Data dostupná po celém světě

Soubory mezi uživateli putují různými cestami. Některým z nich již pomalu zvoní hrana a další teprve dorůstají do celé své krásy. Stále více uživatelů volí cestu online sdílení – netřeba spamovat neuvěřitelně velkými e-maily, své fotky, videa a jakákoli jiná data mohou poskytnout komukoli s minimem úsilí a třebas i zdarma.

Z letních dovolených se lidé vracejí nejen plni zážitků, ale také s pořádně naplněnými paměťovými kartami – momentkové fotografie, kratší i delší videa a další moderní upomínky nahrazují kýčovité mušličky a škebličky. Proč tedy nezajít ještě o krok dál a nepodělit se o digitálně zachycené zážitky s přáteli a kolegy online? Cest k tomuto cíli existuje několik a dokonce ani není zapotřebí posílat přílohami obtěžkané maily.

Vytvořte si FTP server

První kroky při sdílení dat na lokální síti velice často směřují k již zabudované funkci Windows. Ačkoli se jedná o poměrně rozšířený způsob sdílení libovolných dat, není zrovna dvakrát flexibilní – pokud síť neobsahuje doménu, musí být na počítačích vytvořen odpovídající uživatelský účet apod. Také nastavení přístupových práv a správa uživatelů nepatří mezi nejjednodušší, v celkovém hodnocení tedy negativa výrazně převáží výhody.

Na mezistanici v podobě sdílení libovolných dat zcela jistě stojí za pozornost zprovoznění vlastního serveru FTP. Odpovídající softwarové vybavení na serverové straně již pro základní požadavky není nikterak složité a správci dovoluje velice pohodlnou administraci uživatelských účtů i přístupových oprávnění několika málo kliknutími myší.

Alfu a omegu pro sdílení multimediálního obsahu však představují specializované webové stránky, které fungují jako pomyslná brána spojená s úložištěm – na jedné straně uživatel vloží požadovaná data prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní, na straně druhé si uživatelé (třebas jen předem vymezený okruh) odpovídající soubory zase stáhnou, filmy přehrají a líbivé fotografie zobrazí.

Fotoalbum bez papíru

Vytváření online fotoalb stále více získává na oblibě, není proto divu, že i v tuzemsku vzniklo několik takto specializovaných serverů. Mezi nejznámější zřejmě patří webové stránky s výmluvnou adresou www.foto-album.cz, na nichž si po registraci můžete vytvořit libovolný počet fotoalb. Omezení jsou kladena na velikost fotografie, kdy jeden snímek může mít maximálně 1 MB, celkový obsazený prostor je pak limitován hranicí 200 MB. Tento mírný handicap však kompenzuje možnost vytvoření jak soukromého, tak veřejného fotoalba.

Z dalších českých webů zaujmou stránky www.album.cz, které nabízejí poměrně široký výběr z dostupné kapacity – za základních 30 MB uživatel nezaplatí ani korunu, dále jsou ceny odstupňovány přímo úměrně s narůstající velikostí. Také zde si můžete zvolit, zda budou alba soukromá, tedy chráněná heslem, nebo veřejná. Velké plus představuje možnost přímého zaslání digitálních fotografií na zpracování do sběrny, a nechat si tak zhotovit klasické papírové fotky. Z dalších českých online fotoalb dále můžete prozkoumat například www.fotky.info, www.fotoonline.cz či www.rajce.net.

Ze zahraničních služeb se veliké oblibě těší především služba Flickr, kterou můžete nalézt na webových stránkách www.flickr.com. Provozovatelem Flickru je společnost Yahoo! a uživateli opět nabízí jednak volnou registraci s odpovídajícími omezeními, jednak placenou verzi s mnohem širší paletou nástrojů a vyhrazeným webovým prostorem. Z nepřeberného množství dalších zahraničních webových služeb můžete zapátrat například na adresách www.fotki.com, www.myphotoalbum.com či www.photosite.com.

Nejen fotkami jest sdílení živo

Pokud patříte spíše mezi příznivce digitálního videa, tedy nikoli „pouhých“ fotografií, můžete využít odpovídajících specializovaných webových stránek, které vaše záznamy poskytnou celému světu. Mezi nejoblíbenější z nich spadá především DailyMotion, na kterém pravidelně a především v hojném počtu přibývají stále nové a nové záznamy. Mezi amatérskými pokusy je možné nalézt také několik profesionálnějších kousků.

Z dalších populárních služeb pro sdílení videa s celým světem patří YouTube, nicméně také zde je zapotřebí provést bezplatnou registraci ještě dříve, než nasdílíte své první video. Jestliže se vám v horkých letních dnech podařilo zachytit nějakou vyloženě vtipnou scénku, můžete ji sdílet na www.metacafe.com. Právě na server MetaCafe si totiž uživatelé celého světa zvykli chodit pro pravidelné dávky více či méně škodolibého humoru.

Přehled upload serverů s kapacitou alespoň 500 MB
www.sendthisfile.com Velice oblíbený prostor pro sdílení dat, uživatelé oceňují hlavně jednoduchý a přímočarý postup při uploadu. Velikost souboru při uploadu není omezena.
www.yousendit.com Pokud hledáte spolehlivý upload server, kde pro sdílení není zapotřebí registrace, sáhněte právě po této službě. Sdílený soubor může mít až 1GB velikost.
www.spread-it.com Zajímavá služba, která nabízí upload maximálně 500MB souborů, také v tomto případě není vyžadována žádná předběžná registrace. Jednoduchý popis údajů zadávaných při sdílení souborů pomocí této služby naleznete v samostatném rámečku.

Samostatnou kapitolu na poli internetového sdílení představují univerzální upload servery – z těch nejznámějších uživatelé nejčastěji přijdou do kontaktu například s RapidShare.de, MegaUpload.com apod. Vzhledem k faktu, že se jedná o sdílení libovolných dat, nelze zde příliš počítat s pokročilými funkcemi v oblasti multimédií. Princip práce je jednoduchý, uživatel nejprve nahraje libovolný soubor, následně je mu vytvořen unikátní odkaz pro přímé stahování, který oznámí cílové skupině zájemců.

Těmto dvou nejznámějším zástupcům upload serverů ale bývají často vytýkány některé neduhy. V základní neplacené verzi neumožňují paralelní stahování více souborů v rámci jedné IP adresy, omezen je přenos dat ve stanoveném časovém úseku apod. Od toho se pak odvíjejí poměrně dlouhé čekací pauzy, takže řada uživatelů sahá po alternativách. V přiložené tabulce můžete nalézt základní přehled těch upload serverů, které zdarma dovolují sdílet alespoň 500MB soubory.

Na závěr nelze nezmínit zajímavé webové služby, jimž se ještě před několika málo lety přislibovala velice perspektivní budoucnost. Jsou jimi pokročilé sdílené plochy, které ve virtuálním světě Flashe a Javy poskytují takřka kompletní a velice dobře funkční operační systém. Skupina uživatelů po celém světě tak může využívat společného účtu k takovéto službě, vytvářet složky, ukládat data, spravovat všechny soubory apod. Samozřejmě se tak nejedná vyloženě o služby určené ke sdílení dat, nicméně řada vzájemně kooperujících skupin na ně nedá dopustit – někdy je sdílení celého pracovního prostoru důležitější než pouhé poskytování souborů. Mezi nejoblíbenější webové operační systémy v současnosti patří www.goovy.com či www.youos.com.

Jak na sdílení www.spread-it.com
Webové stránky www.spread-it.com nabízejí velice jednoduchou cestu ke sdílení souborů na internetu. Mezi výhody patří například postačující maximální velikost 500 MB, dále není zapotřebí žádná registrace a pro stahování neexistují omezující limity. Soubor na serveru zůstane bez restrikcí dva týdny, kdokoliv s odpovídajícím odkazem si jej může stáhnout.
  • Pro sdílení souboru nejprve otevřete požadovanou webovou stránku www.spread-it.com, která poskytuje základní grafické rozhraní pro upload. Do textového pole Select file to send vepište cestu k umístění souboru na svém disku, případně jej pohodlněji nalistujte stisknutím tlačítka Procházet.
  • Do pole Password to delete your file vepište heslo, kterým budete moci provést případné odstranění sdíleného souboru ze služby Spread-it. Jedná se o povinný prvek, stejně jako v případě Description, kam vložte výstižný popis sdíleného souboru. Poslední nutnou položkou je pole Your email address, do kterého vepište svou vlastní e-mailovou adresu.
  • Další prvky jsou již volitelné, nicméně také ony nacházejí uplatnění v řadě případů. Do textového pole Recipient’s email tak můžete vložit e-mailovou adresu příjemce, kterému přijde oznámení o uložení souboru a odkaz pro jeho stažení. Poslední dvě pole Recipient’s names a Your name po řadě slouží k určení jmen příjemce i vašeho.
  • Nahrání souboru službou Spread-it na vzdálený server nyní již můžete provést stisknutím tlačítka Upload. V průběhu nahrávání (jehož doba trvání samozřejmě závisí na velikosti daného souboru) nesmíte zavírat okno prohlížeče, jinak se celá akce přeruší. Úspěšné ukončení přenosu signalizuje až zobrazení odkazu pro stažení a stručných informací o službě.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 15-16/06.


Diskuze (2) Další článek: Staré počítače nepatří do šrotu

Témata článku: Web, Pokročilé odstranění, Handicap, Sdílený soubor, Upload, Send, Dailymotion, Sdílení videa, Chráněná složka, Libovolný soubor, Webová služba, Základní stránka, Jednoduché sdílení, Přímé sdílení, Základní prvek, Textové pole, Rozšířený způsob, Omega, Sdílení, Přímé stahování, Základní popis, Svět, Jednoduchá cesta, Fotoalba, DOS


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize