Data na cestách - duel externích pevných disků

Zatímco nároky na přenášená data neustále stoupají, ceny paměťových médií naštěstí pravidelně klesají. Přenosné pevné disky jsou dostatečně mobilní a zároveň nabízí větší prostor pro ukládání dat než oblíbené USB klíčenky. Své síly a možnosti si v našem duelu poměřily modely Prestigio Data Safe a Kouwell 7291-4 FingerPrint – oba o stejné kapacitě 40 GB.

Prestigio Data Safe Kouwell 7291-4 FingerPrint

Klepněte pro větší obrázek  Přenosná databanka Prestigio Data Safe je tvořena 2,5palcovým pevným diskem Samsung a hliníkovým pouzdrem pro pevný disk s výškou 9,5 mm. Celý komplet je řešen jako vkusná dárková sada nejen pro technicky zaměřené uživatele. Tomu odpovídá také balení v polstrované dárkové krabičce. Jeho součásti je kromě samotné databanky ještě CD s ovladači a zálohovacím softwarem, a také pouzdro pro přenášení.

Černé hliníkové pouzdro, ve kterém je harddisk uložen, není originální. Stejné pouzdro bez disku koupíte za necelou pětistovku v libovolném obchodě. Pokud dokoupíte také příhodný pevný disk stejných parametrů, ušetříte rázem rovnou tisícovku, kterou v podstatě platíte za zmiňované dárkové balení. Oproti OEM pouzdrům je Prestigio vybaveno na čelní straně logem společnosti, který při aktivitě disku svítí a ukazuje tak jeho činnost. V zadní části pak naleznete dvojici konektorů pro připojení USB kabelu a napájení. Běžně však napájení potřebovat nebudete, ostatně síťový adaptér součástí sady není.

Klepněte pro větší obrázekRozhraní USB 2.0 a podpora Mass Storage jsou zárukou bezproblémového chodu na většině moderních systémů, pouze u Windows 98 je zapotřebí instalovat dodatečný ovladač. Prestigio Data Safe má tichý chod a přenosová rychlost se pohybuje okolo 19 MB za sekundu. Disk se i při dlouhodobém zatížení se nijak nezahřívá. Díky své velikosti a nízké hmotnosti je vhodný pro častější přenášení dat. Výsledky výkonnostních testů si prohlédněte v tabulce – v podstatě odpovídají parametrům notebookového disku a patří mezi lepší hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek  Přenosná databanka od společnosti Kouwell se od předchozí liší použitím menšího formátu pevného disku – velikost 1,8 palců je dostatečnou zárukou dobré mobility. Drobná krabička s kovovými kryty působí solidním dojmem a kvalitním zpracováním. Jediným drobným škraloupem je plastová krytka snímače otisků prstů, která vyžaduje použití větší síly k odsunutí krytu.

Nabídka konektorů se omezila pouze na jeden USB vstup, který slouží pro připojení k počítači pomocí rozhraní USB 2.0. Potřebný kabel je samozřejmě součásti balení a to v nezvyklé podobě – na straně, která se připojuje k počítači, totiž naleznete dva USB konektory. Funkce prvního z nich je jasná, druhý konektor pak slouží pro případ, že by si disk nevystačil s napájením pouze z jednoho USB slotu. V tom případě stačí druhý konektor zapojit a je po problému. Na většině moderních počítačů se však s potřebou napájení dvěma USB konektory nesetkáte. Součástí balení je také kvalitní kožené pouzdro pro přenášení disku a patice pro nahrazení 1,8palcového disku jednotkou MicroDrive. Provoz disku je neslyšitelný s přenosovou rychlostí pohybující se okolo 18 MB za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Předností databanky je možnost ochránit citlivá data otiskem prstu. Pomocí dodávaného softwaru se na disku vytvoří chráněný oddíl, který zpřístupníte pouze pomocí vašeho otisku. Při instalaci programu nejdříve uložíte svou šablonu otisku prstu a při každém připojení disku k počítači budete vyzváni k jeho ověření. Úspěšnost skenování byla během testu vždy stoprocentní. Ovládací software dále nabízí možnost synchronizace souborů, vytvoření mobilní emailové schránky (spolupracuje pouze s aplikací MS Outlook Express) nebo uložení databáze přístupových hesel.

  Prestigio Data Safe Kouwell 7291-4 FingerPrint
zdroj Prestigio Levi International, Brno
kontakt 548 212 936, www.prestigio.cz 541 011 111, www.levi.cz
cena 3 200 Kč 6 400 Kč
Klady a zápory    
+ rozměry a hmotnost kompaktní rozměry
+ cena zabezpečení
+ možnost upgradu redukce na MicroDrive
- rychlost zápisu vyšší cena
- cena v porovnání se skládanou variantou nižší výkon
Hodnocení
provedení 4/5 4,5/5
výkon 4/5 4/5
výbava 3/5 5/5
cena 4/5 3,5/5
celkem 75 % 85 %
Vlastnosti
kapacita 40 GB 40 GB
rozhraní USB 2.0 USB 2.0
rychlost ploten 5400 ot./min 4200 ot./min
vyrovnávací paměť 2 048 kB 2 048 kB
velikost 2,5" 1,8"
rozměry (v × š × h) 132 × 82 × 15 mm 124 × 78 × 17 mm
hmotnost 160 g 170 g
zvláštní příslušenství dárkové balení snímač otisků prstů

Klepněte pro větší obrázek

O užitečnosti přenosných databank nemůže být pochyb. Každý občas potřebuje přenést větší množství dat a neustálé vypalování na CD není příliš praktické ani rychlé. USB klíčenky zatím nenabízejí paměťovou kapacitu v řádově desítkách gigabajtů, a proto se přenosným diskům daří. Jsou také levným řešením pro ty, kteří chtějí svůj diskový prostor rozšířit, ale bez nutnosti manipulace s počítačem. Oba disky nabízejí přesně to, co od nich uživatelé očekávají – dobrou mobilitu a plně dostačující kapacitu. Jejich nevýhodou oproti dospělejším bratříčkům je nižší přenosová rychlost, v tomto ohledu za dospělými disky zaostávají.

Oba modely v testu, Prestigio i Kouwell, předvedly vyrovnané výsledky, které jsou plně srovnatelné, mírně rychlejší byl díky většímu disku Prestigio. Kouwell ale nabízí velmi praktický snímač otisků, kterým zabezpečuje chráněnou oblast na disku – pro některé z uživatelů to může být jedna z rozhodujících vlastností. Osobně bych ale dal přednost modelu Prestigio nebo ještě lépe variantě s OEM pouzdrem a pevným diskem, protože citlivá data lze dobře zabezpečit také s pomocí volně dostupných šifrovacích programů. Rozdíl v ceně pak lze investovat do rychlejšího disku nebo se poohlédnout po vyšší kapacitě. Každopádně se oba modely ukázaly jako spolehlivé řešení pro mobilní ukládání dat.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 5/06.


 

Diskuze (16) Další článek: Google jako pomocník špiónů a hackerů

Témata článku: Software, Windows, Pevné disky, Duel, Prestigio, Dodatečný ovladač, Mass, Kovový kryt, Drobná krabička, Cesta, Hliníkové pouzdro, CES, Safe, USB Disk, Celý komplet


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky