Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům

Zdroj: ČEZ
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům | Zdroj: ČEZ

Elektřina, plyn, mobilní služby a teď i internet s televizí. Energetický gigant rozšiřuje nabídku služeb pro koncové zákazníky a má plán, jak konkurovat Cetinu, Vodafonu a T-Mobilu.

ČEZ přitom není na poli telekomunikací žádným nováčkem. Optickou síť začal budovat již v 90. letech pro vlastní potřeby. Přesně před 20 lety pak založil novou dceřinku CEZTel, která začala síť – tehdy o délce 2500 km – spravovat a velkoobchodně nabízet ostatním společnostem.

Dodnes ČEZ natáhl optiku o délce 8500 km a propojuje všechny regiony v Česku s přístupovými body v bezmála 70 městech. Nadále nabízí služby pro poskytovatele internetu, mobilní operátory, distributory TV a rádia nebo státní správu, ale zároveň se poprvé dostal k maloobchodnímu prodeji do domácností.

Klepněte pro větší obrázek
Optická síť ČEZu

Firma Telco Infrastructure založená před dvěma lety již poskytuje internet pod obchodní značkou ČEZNet v Karlových Varech. V nabídce má tarify s rychlostmi od 30 do 1000 Mb/s (asymetrický poměr 10:1 i symetriku), ty lze navíc doplnit o IPTV Kuki. Zřízení je za 2499 Kč, modemy stojí od 30 do 99 Kč měsíčně a veřejná IPv4 adresa je za příplatek 99 Kč.

Tarify ČEZNetu
Služba Rychlost Cena Symetrika
ČEZ Internet 30 30/3 Mb/s 199 Kč + 49 Kč
ČEZ Internet 100 100/10 Mb/s 399 Kč + 49 Kč
ČEZ Internet 200 200/20 Mb/s 499 Kč + 49 Kč
ČEZ Internet 500 500/50 Mb/s 599 Kč + 99 Kč
ČEZ Internet 1000 1000/100 Mb/s 899 Kč + 99 Kč

Na stránkách ČEZNetu stojí, že rychlý optický internet bude již brzy v celém Česku. Ono „brzy“ je ale relativní údaj. Firma neposkytla žádný veřejný plán, kdy a kde bude služby spouštět, ale seznam míst lze vytipovat podle jednání zastupitelů v obcích. Telco Infrastructure chce stavět například v Sedlčanech, Přelouči, Odrách, Kynšperku nad Ohří atd.

Firma spadá pod mateřský ČEZ přes dvě další dceřinky. Telco Infrastructure patří společnosti Telco Pro Services, tu vlastní ČEZ ICT Services a až ta podléhá přímo ČEZu.

Co brání výstavbě vysokorychlostního internetu?

Diskuze (38) Další článek: Airbnb v tichosti využívá sociální sítě k lustrování a blokování problematických zákazníků

Témata článku: Internet, T-Mobile, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, ČEZ, Přelouč, Karlovy Vary, IPTV Kuki, Česká republika, Vodafone, Zákazníci, Odra, Optická síť

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní