém v iPhonu 6? Jde to!

Témata článku: Přenos, Kabel, Konektor, Světelný paprsek, Domácí NAS, Datový vodič, Vlnový multiplex, Nejpoužívanější síť, Cable, Optický kabel, Dnešní únik, První hodnota, Sklo, Multiplex, Různé konektory, Vlákno


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu