Článek se mi líbí.Ten dokument dobře přestavuje problémy systému, ale našel jsme tam i chyby.Moc pěkná chyba se jim povedla, když zpracovali hodnocení uživatelů. Uživatelé měli hodnotit známkami 1 - 5. Průměrná známka byla 2,8. Zpracovatelé studie však usoudili, že průměr je 2,5, tudíž hodnocení uživatelů je podprůměrné.Ve studii jsou uvedené komentáře uživatelů. Část z nich odkazuje na chybějící funkce. Ty však nejsou zapracovány, protože ministerstvo na ně nedává peníze.(Samozřejmě mnohé jiné nejsou otázkou peněz.)Což vytváří zajímavý paradox.Ministerstvo nechce dát peníze na vývoj funkcí, které uživatelé požadují (jak psal jeden komentář od roku 2010), ale na celý nový systém najde miliardy.Samozřejmě v dlouhém časovém horizontu se může nový systém vyplatit .Problém je i v tom, že IBM si umí ošetřit smlouvy. Je zcela na libovůli IBM, zda poskytne spolupráci novému vývojáři. IBM může sbalit zdrojové kódy 20 let vyvíjeného systému a nový vývojář bude muset začít na zelené louce. Než to bude mít hotové, bude IBM vyvíjet dál svůj systém.ADIS má výhodu v tom, že je programován na míru. Každý požadavek je možné zapracovat. Např. oproti SAPu, kde se pro každou výjimku (a že jich ve finančním systému je požehnaně) musí pracně programovat další modul.(Pro porovnání. ADIS má 22 mil. řádků (pouze samotné 4gl), Windows XP 45 mil.)Pokud jde o programátory 4gl, tak s nimi problém není. IBM neposílá drahé specialisty, veškerý vývoj řeší standardně vývojový tým.Nevím, jak jsou výkonné jiné systémy, pokud jde o rychlost zpracování dat. ADIS pracuje při dávkových akcí s milióny dat, na kterými provádí výpočty napříč tabulkami, což trvá i hodiny.
Já bych přešel na Helios 😃
Aby čtenář pochopil pořádně systém veřejné sféry, tak by stálo za zveřejnit, kolik analýza daňové poplatníky stála a jakým způsobem proběhl výběr firmy Deloitte B-]
Software není cesta na Mars!NEMŮŽE to stát v řádu miliard.
lepsie toto ako nejaka citrixova pomala mrdka
IBM to ve finale nedela. IBM je pouze koordinator. Vsechno delaji tri ceske firmy. Jejich nazvy sou treba na http://www.taxnet.cz/adis.php... Firmy, ktere to delaji, jsou levne, jejich zamestnanci neberou velike penize. Neljepsi by podle mne bylo IBM obejit, ale IBM je ve sve pozici zabetonovano. Myslim, ze kdyby se danemu tematu venoval investigativni novinar, mohly by z toho vyjit zajimave skutecnosti.
Jednak je zabetonováno a jednak ty firmy poskytují pouze vývoj, ne kompletní službu jako IBM.
Já bych doporučil přesně opačné řešení, totiž vyházet z těch počítačů všechny ostatní naprosto nepotřebné programy (Windows, Internet, e-mail, Pasiáns, a podobné) ponechat tam právě a jen tyto programy sloužící pro práci daňového úředníka - a uvidíte jak náhle těhle stížností ubude. Celý ten problém je v čistě subjektivním srovnání. Informix 4GL používá technologii terminal - server. Čili celý program včetně výpočtu zobrazení běží na vzdáleném serveru a počítač klienta funguje pro něj používán čistě jako terminál na kterou textově obsah té obrazovky pošle. A zpětně od něj, každý stisk klávesy na klientu se posílá zpátky na server tam se provede přepočet (dat i obrazovky) a pošle zpátky na klienta. Tohle řešení je poměrně bezpečné, robustní, a při vyladěné celé IT infrastruktuře vcelku vyhovující. Podobné systémy pracují v bankách, na poštách a nikdo si nestěžuje, protože právě tam pracujícím nic jiného na kompu neběží, mají práce dost.Ten průšvih je právě v tom, když panu úředníkovi na tom kompu běží Windows, v něm má spuštěný Word, Internet, nějaká pracovní aplikace co si pouze jako klient tahá data z SQL serveru, možná i hry?... A vedle toho si spustí ve Windows emulátor terminálu , z něj na vzdáleném serveru běžící program v Informix 4GL (nebo i třeba ale takto běžící program v C či Javě) ve výše zmíněné technologii terminal server. Čili - subjektivně při srovnání rychlosti ovládání GUI těch programů vedle sebe, samozřejmě nebe a dudy. Tudíž, řešení, jaké jsem uvedl nahoře bude fungovat dokonale. a úředníci náhle zjistí kolik i při takovém "zpomalení" stihnou práce navíc, když je nebude nic rozptylovat 😀
Tak to dává občanům naději, že se to po zavedení EET buďto celé podělá, jako vše na co sáhne státní ruka, nebo vyplavou před volbama skandály kolem předražených a neprůhledných zákázek (takové jsou všechny státní projekty) a zlomí to tomu stbákovi konečně vaz. A když během volební kampaně přijde navíc od Altnera exekuce na socany, už to ani tradiční mediální masírka o volebních průzkumech (tyhle nevolte, váš hlas propadne) nevytáhne a můžeme čekat opravdu zajímavé volby.
Jestli ten novej soft bude vypadat jako nedávno jistej registr, tak ať to radši nechaj jak je.
If it ain't broke, don't fix it.
Jak článek, tak i příspěvky zde mě docela pobavily. Článek tím, že pokud se pan Polesný považuje za novináře, tak by si měl ověřit informace z více zdrojů a ne jen z uvedené analýzy.Diskuze tím, to tady je znalých lidí.Ano, ADIS funguje od roku 1992 nebo spíše 1993. Ano, ADIS je hoden obdivu, že je stále použitelný. S čím se dá v analýzy určitě souhlasit, je to, že není programován s využitím objektového programování a práce na údržbě i rozvoji systému tak jsou tak dražší. Ale to uživatele nezajímá a určitě to není důvod k zoufalosti. Důvodem zoufání je spíše výkon HW udržovaný bez výkonové rezervy (a tím i dlouhé odezvy) a také nedostatečná propustnost linek a jejich odolnost proti výpadkům. A ankety fungují všude stejně. Jaká je otázka, taková je odpověď. O tom slepenci se dá také silně pochybovat. Stačí jen znát nebo alespoň mít povědomí, jak systém funguje.Účelem analýzy je právě to získání kontraktů na nový systém. Kdo ji celou četl, pochopil.
"Důvodem zoufání je spíše výkon HW udržovaný bez výkonové rezervy (a tím i dlouhé odezvy) a také nedostatečná propustnost linek a jejich odolnost proti výpadkům."Tak tohle je zábavné, jak na konci roku to bude muset denně vyřizovat statisíce transakcí z EET.
Odpověď je snadná - NEBUDE. 😉
Osobně si myslím, že jakýkoliv SW pro státní správu, kde není vyžadováno utajení (což se asi týká jen Armády a MV), by se měl vyvíjet jako open-source a ideálně nezávisle na platformě. Open-source proto, že je placen z peněz daňových poplatníků a taky protože by to dosti znesnadnilo nekalé smlouvy a navázání na jednu konkrétní firmu.Platformě nezávislý proto, že by nebyl problém s upgradem OS a případně by se nemuselo řešit, že nejde například přejít na linux...Vzhledem k tomu, že tyhle softy maj stejně výkonné jádro někde na serveru a je to napojené na centrální databázi. tak by možná ani nebyl důvod, proč by to nemohlo mít webové rozhraní...A kdyby EU byla aspoň k něčemu, tak se tohle prosadí globálně a dá se ty softy sdílet mezi členskými zeměmi - modifikace pro národní prostředí je u vhodně navrženého SW menší problém než psaní celého SW znovu a navíc by bylo fajn mít společný otevřený standard.Totéž by se dalo provést s lékařskými SW, SW pro nemocnice apod. Aneb snáze lékaře donutíte používat standardizovaný SW, pokud ho dostane zdarma.
Open source je takový často omílaný argument třeba u Linuxáků, ale prakticky ani přístup ke zdrojákům není záruka toho, že se v tom někdo vyzná. Od určité složitosti se to nedá zvládnout bez dobře strukturované dokumentace nebo znalosti někoho, kdo ten sytém zná. Prostě je to tak komplexní, že člověk neví, kde začít a někdy je rychlejší to napsat znovu, než zjišťovat, jak něco docpat do existujícího kódu.
není problém doplnit poptávku o podmínku s dodáním zdrojáků i komplet dokumentace k nim.
Ale ano, dodávka zdrojáků, dodávka komplet dokumentace k nim, klidně. jenže pořád pak dojdete k tomu že ta dokumentace má tisíce stránek obvykle v souborech a ten kdo bude potom chtít provádět nějaké důležitější opravy si jí musí nastudovat a zanalyzovat - a i tenhle čas pak naúčtuje zákazníkovi. Takže je to pořád o ceně, jednu cenu nabídne původní autorský tým, a druhou tedy nějaký jiný tým který se přihlásí že by udělal tu samou změnu - ale ještě vedle toho musí tu dokumentaci v řádu týdnů, měsíců nastudovat a až potom tu změnu udělat. Další věc, nic není zadarmo, tyhle robustní IS se dělají v komerčních (velice drahých) vývojových systémech, čili by ho musel mít i ten druhý tým zakoupený, mít pro něj zaškolené lidi, atd.Ergo neviděl bych takovou změnu dodavatele jako automaticky výhodnou, spíš jako možnost konkurence, když se přihlásí s nižší cenou fajn, když ne tak ne. Ale ještě bych dodal jedno upozornění. Nepočítejte s tím že když si nechá klient od jiného dodavatele levněji udělat nějakou konkrétní úpravu, tak potom v tom bude původní dodavatel (nebo i někdo jiný) pokračovat stejně a za stejnou (dříve dohodnutou cenu). V takovém slepovaném kódu který modifikoval někdo jiný se pak začíná od nuly a bez garance, prostudovat veškeré změny v kódu, a veškeré změny v dokumentaci a až potom zanalyzovat a provést další potřebné úpravy.. A bohužel tedy zrovna daně je oblast která se mění a musí upravovat každou chvíli..
Já mám co dělat, abych byl schopen pochopit vlastní kód několik měsíců starý. Ještě cizí a s dokumentací...zkoušel jste to někdy?
Rozhodně vám doporučuji něco takového zkusit, je to dobrá zkušenost (rozhodně lepší, než říkat, že je to problém).Mě se třeba podařilo vzít cizí program bez dokumentace, psaný ve fortranu, který jsem do té doby ani neznal, najít v něm funkci kterou jsem potřeboval a tu urychlit o 30%.Když zjistíte, že něco takového dokážete, tak vám to docela rozšíří možnosti...
Jinak souhlasím, že u sw na zakázku obecně by měly být zdrojáky samozřejmost (někomu jinému se to stejně prodat nedá). Jenom by se mělo dohlédnout i na to, v jakém je to stavu a jestli je třeba dokumentace a struktura taková, aby se v tom vyznal i někdo, kdo to nepsal.
Nedivím se, že tam běží tak starý systém. S novým to nebude o nic lepší, stačí se optat obyčejných úředníků, třeba na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde nahradili systém pro řízení ekonomiky od české firmy s tím, že to bude levnější. A narazili - nasadili SAP (bez výběrového řízení), je několikrát dražší, než to co tam bylo doposud a za dva roky to stejně nebyli schopni rozběhnout - do dneška a stále běží paralelně se starým systémem a obyčejný úředník je z toho nešťastný, dělá vše 2x. Jen díky tomu, že tam přišel člověk přímo svázaný s firmou SAP. Škoda že se o to nikdo moc nezajímá...
Však SAP je taky starý, ještě víc, než ten systém z článku. Já ho teda viděl jenom zběžně, ale když jsem to viděl prvně, tak jsem nevěřil, že to UI je opravdu to, v čem lidi nějak pracují. Pořád jsem čekal, kdy bude vidět něco, v čem se pracuje 🙂.
Pokud vím, tak jednotky SWAT SWOT analýzy obvykle neprovádějí :)
Vážně by mě zajímalo, jak ti "odborníci" přijdou na ty miliardy. Jasně je to velká zakázka a desítky milionů bych pochopil, ale tohle. To už asi rovnou počítaj dohromady se všema úplatkama a zlodějinama dohromady. To je jako když naše škola dostala v rámci "projektu od EU" 5,5 milionu na obnovu počítačových učeben, počítal jsem všechny možné náklady od počítačů, přes použité softwary až po nákup nových lavic a natření třídy a přes to všechno jsem se nedostal přes 2 miliony. Tohle bude stejný, zas si někdo namastí kapsu.
Kdo maže, ten jede. Splněnit kritéria veřejné zakázky dokáže mnoho subjektů. O tom to není. Vždy jde o to kdo má nejlepší kontakty, kdo s kým chodí chlastat a nabídne požadovanou částku "Pět na stole v českých". ☺
Je to státní zakázka, tak se na to hodí 10000% marže, však on to stát zaplatí. Vláda si do rozpočtu přihodí mínus pár miliard a jede se v klidu dál. A když už ten dluh bude moc velký, tak se zvýší daně. Víc psát nebudu, nechci se rozčilovat.
Hm slušná zakázka, jsem zvědavej, kdo to bude ve finále páchat.Typnul bych si na Aquasoft.
2-4 miliardy za nový program? Jó, to se musí pracovat pro státní správu :)
Zajímalo by mě, jestli všichni programátoři v ČR vůbec dosáhnou v součtu na 4 miliardy hrubého za rok.
Myslím, že jo. Pokud počítám 40 000 průměr, tak stačí 100 000 lidí.
Nemyslím si, že máme v ČR 100 tisíc programátorů :).
4000000000/40000/12 = 8333 programátorů 4000000000/53600/12 = 6219 programátorů ( 53600 = náklady zaměstnavatele při hrubé mzdě 40.000 Kč )
Ta částka je sice přemrštěná, ale aspoň to zadání má takovou složitost, že bych to jeden člověk za rok nedal. Narozdíl od datových schránek, které stojí prý miliardu ročně a v podstatě to je e-mail.
Nepředpokládám, že by to dal jeden programátor. Ale pokdu počítám správně, tak by na tom muselo makat rok tisíce programátorů, resp. větší tým s platem v desítkách mega 😀Teda nevím, jaké mají nároky na nové vybavení, ale předpokládám, že počítače se mění průběžně, tak obnova HW v celé ČR není zahrnuta, protože by to mělo běžet na tom, co mají.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 5. 2016 20:21
Však z toho neplatí jenom programátory, něco sežere i ta firma, co je zaměstnává, management atd. Když má programátor plat 40.000, tak si za měsíc práce firma naúčtuje klidně sto tisíc. Na platy a nájmy musí taky někde vzít.
Tak to máme 3000 programátorů na celý rok na plný úvazek. Nechtěl bych být ten, který má efektivně rozdělit práci mezi tolik lidí :).
Určitě se najde někdo, kdo by to vzal a tvrdil by, že to rozdělil efektivně mezi tolik lidí. Ale kdo a jak by asi pak dokázal posoudit, zda to bylo opravdu provedeno efektivně? 😉
Ještě chvilku pokračujte a už se na ty miliardy pomalu dostaneme 🙂.
Tak schválně: co by se asi tak stalo, kdyby pak někdo tvrdil, že to bylo neefektivní? Někdo by to začal zkoumat, možná by na to najal nezávislé znalce či auditory, aby to potvrdili nebo vyvrátili? A možná by se stalo totéž, kdyby někdo tvrdil. že to bylo opravdu efektivní a stejně by tomu někdo jiný nevěřil. A jak se vlastně posuzuje efektivita ve státní správě? 😉
Pravda. Já zapomněl, že v Praze jsou spekulanti, co pronajímají vládě 100x dráž. To se potom na ty miliardy opravdu dostanu dříve.
A který "odborník" přišel na to, že nové řešení se napíše v Javě? Jazyk který má běžet na všem, ale na ničem neběží pořádně?Všech územních pracovišť FÚ je cca 200, kdyby na každém pracovalo vždy ve stejný okamžik 10 úředníků (haha), tak to je 2 000 uživatelů: vážně bazmek v Javě pro takový počet uživatelů bude stát 7 miliard? A neexistují už náhodou o něco modernější technologie, a nestačil by front-end v HTML (AngularJS 2 / React)??Nebo prostě státní správa pojede podle toho, za co si nechala zaplatit Deloitte (asi nějaký známý software house, když se tak dokonale vyznají v cenách a v tom jaké technologie použít...).
"na ničem neběží pořádně" - program vždy běží tak dobře, jak ho napíše programátor - nikdy nezáleží na jazyce. Pokud by je jednalo o rychlost, tak ano, přímo kompilované jazyky mají výhodu, ale na ministerstvu financí žádné simulace počítat nebudou, takže je to naprosto irelevantní.S největší pravděpodobností se bude jednat o serverovou aplikaci s Java back-endem, a na frond-endu - klidně Angular. Toť k těm moderním technologiím. Nevylučuji, že k tomu může být nějaká offline appka.Java je naprosto v pořádku, chtěl jste slyšet snad C++ nebo Assembler :)? V dnešní době to bude buď Java, C# (.NET) nebo Python.Ceny jsou smutné, to je fakt.. kdyby to radši dali k vývoji nějaké české firmě, aspoň by peníze zůstaly částečně "doma" 😃.
S tou dojmologií ohledně kompilovaných jazyků bych byl opatrnější...
Samozřejmě to nemusí být jen Java, C# (.NET) nebo Python.
Jasne, klicova infrastruktura statu pobezi na Angularu 2, ktery se teprve nedavno dostal do betaverze. Cim premyslis?
Hlavně tyhle moderní frameworky mají dost krátkou životnost. Jeden rok je to cool, druhý to někdo okopíruje a polovinu věcí vyřeší po svém jinak a třetí rok je to zastaralé a nikdo v tom nechce dělat.
Jasně, nejdřív napíše "odborník" a pak doporučuje technologii podle toho, co zrovna tento týden letí.Kde se tihle odborníci berou?
skončil jsem u toho "frontend v html" 😀
tak to je pak jasny, proc jsou potreba kancelarsky PC s i5 a 8+GB RAM kdyz ty formularovy aplikace bezej v jave
Ne,na ty kompy dostali dostace tak místo toho aby ti prachy vrátili tak je vyplýtvají.
To je problém dotaci obecně, že nesmíte utratit část a čast vrátit, buď je utratíte celé nebo je celé vrátíte. Nejde nic mezi.
Kdyby zákony nebyly tak brutálně složité, tak by i programy byly jednodušší a levnější.
zákony jsou tak brutálně složité protože jsou lidi svině a co můžou tak obejdou. A když se zákon podaří obejít vymyslí se novela stejně jako viry vs antiviry ten boj nikdy neskončí
Slozitejsi zakony se bohuzel obchazeji snadneji, nez ty jednoduche.Za mych mladych let bylo zakonu 10 a vesly se na 2 placate sutraky.MP
Zákony jsou složité aby se lépe vládlo. Když se dají ohýbat a vykládat dle potřeby a ani tým právníků je nezná, pak žije občan v nejistotě, protože permanentně vlastně něco drobně porušuje a lze ho kdykoli vyhmátnout. Každý to může vidět na vlastní oči v dopravě. Všude les značek a omezení jejichž hlavním účelem je mít něco k pokutování. Opravdu jen ojedinělé hovado jezdí stovkou před nemocnicí nebo školou - proto tam nikdo nic nehlídá, protože není co a nevyberou prachy. Kdežto padesátku na tříproudé dálnici porušují masově všichni, protože je to opatření debilní a je tam pouze za účelem výběru peněz. Myslím, že lidi podceňujete. Dle mé vlastní zkušenosti mají lidé tendenci dodržovat rozumná pravidla i bez zákazu a naopak zjevně nesmyslná nebo nepřirozená pravidla mají tendenci ignorovat.
Jenom pro zajimavost - kde je padesatka na triproude dalnici?
Ale no právě, odpověd zní, tam kde i na tříproude dalnici postavěj policajti příslušnou značku . Což může mít smysl, když se tam provádí nějaké opravy. Ale když se tam pak ponechá moc dlouho, jen aby mohli policajti vybírat pokuty..
Ptam se znovu - kde se to realne stalo? Ja jsem na triproude silnici padesatku nikdy nevidel s vyjimkou magistrally v Praze a to uz je nastesti taky minulost.
Ten příspěvek byl o dodržování rozumných a ignorování debilních zákonů/nařízení. Vůbec ani na moment v něm nešlo o konkrétní ulici a ceduli - myslím, že každý si vzpomene na příklady ze svého okolí. Nicméně jste si odpověděl sám, měl jsem při psaní na mysli pražskou magistrálu. Parametrově je to úplně stejná komunikace jako někde u Průhonic - přesto tam byla padesátka, teď relativně čerstvě osmdesátka. A pořád jim na to velká část řidičů kašle a kašlat bude, protože sunout se třeba v sobotu odpoledne osmdesátkou po prázdné "dálnici", to každý psychicky nedá. Proto je to také ideální místo pro úsekové kasírovací měření - minimální riziko, nesmyslné pravidlo. Kdyby všechny ty pokuty odpovídaly nějakému nebezpečnému jednání, Praha by už musela minulý rok vymřít. Kdyby se odendaly kamery i značky, nestalo by se tam podle mě vůbec nic.
Minuly rok na Slovensku bolo na dost usekoch dialnice 80-60-80 a nikde ani stroj, ani cloveka. Ale radarov tam bolo statocne.
v článku je chyba: Uživatelé si nejčastěji ztěžují
Díky, opraveno.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.