Daně na e-komerci? A proč?

S nemálo kontroverzním názorem přišel výkonný ředitel Intelu Craig Barrett na konferenci pořádaném analytickou firmou Gartner Group: na internetovou (elektronickou) komerci bude nutné během několika let uvalit zvláštní daňové zatížení.
S nemálo kontroverzním názorem přišel výkonný ředitel Intelu Craig Barrett na konferenci pořádaném analytickou firmou Gartner Group: na internetovou (elektronickou) komerci bude nutné během několika let uvalit zvláštní daňové zatížení. Tento názor od zástupce dnes pravděpodobně nejvýznamnější hardwarové firmy světa (jejíž osud samozřejmě závisí na tom, jak se bude vyvíjet Internet a elektronická komerce vůbec) může připadat jako téměř šokující; týká se ale hlavně zvláštního (a nám naprosto cizího) daňového prostoru USA, a zde naopak má jasný význam.

V USA totiž – na rozdíl od například evropských zemí – fungují daně federální, státní (tj. stát = Florida atd.) a lokální, například městské. Jejich účel je ve nesmírně pestrém americkém „státo-kontinentě“ vybírat daně, které zůstanou doma a budu doma použité; americký daňový systém neustále vyvolává spoustu bojů o procentíčka odváděné tam či onam, ale v souhrnu o něm lze říci totéž, co o demokracii – je jistě špatný, ale nikdo nezná nic lepšího.

V okamžiku dramatického rozvoje internetové komerce skutečně nastává problém, který Barrett nastiňuje. Pokud například nakupujete na eBay (dnes 10 mil. Američanů, 2 mil. předmětů změní vlastníka během měsíce), zjistíte například nabídku prodejce z Floridy: cena 20 dolarů; jestli je kupující z Floridy, zaplatí navíc 7% daň. Tato místní daň je samozřejmě logická na Floridě; místní správa zdaňuje všechny doma učiněné transakce, aby mohla dále rozvíjet veřejnou správu a veřejné potřeby na Floridě; pokud jde platba mimo stát, už ji to nezajímá. S rozvojem Internetu ale náhle hranice mezi státy padají; stále více zboží i plateb jde mezistátně a nikdo z toho nic nemá – Internet skutečně znamená prodej bez hranic.

Barrettovy úvahy – kterých si musíme cenit, neboť přicházejí možná v době, kdy o tom nikdo ještě příliš moc nechce přemýšlet – se týkají (možná nevědomky) i budoucí Evropy. Představa budoucí Unie je naprosto nejasná pro většinu z nás a nepochybně i její architekti v mnohém tápou, nicméně problém daní zde vyrůstá úplně stejně jako kdekoli jinde: různé „části“ (už ne „státy“) sjednocené Evropy budou mít zcela různě výkonné ekonomiky a produktová odvětví, velmi různé životní úrovněm, a tím pádem i různé úrovně daní všech stupňů. I zde Internet zbourá hranice a bude nutné přemýšlet, co s tím. Slovo „internetová daň“ vypadá naprosto hrůzně a každý pravověrný interneťák se při jeho vyslovení otřese, jenomže ekonomika si ji možná vynutí.

Diskuze (3) Další článek: Příkazová řádka a dlouhé názvy – pozor na přepsání

Témata článku: , , , , , , , ,